24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyoruz. Çiçeği burnunda göreve başlayan öğretmenlerimize bu kutlu yolda muvaffakiyetler dileriz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım 2020 - 23:09 - Güncelleme: 25 Kasım 2020 - 09:00
Öğretmenler Günü nedeniyle İlimizde bir kutlama programı gerçekleştirildi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin organizasyonuyla 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Valimiz Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Özcan, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Siyasi Parti İl Başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ve Valimiz Abdullah Ayaz birer konuşma yaptılar.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 24 Kasım 2020 Salı günü Atatürk Anıtına çelenk sunuldu Programa Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete irtihal etmiş şehitlerimiz ile öğretmenlerimiz adına yapılan Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı”, 100. Yıl Kültür Merkezinde İl Protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk’un kutlama mesajının okunmasının ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında, “İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar eğitimin olmadığı hiç bir dönem olmamıştır. İnsan evladının var olduğu günden beri, onun eğitimi de en az yeryüzünde varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğduğu aile ocağı ve toplumun şefkatli kucağında çevresini örnek alarak beslenir ve büyür, fakat insanların toplumdaki yerinin belirlenmesi öğretmen ile şekillenir. Sonuçta her yetişen nesil öğretmenlerin yetiştirdiği nesildir. Onun içindir ki, başöğretmen Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleri öğretmenlerin omuzlarına emanet edilen, önemli bir misyondur. Öğretmen; önde giden, yol gösteren “en değerli cevhere” insanoğluna şekil veren çok kıymetli bir mesleği icra etmektedir. Bütün mesleklerin ustalarını yetiştiren öğretmenler, bu yönüyle de güzel bir meslek ifa etmektedirler. Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa… Nasıl fer verirse bahar için, kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma.” dedi.

Öztürk’ün açılış konuşmasından sonra Sayın Valimiz Abdullah Ayaz günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Sayın Valimiz, “Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş bütün öğretmenlerimize rahmet, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı bir emeklilik hayatı diliyorum. Her zaman ifade ettiğim gibi ülkemizin en büyük zenginliği beşeri sermayesidir. Bu beşeri sermayenin değerlendirilmesi, işlenmesi geleceğe hazırlanmasında da en önemli aktörler öğretmenlerimiz ve okullarımızdır. Memleket bu günlere nasıl geldiyse, kimler vesilesi ile geldiyse bunların hepsinde bugüne kadar görev yapmış ve halihazırda görev yapan öğretmenlerimizin büyük emeği söz konusudur.

Ayaz, “Ülkemizin geldiği noktaya gelmesinde en büyük emek sahiplerinden biri de öğretmenlerimizdir. Bu güne kadar sizler sayesinde geldik. Bundan sonra da nereye kadar gidebileceksek yine öğretmenlerimiz sayesinde olacaktır. Öğretmen ve eğitim camiamızın derdi derdimizdir. Arkadaşlarımızın her türlü derdinden, sorunundan haberimiz mutlaka olsun. Eğitim bizim için çok önemli. Sadece bizim için değil. Memleket için önemli. Sizler, okullarımız ve evlatlarımız için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağımızı taahhüt ediyorum. Bütün eğitim camiamızın yaşadığı sorunlar bizim sorunumuz, onun için arkadaşlarımızın bütün dertlerini bilmek, çözüm üretmek önceliklerimiz arasındadır. Eğitim memleketimiz için çok önemlidir dedi. Bir kez daha Öğretmenler Gününüzü kutluyor sağlıklı günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Dünden Bugüne, Yakından Uzağa” isimli anlatı izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Program; emekli öğretmen ve personele Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesinin ardından ilimizde düzenlenen “Pandemide Canlı Ders Anıları” konulu anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlerimize ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün Konuşma Tam metni

Sayın Valim, Sayın Garnizon Komutamın, Sayın Belediye Başkanım, Sayın kurum yöneticileri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, günün sahibi öğretmenlerimiz, değerli misafirler ve basın mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyor, yaşadığımız coğrafyaya, iyi ve doğru değerler öğreten ve kendini her daim öğretmen olarak gören, her birimizin yetişmesinde çok büyük emekleri olan, kıymetli bir mesleğin tüm paydaşlarının 24 Kasım Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. 

Bugün takvimler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenlik ünvanını aldığı tarihi gösteriyor. 1981 yılından günümüze kadar kutlana gelen öğretmenler gününü, salgın nedeniyle anasından ayrı kuzular misali, buruk da olsa bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili toplumda farkındalığın oluşturulduğu gündür.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar eğitimin olmadığı hiç bir dönem olmamıştır. İnsan evladının var olduğu günden beri, onun eğitimi de en az yeryüzünde varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğduğu aile ocağı ve toplumun şefkatli kucağında çevresini örnek alarak beslenir ve büyür, fakat insanların toplumdaki yerinin belirlenmesi öğretmen ile şekillenir. Sonuçta her yetişen nesil öğretmenlerin yetiştirdiği nesildir. Onun içindir ki, başöğretmen Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleri öğretmenlerin omuzlarına emanet edilen, önemli bir misyondur. Öğretmen; önde giden, yol gösteren “en değerli cevhere” insanoğluna şekil veren çok kıymetli bir mesleği icra etmektedir. Bütün mesleklerin ustalarını yetiştiren öğretmenler, bu yönüyle de güzel bir meslek ifa etmektedirler.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa… Nasıl fer verirse bahar için, kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma.

Kalemi kılıçtan üstün gören bir medeniyetin evlatları olarak, şanlı tarihimizde eğitime, bilgiye büyük önem vermiş ve en büyük saygıyı, kıymeti öğretmene göstermişizdir. Hatta verilen kıymet öyle bir noktaya gelmiştir ki, damarlarımızdaki dolaşan can suyu, âlimin mürekkebi ile kıyas olunmuştur.

Tıpkı toprak uğruna can veren kahramanlar gibi, uğruna mücadele ettiği bir ideali vardır öğretmenin, kaybolmaması gereken yarınlar uğruna…


Dünya olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Bu sürecin devamında dünya genelinde büyük değişimlerin yaşanacağı aşikardır. Bu süreçte öğretmenler olarak, devletimize ve milletimize karşı sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz. Mesai mefhumu gözetilmeksizin evlerinize uzaktan da olsa misafir oluyoruz. Öğretmenliğin zor zamanların mesleği olduğunu bilerek, gönüllülük esasına göre yüz yüze ve uzaktan eğitimin olmadığı dönemlerde fedakarca; vefa sosyal destek gruplarında, hijyen malzemesi ve maske üretiminde, filyasyon ekiplerinde yer aldık.

Medeniyetimizin yetiştirdiği evlatlara fırsat verildikçe neleri yapabileceklerini bir kez daha müşahede ettik. “İlim Çin’de bile olsa gidip onu alınız” diyen bir medeniyetin evlatları bugün Çin’de baş gösteren salgınla baş edebilecek tedavi sürecini çözüme kavuşturma noktasına gelmiştir. Yurt dışında yapılan çalışmalarda da yine bizim medeniyetimizin beşiğinde yetişen evlatlarımızı görmekteyiz.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkileyen salgın, eğitim faaliyetlerinde de bir çok zorluklara neden olmaktadır. Bugüne kadar eğitim ailesi olarak pek çok zorluğun üstesinden gelmeyi başardık. Bu hafta ara tatil süreci sonrasında başlayan Uzaktan Eğitim sürecinde de öğretmenlerimiz şartların tüm zorluklarına rağmen fedakârca eğitim öğretime devam edeceklerdir.

İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Çiçeği burnunda göreve başlayan meslektaşlarımıza bu kutlu yolda muvaffakiyetler diliyorum. Yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Zira öğrenme ve öğretmenin emekliliği olmaz…

“Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” için salgın ile ilgili alınan tüm tedbirlere, “Maske, Mesafe ve Hijyene” riayet ederek okulları hep birlikte yüz yüze eğitime açmak dileğiyle,  iyi ki varsın öğretmenim.


Öğretmenler Günün kutlu yarınların hep umutlu olsun, Saygılarımı arz ediyorum. İfadelerine yer verdi.
Bu haber 3752 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum