25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinliği Yapıldı

Çankırı'da, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü tarafından düzenlenen kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinliği Yapıldı
25 Kasım 2019 - 22:25 - Güncelleme: 26 Kasım 2019 - 08:50

Çankırı Kucaklama taşı kavşağından başlayarak Karatekin parkına kadar devam eden yürüyüşe Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, eşi Hanımefendi Seval Aktaş, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. İsmet Kartal, Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, daire amirleri, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İlhan Tekin, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan Çakır, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Çankırı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşların koordineli çalışmaları ile 18.11.2019 tarihi itibari ile hafta boyunca Çankırı Merkez ve ilçelerde farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Farkındalık çalışmaları kapsamında Halk Pazarı alanına brandalar açılmış, kafe-restoranlar, kıraathaneler, fabrikalar başta olmak üzere erkek vatandaşlara “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele” konusunda bilgilendirmeler yapılmış, broşürler dağıtılmış; ayrıca merkez ve ilçelerde bulunan özel işletmelere ve kuruluşlara afiş ve branda asılmıştır.

 

25.11.2019 Çarşamba günü saat 14.00’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında toplumda duyarlılık oluşturmak, kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla Kucaklama taşı mevkiinden başlanarak Bulvar- Belediye Meydanı- Atatürk alanı güzergâhı takip edilerek Karatekin Parkı meydanına kadar yürüyüş düzenlenmiş, Karatekin Parkı Meydanında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Hazal Ekinci Çelebi tarafından yapılan basın açıklamasının ardından turuncu balon uçurulmuş ve farkındalık etkinliği kapsamında “Kadına Şiddete Karşı Çankırı Halk Sözleşmesi” imzalanarak etkinlik sonlandırılmıştır. Etkinliğe Değerli Çankırı Halkı yoğun katılım göstermiştir.

 

Kadına şiddete karşı Çankırı Halk Sözleşmesi imzalandı

 

Çankırı'da, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü tarafından düzenlenen kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı.

 

25 Kasım münasebetiyle Kadına şiddete hayır yürüyüşü yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüş Kucaklama taşı mevkiinden başlayarak Karatekin parkına kadar sürdü.

 

Düzenlenen programa çok saydı da vatandaş katılırken sokaktaki vatandaşlar ise destekledi.

 

Karatekin parkında ise açıklama yapan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Hazal Ekinci Çelebi, "Her yıl 25 Kasım dünyada ve ülkemizde 'Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak kutlanıyor. Kadına yönelik şiddete karşı bugün Avrupa’dan Afrika’ya, Amerika'dan Asya’ya, Latin Amerika'dan Ortadoğu'ya kadınlar evde, sokakta, iş yerinde kısaca hayatın her alanında yaşanan şiddeti protesto ediyor. Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen kadına yönelik şiddet, özellikle son yıllarda ülkemizde de sıklıkla gündem olmaktadır. Şiddet denilince ilk akla gelen kuşkusuz fiziki güç kullanımına dayalı kaba kuvvet olsa da gerçekte şiddeti sadece fiziki boyuta indirgemek mümkün değildir. Aslında kadına yönelik şiddet meselesi toplumun sadece bir kesimini ilgilendiriyor gibi görünse de bireylerin şiddet eğilimleri genel olarak bütün toplumla ilgili bir meseledir.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'de kadına yönelik şiddetin dinimizde yeri olmadığına Hadis-i Şeriflerinde sıklıkla yer vermiştir." şeklinde konuştu.

 

Konuşma sonrasında programa katılan protokol üyeleri tarafından Kadına Şiddete Karşı Çankırı Halk Sözleşmesi imzalandı.

 

Sözleşme sonrasında katılımcılar tarafından çok sayıda turuncu balon gökyüzüne bırakıldı. Yürüyüş programı diğer etkinliklerin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 3017 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum