Çankırı'nın da Aralarında Bulunduğu 28 İlde 20 Suç Örgütüne Yönelik "Çekirge" Operasyonu

Öte yandan dolandırıcıların yapım aşamasındaki bir binadan daire sattıkları ve hiç bitmeyen inşaat için sürekli aynı kişiden para aldıkları belirlendi.

Çankırı'nın da Aralarında Bulunduğu 28 İlde 20 Suç Örgütüne Yönelik "Çekirge" Operasyonu
12 Ekim 2021 - 13:28
Çankırı’nın da Aralarında Bulunduğu 28 İlde 20 Suç Örgütüne Yönelik “Çekirge” Operasyonu Düzenlendi

İçişleri Bakanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda 9 ay süren çalışmanın ardından 28 ilde nitelikli dolandırıcılık yaptığı belirlenen 20 suç örgütü üyesi 235 şüphelinin yakalanması amacıyla sabah erken saatlerde eş zamanlı olarak "Çekirge" adı verilen operasyon başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, teknolojinin her türlü imkanını kullanarak vatandaşları dolandıran şüphelileri ve kullandıkları yöntemleri yakın takibe alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), yaptığı çalışmaların sonucunda 28 ilde 20 suç örgütünün varlığını tespit etti.

Yaklaşık 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin kimliklerini tek tek belirleyen ekipler, 235 kişinin örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediklerini belirledi.

Söz konusu illerdeki cumhuriyet başsavcılıklarından alınan gözaltı kararlarının ardından KOM Başkanlığı koordinasyonunda Çekirge adı verilen operasyon için düğmeye basıldı.

Sabah erken saatlerde Çankırı, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Elazığ Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak’ta önceden belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar düzenlendi.

Operasyonlarda, şu ana kadar 190 şüphelinin gözaltına alındığı ve diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi. 151 kişi de bilgisine başvurulmak üzere emniyete davet edildi. Öte yandan emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, ekiplerin yaptıkları çalışmalar suçlularla birlikte kullandıkları yöntemleri de deşifre etti.

Çankırı, “Arazi Ve Araç Satışlarında Usulsüzlük Konularında” Önde Gelen Vilayetler Arasında Gösterildi

Çankırı,
Ankara, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Tekirdağ ve Muğla'da örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan şüphelilerin hazine arazileri, gayrimenkuller ve araç satışlarında usulsüzlük yaptıklarını ve avantajlı esnaf kredisi vaadiyle vatandaşları dolandırdıkları ortaya çıkartıldı.

Ucuza hazine arazisi almak isteyen kişilere ulaşan şüphelilerin kamu kurumlarınca satışa sunulmamış hazine arazilerini, ilgili kurumlarda bulunan tanıdıkları aracılığıyla satın almalarını sağlayabileceklerini vadettikleri ve parayı aldıktan sonra kaçtıkları tespit edildi.

Öte yandan dolandırıcıların yapım aşamasındaki bir binadan daire sattıkları ve hiç bitmeyen inşaat için sürekli aynı kişiden para aldıkları belirlendi.

Aynı kişilerin bazen aynı evi birden fazla kişiye sattıkları, bazen de yurt dışında yaşayan ya da uzun süredir gayrimenkulü üzerinde işlem yapmayan kişilerin ev ve arsalarını tapuda başkasına aitmiş gibi göstererek üçüncü kişilere sattıkları açığa çıkartıldı.


Bu haber 2163 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum