Sahte Engelli Raporu Hazırlayan Şebekeye Oprerasyon

Takibe alınan şebekeye ilişkin 9 ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda 24 kişiye 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından Ankara, Çankırı ve Sakarya illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Sahte Engelli Raporu Hazırlayan Şebekeye Oprerasyon
17 Mayıs 2022 - 18:52 - Güncelleme: 17 Mayıs 2022 - 18:58
Çankırı’nın da Aralarında Bulunduğu 3 İlde Sahte Engelli Raporu Hazırlayan Şebekeye Oprerasyon

21 Gözaltı!

Ankara merkezli 3 ilde, engeli bulunmayan kişilere para karşılığı engelli raporu çıkarıp malulen emekli olmalarını sağlayan şebekeye düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 21 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, engeli bulunmayan kişilere 10 bin TL karşılığında engelli raporu çıkartarak emekli olmalarını sağlayan şebekeyi tespit etti. Takibe alınan şebekeye ilişkin 9 ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda 24 kişiye 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından Ankara, Çankırı ve Sakarya illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ankara merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda 21 kişi gözaltına alınırken, 3 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Şekeri Yükseltmek İçin Pirinç, Tansiyon İçin Zeytin Yedirdiler

Şebeke üyelerinin, malülen emekliliğe başvuranların engel oranının belirlenmesi sırasında, birden fazla engeli olanlar için kullanılan hesaplama yöntemi 'Balthazard'ı kullandıkları tespit edildi. Şebekenin, kendilerine başvuran kişileri birden fazla hastalığı ve engeli varmış gibi tetkik ve tedaviye yönlendirdikleri, düzenlenen raporlarda yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybettikleri yönünde sahte engelli raporu düzenletilerek emeklilik hakkı kazandırdıkları ortaya çıktı. Şebekenin, kendilerine başvuranlara rapor oranını yükseltmek için kalp, şeker, tansiyon ve genetik hastalıklarının bulunduğunu söylemeleri yönünde önerilerde bulunduğu, kan şekerini yükseltmek için pirinç, tansiyonu yükseltmek için zeytin yedirdikleri, başvuranların yerine hasta olan çete üyelerinin kan tahlili verdiği, hasta olmamaların rağmen özel hastanelerde anjiyo yaptırarak heyet raporu aldıkları ortaya çıktı.

5 Milyon TL Zararın Önüne Geçildi

Şebekeden yararlanarak rapor alıp emekli olan 17 kişiye yapılan muayenede 13'ünün yüzde 40 engelli oranının altında kaldığı anlaşıldı. Emniyet ekiplerinin, ilgili kurumlarla iletişime geçmesi sonucu sahte rapor alan üyelerin emeklilik maaşları ve kamu kurumlarından faydalandıkları indirimler iptal edilerek yaklaşık 5 milyon TL kamu zararının önüne geçildi.

Bu haber 4270 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum