4.8, 4.9 ve 3.3 Büyüklüğünde Üç Ayrı Depremle Sallanan Çankırı'da Son Durum

Çankırı 14 Eylül 2019 Cumartesi günü sabahı depremlerle uyandı, merkez üssü Çankırı'nın Hacılar bölgesi olarak belirlenen deprem korku ve panik yarattı.

4.8, 4.9 ve 3.3 Büyüklüğünde Üç Ayrı Depremle Sallanan Çankırı'da Son Durum
14 Eylül 2019 - 13:25 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 14:02

Çankırı 14 Eylül 2019 Cumartesi günü sabahı depremlerle uyandı, merkez üssü Çankırı'nın Hacılar bölgesi olarak belirlenen deprem korku ve panik yarattı.

 

AFAD birinci depremin büyüklüğünü 4,8 olarak açıkladı. İlk depremin üç dakika ardından 9.03'te 4,9'lik ikinci bir deprem daha meydana geldi. Saatler 11:31’i gösterdiğinde üçüncü bir deprem daha kendisini hissettirdi, o da 1.8 di.

 

www.haberci18.com İnternet Medyası Haber Merkezi'nin elde ettiği bilgilere göre yaşanan depremde ilçe merkezinde can ve mal kaybının olmadığı öğrenilirken, ilçe halkının evlerinden dışarıya çıkarak yaşadıkları heyecanı atmaya çalışırlarken bazı evlerin baca ve bahçe duvarlarında yıkıntılar, olduğu, köylerde ise oturulmayan bazı evlerde göçüklerin olduğu ifade edildi. Her hangi bir can kaybının olmadığı depremde, hasar kaybı belirleme çalışmalarına başlanıldı.

 

Çankırı’nın Çerkeş İlçesi, Hacılar Ve Yeşilöz Köylerinde Meydana Gelen Üç Ayrı Depremle İlgili Olarak Herhangi Bir Olumsuzluk Bulunmuyor.

 

4,7 büyüklüğünde gerçekleşen ilk deprem 09.00'da, 7.33 kilometre derinlikte, ikinci deprem ise 09.03'te, 9.94 kilometre derinlikte, üçüncü deprem ise 11:31’de 1.8 kilometre derinlikte gerçekleşti.

 

Merkez Üsttü

 

1.ci deprem Hacılar-Çerkeş (Çankırı) Saat: 09:00

 

Enlem: 40.7348

 

Boylam: 32.9680

 

Büyüklük: 4.9

 

Derinlik: 5.0 km

 

2.ci deprem Yeşilöz-Çerkeş (Çankırı Saat: 09:03

 

Enlem: 40.7472

 

Boylam: 32.9725

 

Büyüklük: 4.8

 

Derinlik:5.0 km

 

3.cü deprem Hacılar-Çerkeş (Çankırı) Saat: 11:31

 

Enlem: 40.7305

 

Boylam: 32.9352

 

Büyüklük: 3.3

 

Derinlik: 1.8 km

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, yaşanan depremlerle ilgili şunları söyledi:

 

"Sabah saat 09:00 ve 09:03’de küçük çapta 2 sarsıntımız oldu, büyüklükleri çok fazla olmadığı için bize de herhangi bir sıkıntı yansımadı şu an için. Üçüncü deprem ise 11:31’de oldu. 6 büyüklüğüne kadar pek yıkıcı bir şey beklemiyoruz depremlerde ama bu bir uyarıdır. Zaman zaman da ilimizin çeşitli ilçelerinde bu tür sarsıntılar oluyor. Bunların olması rahatlatıyor zemini. Çok şükür bir sıkıntımız yok. 4 ilçemizde peş peşe birbirini takip eden Çerkeş, Atkaracalar, Ilgaz, Kurşunlu aynı hat üzerinde, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın devamı burası. Henüz olumsuz bir yansıma yok.”

 

Vali Hamdi Bilge Aktaş açıklamalarında şu ifadelere de yer verdi, “Depremin güçlü şekilde hissedildiğini belirterek, "Çerkeş merkezli deprem, aynı hat üzerindeki ilçelerimizde de güçlü hissedildi. Büyüklük olarak çok fazla yıkıcı bir büyüklük değil. Belki çok kötü vaziyette binalarsa etkilenebilir. Ama herhangi bir sıkıntı, hiçbir ilçemizde yok. Bize yansıyan bir hasar, zarar yok. Okulların açılması nedeniyle köylerimiz oldukça boşaldı. Boş evlerde bir şey var mıdır, o da incelemeler sonrası belli olacak" dedi.

 

Kentte meydana gelen 4.7 ve 4.8, 3.3 büyüklüğündeki depremlerle ilgili olarak konuşan Aktaş, Köylerimizde zarar gören binalarımız oldu ama önemli bir hasar söz konusu değil. Halkımızdan da herhangi bir şekilde panik olmaması, günlük hayatlarına devam etmelerini rica ediyorum." dedi.

 

Çerkeş Kaymakamı Zikri Şahin de, herhangi bir can kaybı yaşanmadığını aktararak, "Hacılar köyünde bazı evlerde hasar oluştu." dedi.

 

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı da, depremi şiddetli hissettiklerini ifade ederek, "Vatandaşlarımız bir hayli rahatsız oldu, dışarıya çıktılar. Bize ulaşan şu ana kadar bir hasar yok, herhangi bir sıkıntı olmadığını biliyoruz. Vatandaşlarımız dışarıya çıktılar, panik yaşadılar. Onun dışında bir olumsuzluk yok" diye konuştu.

 

Başkan Hasan Sopacı, deprem sırasında evde olduğunu, sarsıntının ardından belediyeye gelerek kriz masası oluşturduklarını anlattı. Çerkeş'i köyleriyle kontrol ettiklerini vurgulayan Sopacı, şunları söyledi:

 

"Köylerimizle telefonla irtibat kurduk. İnsanlar ilk başta panikledi. Şu an vatandaşlarımız evlerine döndü. İlçemizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil. Metruk evlerde baca yıkılması, sıva dökülmeleri gibi hasarlar var. Belediye ile alakalı su hatlarımızda patlaklar meydana geldiğini biliyoruz. Bunların da tamiratını en kısa sürede tamamlayacağız. İlçemizde su ve elektrik kesintisi gibi ciddi olumsuzluklar tespit edilmedi."

 

Çerkeş'te 1944 yılında da büyük bir deprem olduğuna, halkın bu yüzden tedirgin olduğuna işaret eden Sopacı, daha kötü olaylar yaşanmaması temennisinde bulundu. Sopacı sözlerine şu ifadelerle bitirdi, "Şiddetli hissettik fakat Çerkeş ve köylerinde şu anda elimize ulaşan çok ciddi bir yıkım yok. İnşallah bundan sonra böyle kötü bir an yaşamayız." dedi.

 

 

 

Bu haber 4108 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum