Çankırı'ya Yapılacak Yeni Hastane İçin Bir Yer Dahi Bulunamadı

“Çankırı halkının hakkı olan, yapılması yılan hikâyesine dönen, yeri tespit edilemeyen 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi’nin akıbetini sorarak, hatırlatmak istedik." Rant uğruna şehre yazık ediyorsunuz. Ne oldu pazarlık bitmedi mi?

Çankırı'ya Yapılacak Yeni Hastane İçin Bir Yer Dahi Bulunamadı
19 Ağustos 2021 - 08:26
Ellerin Hastaneleri Açılmak İçin Gün Sayarken; Çankırı’ya Yapılacak Yeni Hastane İçin Bir Yer Dahi Bulunamadı

www.haberci18.com İnternet Medya yönetmeni olarak, “Şehrimize yapılması düşünülen Yeni Hastane için kıran kırana mücadele ediyoruz. Ama; Çankırı’ya yapılacak 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi başka bahara mı kaldı? Sorusunu sormadan da edemiyoruz.

50 bin kişinin yaşadığı ve Ankara‘ya 35 kilometre uzaklıkta olan Kahramankazan ilçesine yapılan hastane yapıldı ve bitmek üzere. Diğer yandan 200 bin kişinin yaşadığı, yılların ili Çankırı’da ister beceriksizlik, ister başarısızlık deyin bir hastane arazisi dahi bulunamadı…

Kahramankazan’da yapım çalışmaları tamamlanan tam teşekküllü 150 yataklı devlet hastanesinin açılışı için gün sayılıyor. Yaklaşık 53 bin metrekarelik alan üzerine kurulan hastanede odalar tek ve çift kişilik olarak projelendirildi. Modern mimari yapısıyla dikkati çeken hastanede son teknoloji tıbbi cihazlar kullanıldı. Hastanede ayrıca otopark ile açık ve kapalı alanlar da yer alıyor. Polikliniklerden fizik tedavi hizmetlerine kadar geniş sağlık hizmeti sunulacak hastanede toplam poliklinik sayısı ise 61’i buluyor. Bunların arasında birer poliklinik diyalize ve kemoterapiye ayrılmış durumda. Fizik tedavi hizmetleri için 3 polikliniğin yer aldığı hastanede, acil poliklinik sayısı 4, diş polikliniği ise 5 olarak planlandı. Endoskopi, bronkoskopi için de birer klinik olacağı hastanede 15 yataklı yoğun bakım ünitesi ve 7 ameliyathane hizmet verecek.

Çankırı’mızda ise sağlık sistemi; skandalları, yolsuzlukları, sendikal vesayetçilerin sağlık çalışanlarına yönelik mobink ve zulümleri ile gündeme geliyor. Yeni hastane yeri tartışmaları derken Çankırı Devlet Hastanesi’nde yaşanan vurdumduymazlık ve eksiklikler yaklaşık 10 yıl geçti ve Çankırı halkı hizmeti başka yerlerde aradı. İlçelerde ise sevk krizi yaşandı. Örneğin Çerkeş’te kalp krizi geçiren bir hasta Çankırı’ya sevk edildi, oradan da Ankara’ya!.. Üç – dört saat saatlik bir zaman kaybı nice hastaların vefat etmesine sebep oldu.

Çankırı’mızda ise hastane 2014 yılından beri yapılacak diye söylentilerden öteye gidemedi. Bir arpa boyu yol alınamadı. Bizim siyasi parti yöneticileri, milletvekilleri şapkasını çıkartıp oturup bir düşünsün. Öyle sosyal medya da fotoğraf paylaşmakla siyaset yapıldığını, görevini yaptığını sanıyorlarsa yanılıyorlar.

50 bin kişinin yaşadığı ve Ankara‘ya 35 kilometre uzaklıkta olan Kahramankazan ilçesine yapılan hastane yapıldı ve bitmek üzere. Diğer yandan 200 bin kişinin yaşadığı, yılların ili Çankırı’da ister beceriksizlik ister başarısızlık deyin bir hastane hastanesi arazisi dahi bulunamadı.

‘Her dönem olduğu gibi fatura vekillere çıkar’ diyoruz ama 10 yıldır çıktığı görülmedi.

Suç Sadece Vekillerin mi?

Tabi ki hayır! En başta iktidar partisinin, muhalefeti adam gibi beceremeyen diğer partilerin il başkanları, ilçe başkanları, Çankırı Valiliği ve hiç bir konuda sesini çıkartmayan Çankırı’nın Sivil Toplum Kuruluşlarına da aittir. On yıldır yapılması planlanan hastane neden hala yapılmadı cevabını halka izah etmeliler. Kahramankazan’a hastanesi ‘hayırlı olsun’!

Felaketler Üst Üste Geldi, Türk Milleti Olarak Korkunç Manzaralarla Karşı Karşıyayız!

Üzülerek söylüyorum; “Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla, sel felaketleriyle, covid-19 la mücadele ederken bir taraftan da medyadaki utanmaz, arlanmaz, terbiyesiz, ahlak yoksunu, aşağılık provokasyonlarla uğraşıyor.

Covid-19, Orman Yangınları, Sel Felaketleri Krizleriyle mücadele ediyoruz. Yaşanılan felaketler, can kayıpları, maddi ve manevi kayıplarımız karşısında, “Ellerin hastaneleri açılmak için gün sayarken; Çankırı’ya yapılacak yeni devlet hastanesi için bir yer dahi bulunamadı” başlıklı haberin şimdi sırası mı diye düşünenler olabilir.”

“Koyun kuzudan, Ana kızından, Köylü özünden, Yiğit sözünden, www.haberci18.com yönetmeni Mustafa Çelik’te Doğru, dürüst haberciliğinden asla vaz geçmez!..

Şimdiye kadar bölgemde Çankırı’nın ilçelerinin, köylerinin, insanlarının menfaati doğrultusunda haber yaptım, yapacağımda, belim bükülene kadarda Çankırı ve insanları için mücadelemi bırakmayacağım. Bölgenin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacağım bu böyle biline.

Yanlışı alkışlıyorsan, fikrin yoktur… Eğri ile doğruyu ayıramıyorsan, aklın yoktur… Yalana sahip çıkıyorsan, ahlakın yoktur… Diyen, diyebilen, Çankırı’mızın sorunlarını çekinmeden dokunan, doğru yapılanları övgüyle yazıya döken Çankırı basınının güçlü kalemi Çankırı sevdalısı www.haberci18.com’un sahibi memleket milliyetçisi, bağımsız, tarafsız, olaylara objektif bakan kişiyim.

Sonuç olarak, “Çankırı halkının hakkı olan, yapılması yılan hikâyesine dönen, yeri tespit edilemeyen 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi’nin akıbetini sorarak, hatırlatmak istedim. Başka şehir ve ilçelerine yapılan hizmetleri görüp; şehitler, yaranlar, gaziler diyarı şehrime yapılmayan hizmetler için isyan ediyorum.”
Bu haber 5259 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Serkan ŞAHİN
  3 ay önce
  imar planı yapılırken planı hazırlayan ekip tarafından ( şehir plancısı, mimar, harita mühenidisi ve ilgili kurum temsilcileri ) kentin nüfus hareketleri incelenir kentin büyüme potansiyeli göz önünde bulundurularak en uygun yer( yerleşime uygunluk, ulaşım, yerleşim alanlarına erişebilirlik vb) belirli kriterller ışığında belirlenir ve imar planlarına işlenir. 2 tane vekilin iki kelamına bakılarak bir kentin kaderi tayin edilemez edilmemeli de edildiği takdir de düşdüğümüz bu durum tekrar eder. oy kaygısı ile yatırım getirdiğim diyip oy toplama sevdası halka hizmet değil hezimet olur. Eski hastane yeri Sağlık Meslek Yüksek okulu ve eski askeri lojmanlar yaklaşık 23000 m2'lik bir alan bu alan neden yeni ve modern bir hastane alnı olarak kullanılmaz, şimdiki hastane de Kadın ve çocuk sağlığı merkezi haline dönüştürülmesi durumunda Çankırı nın yeni yer aramasına gerek kalmaksızın çözüm üretilmiş olur diye düşünüyorum
 • Kaan taner
  3 ay önce
  Kulak Burun Boğaz randevusu bile yok Çankırı da inanmıyorsan dene. Bir ay sonraya randevu var. Şaka gibi.
 • 18 li
  3 ay önce
  Bunun bütün suçu o bölgede arazisi olanlara aittir. Ya kendi arazisine yapılmadığı için, ya da rakip gördüğü birinin arazisi üzerine yapılma ihtimaline kızdığı için izin vermeyen zengin toprak sahiplerinindir bu kabahat. Koskoca Çankırı halkının menfaatini kendi menfaatinden altta gören aşağılık zihniyetin ürünüdür hastaneye yer bulunamaması. Amel defterinin kapanmamasına vesile olacak bir eser bırakmak için hastaneye arazi bağışlayan bir nesilden, benim olmayan kimsenin olmasın zihniyetine gelmiş bir nesle sahip olduk maalesef. Menfaati olmadan yaralı parmağa işememek karakterine nasıl ulaştı bu millet anlaşılır gibi değil. Ben siftah yaptım,yan komşum daha siftah yapmadı. Diğer alacağını da komşumdan al diyen nesilden,bütün her şeyi benden al komşuma ne olursa olsun zihniyetine nasıl geldiğimiz ve işte hastaneye yer bulamamamızın yegane sebebi Mustafa Kardeşim. El hak bu konu ile hiç bir menfaat bağım yoktur. Niyetim tamamen Çankırı halkının menfaati ve esas olan da Rıza-i İlahidir...
 • Mehmet Ersoy
  3 ay önce
  Çankırı da sağlık sistemi çökmüş. Köyden farkı yok. Bazı testler ve cihazlar mevcut değil Ankara ya gidin. Burda sağlığını kaybetti benim eşim. İhmal yüzünden. Karatekin veya devlet farketmez. Kalite düşük