Çevreci Kadir Yavuz, "Şimdi, Değil de Ne Zaman?" Dedi

Çankırı yeraltı tuz mağaramız taşıdığı eşsiz özellikler nedeniyle tedavi merkezi olarak kullanılması durumunda hastalarımız kısa sürede sağlığına kavuştuğu gibi, hastalığın yayılması, enfeksiyon riskinin minimize edilmesi de mümkün.

Çevreci Kadir Yavuz, "Şimdi, Değil de Ne Zaman?" Dedi
28 Mart 2020 - 15:24

5 Bin Yıllık Yer Altı Tuz Mağaramız Hastaneye Çevrilsin

Yavuz, “Koronavirüs ile mücadelede en ideal çözüm olarak ilimizdeki tuz mağaramızı görmekteyim.” İfadelerine yer verdi.

Tuz mağaramız, bin futbol sahası büyüklüğündedir. Taşıdığı bu özellikle Türkiye’deki tüm hastanelerin yoğun bakım ünitelerinden daha büyük alana sahiptir. Uzmanlarımızın söylediklerine göre, doğal ortamı ile yoğun bakım ünitelerindeki hijyenik ortam burada mevcuttur.

Koronavirüs ile mücadelede tüm sağlık çalışanları büyük risk altında. Ölümcül olaylar yaşanmakta. Dahası; baş belası virüsün mutasyona uğrayıp, daha hızlı yayılıp, daha çok can alacağı tıp otoritelerince söylenmekte. Çin’de yeni bir korona- virüsün çıkması da bu tezi doğrulamakta.

Ülkemizde bu salgınla mücadele için ayrılan hastanelerin yetersiz kaldığını düşünmekteyim. Yetkililer de aynı kanıda olmalılar ki; hastanelere ek sahra çadırları kurulması gündemde. Sahra çadırlarında hastalarımız ne ölçüde sağlıklı hizmet alabilir ki!

Kaya tuzu güçlü mikrop öldürücüdür. Kokuşma yapan bakterilerin yaşamasını, çoğalmasını önler. Kim söylüyor? Uzmanlarımız… Defalarca söylediler… O halde bu konu neden İlimiz gündeminde yok? Köklü  ve etkin çözümler dururken, yapmacık tedbirler uygulaması da   neyin nesi?..

Tekrarlıyorum… Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs Covid 19'un ülkemizde de görülmesi ardından, bu baş belası hastalıkla mücadele, korunma ve tedavisi için en ideal yer olarak Çankırı tuz mağarasını görmekteyim. Virüs ve bakterinin üremediği, doğal, anti bakteriyel ortama sahip 5 bin yıllık yer altı tuz mağaramız hastaneye çevrilsin, bu hastalık için en ideal yer burası. Sıfır maliyetli yanında hijyenik ortama sahip olması nedeniyle burasının hastaneye dönüştürülmesi ülkemiz için, dünyamız için artık zarurettir diye düşünüyorum.  

Polonya ve bazı ülkelerde tuz mağaraları hastane olarak kullanılmakta. Özellikle bulaşıcı hastalıkların tedavisi ve Astım, Bronşit, KOAH, Verem vb akciğer, solunum yolları hastalıklarının tedavisinde sağlık merkezi olarak hizmet vermekte. Binlerce galerinin tek koridora çıktığı mağaramız bir başka ifadeyle binlerce bölümden oluşmakta. Elektrik, yol vb alt yapısı mevcuttur. Bizler neden elimizin altındaki tuz mağaramızı değerlendirmeyelim?

Çankırı yeraltı tuz mağaramız taşıdığı eşsiz özellikler nedeniyle tedavi merkezi olarak kullanılması durumunda hastalarımız kısa sürede sağlığına kavuştuğu gibi, hastalığın yayılması, enfeksiyon riskinin minimize edilmesi de mümkün.

Yerin 150 metre derinliğinden çıkarılan Çankırı kaya tuzunun faydaları saymakla bitmez. Kaya tuzu içinde 80 küsur mineral taşıyor. Bu minerallerin hepsi insan sağlığı için gerekli mineraller. Bu mineralleri dünyada sadece kaya tuzundan elde edebilirsiniz.
 
Tüm yukarıda saydıklarımın  ışığında mağaramızın acilen tuz üretimine son verip hastaneye dönüştürülmesi gerektiğine canı gönülden inanmaktayım..

Ama ne yazık ki; ülkemizi yönetenlerin, yönetimde söz sahibi olanların, iktidarın bunlardan bihaber olması beni derinden üzmekte.

Çankırı’mızın sözde siyasileri, milletvekilleri, il-ilçe başkanları, muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, akil insanları, ulemaları neredesiniz? Gelin hep bir olalım bu konuya kafa yorup hayata geçirmenin yollarını arayalım.

Sürçü lisan ettimse affola… 

Bu haber 3755 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Enfeksiyon Hastaliklari
  2 ay önce
  Çankırı devlet hastanesinde Enfeksiyon hastalıkları uzmanı varmı bilmiyorum ama Covid-19 pozitif hastalardan bir grubun tuz magaramızda tutulup hastalığın seyrinin araştırılıp bu konuda bilimsel makale hazırlanması gerekiyor. Bu konuda bilim kurulu üyelerine böyle bir yöntemin uygulanması gerektiği ve hastalıgın seyrinin takip edilip alternatif tedavi yöntemi olarak mağaranın kullanılıp kullanılamayacağı konusunda Milletvekillerimizin değerli üyelere tavsiyede bulunması gerekiyor.
 • vaka var mı yok mu?
  2 ay önce
  Çankırı da malesef birçok kişiden vaka olduğunu duyuyoruz sizlerde haberci olarak Valilik vaka yok diyor diye haber yaptınız. Vatandaş da bundan dolayı rahat rahat geziyor. Lütfen Valilik eğer vaka varsa ihmalkarlık yapmasın sokağa çıkma tedbiri uygulasın yoksa zaten Çankırı da olmayana sağlık sistemi tamamen çöker..... bunun da haberini yapsanız ne güzel olur. mağara ile uğraşana kadar....