Baro Başkanı Köroğlu, 5 Nisan Avukatlar Gününü Kutladı

Köroğlu, "Hiç kimseden emir almayan, kimsenin kölesi ve emir eri de olmayan. Gücünü kuvvetten, iktidardan değil, hukuktan, haktan ve halktan alan Avukatların günüdür 5 Nisan dedi."

Baro Başkanı Köroğlu, 5 Nisan Avukatlar Gününü Kutladı
05 Nisan 2021 - 19:21 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 19:35
Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, 5 Nisan Avukatlar günü münasebeti ile 5 Nisan 2021 Pazartesi Saat 10:00 da Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu gerçekleştirdi ve Basın açıklamasında bulundu.

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Çankırı’da Covid-19 tedbirlerine uyarak sade bir tören düzenlendi. Törene Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ve Çankırı Barosu Avukatları katıldı.

Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu’nun çelenk sunumunun ardından saygı duruşu gerçekleşti, İstiklal Marşı okundu.

Köroğlu, “Savunma hakkı olmadan bir yargı süreci mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu Basın Açıklamasına; “Değerli Meslektaşlarım, Değerli Basın Mensupları Hepinizi Yönetim Kurulum adına ve Şahsım adına saygı ile selamlıyorum.” Diyerek başladı.

Yargı sürecinde savunmanın önemine vurgu yapan Köroğlu, şunları kaydetti:

“Adalet mülkün temelidir ilkesine hayat veren avukatlarımız aynı zamanda dünyada yaşanan değişimlere açık, evrensel değerleri özümseyebilecek, çağdaşlık çabasını her alanda sürdüren demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmamızda etkin bir görev üstlenmişlerdir. 


Bu gün toplumun sesi ve vekili olan, güce tapmayan, zulme ve baskıya boyun eğmeyen. Gerekirse kırılan ama eğilip bükülmeyen. Hiç kimseden emir almayan, kimsenin kölesi ve emir eri de olmayan. Gücünü kuvvetten, iktidardan değil, hukuktan, haktan ve halktan alan Avukatların günüdür. Günümüz Kutlu olsun.

Değerli Meslektaşlarım;

Hak arama özgürlüğünün, yargı yolu ile elde edilmesi hukuksal aydınlanmanın onucudur. Bu özgürlüğün korunmasında ve kullanılmasında vatandaşın yanında yer alan, savunmanın temsilcisi Avukatlardır. Hiç kimse bu gün veya gelecekte bir Avukata ihtiyacı olmayacağını düşünmemelidir. Yakın tarihimizde, Ülkemizin hukukla olan imtihanında, hukuk üzerinden kurulan kumpaslarda, en büyük mücadeleyi Avukatların verdiği unutulmamalıdır.

Tarihsel sürecimizin de sonucu olarak bizler, Bütün Memleketin yerlisi, Bütün yüzyılların Çağdaşı olmak zorundayız. Bizler; Hukukun evrensel değerleri olan ve Anayasamızda teminat altına alınan, Tam ve Bağımsı yargının olmazsa olmazları; hukuk önünde eşitlik”, “masumiyet karinesi”, “cezaların şahsiliği”, “savunma hakkı”, “hak arama özgürlüğü”, “adil yargılanma hakkı”, “mülkiyet hakkı”, “din ve vicdan özgürlüğü”, “basın özgürlüğü”, “ifade özgürlüğü”, “düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü”, “bilim ve sanat özgürlüğü”, “örgütlenme özgürlüğü" gibi temel hak ve özgürlüklere, “seçme ve seçilme hakkı”, “siyasi partilere girme hakkıgibi siyasi hak ve özgürlüklere sıkı sıkıya bağlı kalmalıyız.

Tam ve bağımsız yargı varsa; Toplumsal düzen vardır, Güçlü bir eğitim sistemi vardır, güçlü bir sağlık sistemi vardır, hayallerinin gerçekleşebileceğine inanan mutlu bir gençlik vardır. Kısacası güçlü bir devlet vardır. Çünkü Atamızın dediği gibi, Adalet duygusunu yitirmiş hiçbir toplumun geleceği yoktur.

Köroğlu Atatürk Anıtında yaptığı konuşmanın, sonlarında şu ifadelere yer verdi, Değerli Meslektaşlarım, Bu özel günlerini kutlamaya katılan herkese teşekkür ederek, "Mesleğimizin hak ettiği onurlu mertebeye ulaşacağı günler için mücadelemiz hiç bitmeyecek. Mazlum ve mağdurun yanında duruşumuz her ne sebeple olursa olsun engellenemeyecek. Adil bir avukat karanlığa meydan okuyan güneşe benzer. Her daim adalet arayanların yanındayız." ifadesini kullandı.

Hukukun, Hukukun üstünlüğünün, İnsan haklarının, Adil yargılamanın, Demokrasinin, Barışın, Hoşgörünün ve sağduyunun egemen olduğu, özgür ve çağdaş bireylerden oluşan, Üstünün hukuku değil, hukukun üstün olduğu bir ülkede yaşama dileğiyle hepinizin Avukatlar gününü kutluyorum.

Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu Sorumuzu da Cevapsız Bırakmadı
Köroğlu, “Çankırı merkez ve bazı ilçelerimizde olmak üzere Baromuza kayıtlı toplamda 130 Avukatımız bulunmaktadır” dedi.

Her yıl 5 Nisan, Avukatlar Günü olarak kutlanıyor. Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında çaba gösteren avukatlar için var olan bugünü kutlayarak desteğimizi gösterdik.

www.haberci18.com İnternet medyası olarak, Bu duygu ve düşüncelerle; hak arama ve savunma hakkının gerçekleşmesini sağlama konusunda çaba gösteren başta cennet kentimiz Çankırı’da, İlçelerinde görev yapan bütün avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, sağlıklı günler diliyoruz."

Bu haber 2783 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum