81 İl Kadın Kolları Basın Açıklaması

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Ak Parti 81 İl Kadın Kolları Basın Açıklaması

81 İl Kadın Kolları Basın Açıklaması
26 Kasım 2021 - 11:24 - Güncelleme: 26 Kasım 2021 - 11:30
Ak Parti 81 İl Kadın Kolları Basın Açıklaması

Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır.

Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik.


2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor.

Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, Şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir.

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Bu haber 1764 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Dertli
  3 hafta önce
  18 li kardeşimin ağzına sağlık. Kadına verilen değeri görmek isteyen İslama,Kur-an'a ve Peyygamberin hayatına baksın. Allah'ın erkeğine emaneti olan kadının hakkı olanı istemek durumunda bırakılmadığı tek din İslamdır. Eşitlik diyerek kadının gücünün yetmeyeceği işleri ondan beklemek en büyük adaletsizliktir. Bizde eşitlik ve kadın hakları yoktur. Bilakis adalet ve insan hakkı vardır. Kadın da bir insandır ve gücünün yetmeyeceği hiç bir ayrıma tabi tutulamaz ve kendisine Allah (cc) tarafından verilen hakları talep etme durumuna da sokulamaz. Unutulmamalıdır ki ''Cennet annelerin ayakları altındadır''. O anne de kadındır.
 • 18 li
  3 hafta önce
  Allah'a ve O'nun Rasulüne iman eden hiç bir mümin,asla kendisine emanet kılınan eşine kötü muamelede bulunamaz.Cennetin ayakları altında olduğu müjdesine müşerref kılınan annesine hürmetsizlik edemez.Turfanda sebze çıkar çıkmaz önce kızı Fatıma ya ulaştıran Peygamberin sevgisine ve şefkatine muhatap olan kızı gibi,kimse kızını şefkat,sevgi ve muhabbetinden yoksun bırakamaz.Evet iman ettiğini ifade eden her insan,bu minvalde kendisini gözden geçirip ona göre hareket etsin.Allah'a vereceği hesaba göre,yine kendisine Allah'ın isteği gibi bir hayat tarzı seçsin ve en azından bizim tarafta insanlar huzur ve mutluluk içerisinde bir yaşam sürsünler.İman etmeyen bedbahtlara gelince.Onlar ne ana,ne eş ne evlat tanırlar.18 yaşını dolduran evladına başının çaresine bak,ben senin karnını doyurmak zorunda değilim bencilliğini yansıtan,anasına bakmayan,eşini en küçük bir problemde boşayan bir zihniyete sahiptirler.Kadın hakkını ve adaleti görmek isteyenler Peygamberin hayatına baksınlar.Vesselam...