AFAD "Büyük Bir Deprem Olacağı Asılsız İddialarına İtibar Etmeyin"

AFAD, şu ifadelere yer verdi: "Asla bu tür açıklamalara itibar etmeyelim, AFAD tarafından böyle bir açıklama yok. Şu anki depremler ilk depremin artçı sarsıntıları. Vatandaşlarımızı sükunete davet ediyoruz."

AFAD "Büyük Bir Deprem Olacağı Asılsız İddialarına İtibar Etmeyin"
15 Eylül 2019 - 13:03 - Güncelleme: 15 Eylül 2019 - 13:23

Asılsız İddialarına İtibar Etmeyin”

 

Sosyal medyada büyük bir deprem olacağı iddiası dolaştığını ve bu tür açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini açıklayan AFAD, şu ifadelere yer verdi:

 

"Asla bu tür açıklamalara itibar etmeyelim, AFAD tarafından böyle bir açıklama yok. Şu anki depremler ilk depremin artçı sarsıntıları. Vatandaşlarımızı sükunete davet ediyoruz. AFAD Başkanlığı tarafından 100 çadır Çerkeş'e ulaşmak üzere, çadırlar Çerkeş’e gelmeye devam edecek. Bu çadırları dağıtıp kuracağız. Vatandaşlarımıza bütün kurumlarımızla birlikte hizmet için bekliyoruz. İnşallah korktuğumuz olmaz. Gündüz köyleri dolaştık, zarar tespitleri yapıldı. Evlerine giremeyen vatandaşlarımız için de her türlü tedbirimizi alıyoruz."

 

Çerkeş’ten son aldığımız ve haber merkezimize ulaşan bilgilere göre de Çerkeş halkının evlerinden dışarıya çıkmış açık alanlarda dışarıda bekledikleri ve insanların tedirginliğinin sürdüğü ve olayın korkusunu üzerlerinden atamadıkları görüldüğü belirtildi.

 

Çerkeş'in Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğu, ilçe merkezli sarsıntıların gerçekleştiği belirtildi.

 

İlk belirlemelere göre depremin şiddetiyle eski yapılarda ufak hasarlar meydana gelirken can kaybının yaşanmadığı öğrenildi. Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde art arda meydana gelen depremler nedeniyle köylerde ve merkezde özellikle eski binalarda sıva dökülmesi, baca yıkılması gibi hasarlar meydana geldi. Belediye ekipleri, hasar oluşan evlerin çevresinde önlem aldı. İlçe merkezinde ve köylerde hasar tespit çalışması başlatıldı, her hangi bir olumsuzluklarla karşılaşılmadı.

 

Çerkeş Kaymakamlığı İlçede meydana gelen depremler sonucu iki ayrı kamuoyu duyurusu yaptı.

 

Çerkeş Kaymakamlığında yapılan birinci açıklamada; “Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda daha büyük bir depremin olacağı bilgisi bulunmakta olup, resmî kurumların yapacağı açıklamalar dışında vatandaşlarımızın bu tür açıklamalara itibar etmemeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

İkinci açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “İlçemizde yaşanan depremler nedeniyle dışarıda kalan vatandaşlarımız için Çerkeş  Gençlik Merkezi ve Çerkeş Kapalı Spor Salonumuz kullanıma açıktır. Halkımıza ilanen duyurulur.”

 

www.haberci18.com Admini Çelik, “Bizlerin (habercilerin) görevi halkı panikletmek değil, sakinleştirmektir. Böylede olmalıdır…

 

Çerkeş ilçemiz fay hattı üzerinde olan bir ilçemiz Depremde çok hafif bir maddi zarar olmasına rağmen ciddi bir mal kaybı yok. Can kaybı olmaması da en büyük sevincimiz. Allah bir daha bu tür felaketleri bizlere yaşatmasın. Tüm Çankırı’mıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyoruz."

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak diyoruz ki; Değerli hemşehrilerimiz temkinli olmak iyidir. Rabim bizleri her türlü afetten muhafaza eylesin. Fakat acı bir gerçeğe de değinmeden edemeyeceğiz. Deprem değil, bina öldürür demişler. Doğru söylemişler. Bir tarafta 13 kat 15 kat izin veriyorsunuz; şehrin sağlam bölgelerinde ise üç-beş kattan fazla ruhsat vermiyorsunuz? Malumumuz Çankırı deprem bölgesi. Çankırı şehir merkezinde bina yaparken temelden su çıkıyor, temel kazılıyor, beton atılıyor, halen su çıkıyor ve su tahliye edilip bina yapılıyor. Yetkililerde seyrediyor.  Şahsımıza bu satırları paylaştık diye kızacaksınız ama; “Bu uyarılar dikkate alınır İnşallah.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2679 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum