AFAD Gönüllüleri Tanıtım Ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Korkutata, "e-devlet üzerinden yapılan başvuru ile toplam gönüllü sayımız 36 iken, Şu anda ilimizdeki toplam gönüllü sayımız 155 olmuştur. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Basınımızın da katkıları ile bu sayıyı yılsonuna kadar 500’ e ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

AFAD Gönüllüleri Tanıtım Ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
14 Kasım 2019 - 14:25 - Güncelleme: 14 Kasım 2019 - 19:06

İlk 36 gönüllümüze sertifikaları verildi.

 

Hacı Ali Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirilen sertifika törenine Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ile Eşi Hanımefendi Seval Aktaş, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile Eşi, Vali Yardımcısı V. Akın Karagöz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ile Eşi, İl Jandarma Komutanı Hıdır Ayçiçek, İl AFAD Müdürü Hasan Sait Korkutata, daire amirleri, basın mensupları ile AFAD Gönüllüleri katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan AFAD Müdürü Hasan Sait Korkutata, “O Kahraman Benim sloganı ile başlattığımız gönüllülük projesine şuana kadar katılmış olan gönüllülerimize sertifikalarını takdim etmek için burada toplandık.” Dedi.

 

Korkutata, Konuşmasına şöyle devam etti:

 

Sayın Valim, Sayın Kaymakamlarım, Sayın Belediye Başkanlarım, İlimizin Değerli Protokol Üyeleri, Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Vakitlerini Hayat Kurtarmak İçin Feda eden değerli AFAD Gönüllüleri AFAD Gönüllülük Sistemi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısına Hepiniz Hoş Geldiniz.

 

Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin sürece dâhil edilmesi amacıyla; görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi hedeflenmektedir.

 

AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacak ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilecektir.

 

Gönüllülük Sistemi İle, Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışacak AFAD Gönüllülük Sistemini kurmak hedeflenmektedir.

 

Dünyada, özellikle Almanya'da Gönüllülük Sistemi etkin olarak kullanılmaktadır. Şu anda Ülkemizde 17 Bin kişi AFAD Gönüllüsü Olmak İçin e-devlet üzerinden başvuru yapmıştır.

 

Bu programı düzenlemeden önce e-devlet üzerinden yapılan başvuru ile toplam gönüllü sayımız 36 iken, Şu anda ilimizdeki toplam gönüllü sayımız 155 olmuştur. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Basınımızın da katkıları ile bu sayıyı yılsonuna kadar 500’ e ulaştırmayı hedefliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

AFAD Gönüllüsü 36 kişiye protokol üyelerinin sertifika takdiminden sonra program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 2992 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum