Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Yeni Başarılara İmza Atıyor

"Isı Takviyeli Ayakkabı" isimli buluşları ile Fizik Öğretmeni Fatma Demet Coşkara ve fizik proje grubu öğrencileri Arda Alemdar ile Mehmet Fatih Akçakaya bir kez daha tescil belgesi almaya hak kazandılar.

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Yeni Başarılara İmza Atıyor
21 Haziran 2023 - 08:45 - Güncelleme: 21 Haziran 2023 - 08:53
Çankırı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi Fizik Öğretmeni Fatma Demet Coşkara ve fizik proje grubu öğrencileri, yaptıkları buluşlar ile Türk Patent ve Marka Kurumu' nun resmi sitesinde faydalı model kategorisinde  "2023 Yılının Enleri" sıralamasında, Türkiye'de birinci sıraya yerleşmiş ve aylardır bu birinciliklerini korumaktadırlar.

Fizik Öğretmeni Fatma Demet Coşkara ve fizik proje grubu  öğrencilerinin, bugüne kadar Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan 18 adet tescil belgesi, "Liseler Arası Patentle Türkiye" yarışmasında  ulusal derecesi bulunmaktadır.

"Faydalı model" tescil belgesi alınabilmesi için dünya çapında, yazılı ve görsel basında dahil olmak üzere buluşun aynısının olmaması gereklidir. Bu sebeple, öğretmen ve öğrencilerin bu tescil belgelerini alabilmesi, aynı zamanda uluslararası başarı niteliğindedir.


21.01.2023 tarihinde başvurusunu yaptıkları "Isı Takviyeli Ayakkabı" isimli buluşları ile Fizik Öğretmeni Fatma Demet Coşkara ve fizik proje grubu öğrencileri Arda Alemdar ile Mehmet Fatih Akçakaya bir kez daha tescil belgesi almaya hak kazandılar.

Yeni buluşlarının, ayakların üşümesini engellemek ve ayaklara ısı takviyesi sağlamak için tasarlandığını ifade eden Fizik Proje Ekibi “Buluş, soğuk hava şartlarında yaşayanlara ve çalışanlara, uzun süre masa başında oturup ayakları üşüyenlere, romatizmal hastalara  fayda sağlayacak kullanımı kolay ekonomik bir üründür.” İfadelerine yer verdiler.

Sonuçları henüz netleşmemiş, Türk Patent ve Marka Kurumu'na birçok buluş başvurusu olan öğretmen ve öğrencilerimizin hayırlı güzel sonuçlar elde etmesini temenni eder; başarılarının devamını dileriz.

Bu haber 2592 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum