Bakan Karaismailoğlu'ndan Çankırı Ak Parti İl Teşkilatı Ziyareti

Bundan 19 yıl önce milletimiz; Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile hizmet odaklı bir siyasi anlayış ile tanıştı.

Bakan Karaismailoğlu'ndan Çankırı Ak Parti İl Teşkilatı Ziyareti
24 Mayıs 2021 - 23:22 - Güncelleme: 25 Mayıs 2021 - 00:08
Çankırı Ak Parti İl Teşkilatı Ziyareti

Bakan Adil Karaismailoğlu, “AK Partimizin 19 yıldır ülkemizin dört bir tarafında hayata geçirdiği bütünsel kalkınmanın en önemli destekçisi olan teşkilatımızla birlikte durmadan, yorulmadan üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Karaismailoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

Sayın Başkan, Teşkilatımızın Güzide Mensupları, Çankırı’nın mert ve güzel insanları, Değerli Basın Mensupları,

Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile nice medeniyetin izlerini bağrında taşıyan “Yarenler Diyarı Çankırı”da sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Değerli Dava Arkadaşlarım,

Bundan 19 yıl önce milletimiz; Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile hizmet odaklı bir siyasi anlayış ile tanıştı.

Değişim ve reform sağlıktan, eğitime, ulaştırmadan haberleşmeye, turizmden tarıma kadar pek çok alanda hayatımıza girdi. Ülkemizde eksik bırakılmış, ihmal edilmiş ne varsa adeta inşa edilerek, her şeyin en iyisine layık insanımıza o güne dek görülmemiş bir hayat kalitesi sunuldu.

Öyle ki, bu süreçte sadece ulaştırma ve haberleşme alanında 1 trilyon 86 milyar liralık yatırım yaptık. Yatırımlarımız bütünsel kalkınmayı ateşledi, insanımıza iş oldu, aş oldu. Karayollarında, denizyollarında, havayollarında, demiryollarında ve haberleşmede kurduğumuz altyapı şehirlerimizi yakınlaştırırken, dünya ile sosyal ve ekonomik bağlarımızı güçlendirdi.

Bu süreçte, bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardık. Türkiye’yi baştan başa, güvenli ve konforlu otoyollarla kuşattık.

Demiryolu Reformumuz ve yatırımlarımız sayesinde Türkiye’yi Avrupa’nın 6. dünyanın 8. Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık. Bugün İngiltere ile Çin’i bağlayan Yeni İpek Demiryolu’nun en stratejik köprüsü olduk.

Dünya ticaretinin giderek önem kazanan ulaşım hattı olan Orta Koridor’da hakimiyetimizi ilan ettik. 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik. Havayolları alanında Türkiye, THY ile bir dünya markası olurken, İstanbul Havalimanı sayesinde dünyanın transit merkezi haline geldi. Bugün İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en çok destinasyona uçulan ve en çok yolcuyu misafir eden havalimanı oldu.

Mavi Vatanımız üzerindeki hakimiyetimizi denizcilik ve limancılık alanındaki hamlelerimizle sağlamlaştırdık. Tersanelerimizin her geçen gün sayısını artırırken, gemi inşa sanayimizi güçlendirdik. Haberleşme ve yayıncılık uydularımızdan 5A’yı sene başında yörüngesine fırlattık.

Bugün ise 5B’nin fırlatılışı için gün sayıyoruz. Eş zamanlı olarak yerli ve milli uydumuz 6A’nın entegrasyon işlemlerine devam ediyoruz. Ulaşım master planımız ve Lojistik Master Planımız çerçevesinde ekonomik, sosyal ve çevresel kazanımlarını hesaplayarak yaptığımız tüm projelerimizde, ülkemizin ve milletimizin yararını esas alıyoruz.

Öyle ki, 2003-2020 yılları arasında bu yatırımların Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya toplam 395 milyar dolar ve üretime 838 milyar dolarlık etkisi oldu. Yıllık 1 milyonu aşkın vatandaşımıza istihdam sağladık.

Sadece Karayolları yatırımlarımız sayesinde, 2020 yılı içinde zamandan 1 milyar 323 milyon dolar, yakıttan 546 milyon dolar, çevre maliyetlerinden yaklaşık 11 milyon dolar tasarruf sağladık. Böylece 2 milyon 500 bini aşkın ağaca eş değer karbondioksit salınımını ortadan kaldırdık.

Türkiye’yi doğudan batıya kuzeyden güneye mükemmel bir ulaştırma altyapısına kavuşturan bu yatırımlarımızdan birini daha Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrif ettiği bir törenle 21 Mayıs Cuma günü hizmete açtık. Dünya ticaretinin kavşak noktasına dönüşmekte olan Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde bir lojistik koridor oluşturan Kuzey Marmara Otoyolumuzun son aşamasında 10 km uzunluğunda Hasdal Kavşağı ile Başakşehir arasındaki kesimini bitirdik. Böylece Kınalıdan Akyazı’ya kadar 400 km uzunluğunda İstanbul Kocaeli ve Sakarya’yı kuşatan kuzey Marmara otoyolumuzun tamamını hizmete almış olduk. Yatırım maliyeti 8,5 milyar dolar olan içinde Yavuz Sultan Selim Köprüsünün de bulunduğu otoyolumuz dünyanın en büyük otoyol projelerinden biri olarak dünya karayolu tarihine altın harflerle yazıldı.

Bir başka açılış törenimiz de 29 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek.

İstanbul’umuzun güzel siluetini anten çöplüğünden kurtararak, Dünyada tek olan aynı anda 100’den fazla radyo yayın kuruluşuna hizmet vermeye başlayan Çamlıca Kulesi’nin tamamını açıyoruz.

Yayıncılık hizmetlerini bir süredir başarı ile sürdüren 365 metre uzunluğundaki Çamlıca Kulesi, bundan böyle İstanbulluların ve tüm halkımızın eşsiz İstanbul manzarasını izleyebileceği seyir katları ve cafe restoranları gibi tesisleriyle de hizmete girmektedir.

Değerli dava arkadaşlarım,

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için çalışıyoruz. Gelecek 10 yılın, 50 yılın, 100 yılın projelerini inşa ediyoruz. Ve sözde gelişmiş ülkelerin bize biçtiği rolleri bir kenara bırakarak kendi başarı hikayemizi yazıyoruz.

Bunu yapabilmemiz için öngörülü ve akılcı yatırımlar yapmak önemlidir. Çünkü, dünya dönüşürken, coğrafi olarak Avrupa, Asya ve Afrika gibi büyüyen ekonomilerin kalbinde yer alan ülkemiz her şeyiyle bu yeni çağa hazır olmak zorundadır.

Bildiğiniz gibi, biz bu anlayışla devlet, özel sektör, millet el ele vermiş fedakârca çalışırken, yaptığımız işlere karşı çıkanlar, asılsız iddialarla engel olmaya çalışanlar yok değil.

Ama bu ileri görüşlülükten yoksun, şahsi menfaatlerini ülkenin menfaatlerinin önüne koyan kifayetsizler bizi asla durduramadı.

Biz başladığımız bütün işleri başarıyla tamamladık.

Bundan böyle de halkımızı yanımıza alarak kurduğumuz bu çağdaş ve modern altyapının üzerine büyük Türkiye’nin geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz.


Şunu çok iyi bilmeliler ki, ne kadar çırpınsalar da bu filmin sonunda;

Çalışanlar, Üretenler, Yerli ve milli olanlar, Haktan yana duranlar, Vatana ve insana hizmeti her şeyin üzerinde tutanlar kazanacak.

Değerli Çankırılı Kardeşlerim,

Çankırı yılın yarısında karlarla kaplı dağları, topraklarının dörtte birini kaplayan ormanları, termal ve içmeleri ile eşsiz doğa güzelliklere sahip. Tarihi kültürel değerleri ile turizm potansiyeli çok yüksek bir şehir. Ancak tüm bu değerlere sahip olmasına rağmen Çankırı refah ve hizmete uzun yıllar kavuşamadı. Ancak, Ak Parti ile birlikte son 19 yılda ezberleri bozan bir şehir oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Çankırı’nın ulaşım ve iletişim altyapısına 4 milyar 600 Milyon Lira ya yakın yatırım yaptık. 2003’te 18 kilometre bölünmüş yolu vardı, 218 kilometre daha yeni bölünmüş yol yaparak yani 12 kattan fazla artırarak toplamda 236 kilometreye ulaştık. Yollarının 4 kilometresi BSK kaplamalıydı 298 kilometreye çıkardık. Ankara, Karabük, Bolu, Kastamonu ve Kırıkkale olmak üzere tüm komşu illerine bölünmüş yollar ile bağladık.

2016 yılı sonunda Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelini açtık.

Özellikle kış aylarında Ilgaz Dağı’nı aşmak, yük ve yolcu taşıyan araç sürücüleri için büyük bir çileydi. O çileli yolculukları maziye gömdük. Tünelimiz sayesinde Kastamonu Çankırı güzergâhında artık yılın 12 ayı boyunca güvenli ve yüksek standartlı bir ulaşım imkânı tesis ettik.

Ayrıca bu tünel sadece Kastamonu ve Çankırı arasındaki yolun ulaşım standardını yükseltmekle kalmadı, Kastamonu ve Sinop gibi sahil kesiminde yer alan merkezlerin iç kesimlerle olan bağlantısını ve aynı bölgede yer alan Kuzey Tetek Hattına ulaşımı da rahatlattı. Dahası, Akdeniz limanlarına kadar kesintisiz, güvenli ve yüksek standartlı bir ulaşım ağı sağladı.

Çankırı’mızda, bugün itibariyle 2 milyar 810 milyon lira yatırım bedeli ile 5 adet karayolu projesine de devam ediyoruz. Buraya gelmeden önce Çevre Yolumuzdaki çalışmaları yerinde gördük. % 35 oranında fiziki gerçekleşme kat ettiğimiz Çankırı Çevre Yolu Projesi tamamlandığında, Ankara ve Kastamonu yönünden gelen araçların kent merkezine girmeden, geçişi sağlanacaktır.  Kent içi trafiğin rahatlaması sağlanırken, taşıt işletme bakım giderleri de önemli oranda azalacaktır. Buradan ayrıldıktan sonra da Kurşunlu-Korgun Yolu yapım çalışmalarında incelemelerde bulunacağız.

29 kilometre uzunluğundaki yol projesi kapsamında, 109 metre uzunluğunda 4 adet tek köprü yer almaktadır. 9 kilometrelik bitümlü sıcak kaplamalı tek yol ile birlikte uzunluğu 60 metre olan 2 adet köprüyü tamamladık. Projenin tamamını 2022 yılında bitirmeyi hedefliyoruz.

Kıymetli Çankırılı Kardeşlerim,

Karayolu ağının yanı sıra Çankırı’nın demiryolu ağını da güçlendirdik. Kırıkkale (Irmak)-Çankırı-Karabük-Zonguldak demiryolunun sinyalizasyonunu tamamladık. Kırıkkale (Irmak)-Zonguldak hattı Çankırı Kesimi 42 kilometre yol yenilemesi yaptık.

Daha önceleri Türkiye'de üretilmeyen her türlü konvansiyonel ve yüksek hıza uygun tren makaslarını Çankırı’da VADEMSAŞ’ta üretmeye başladık.

Değerli Dava Arkadaşlarım, "Çankırı şanlı tarihimizin eşsiz hatıralarını barındıran bir şehir. Tarihimizin her safhasında ve milli mücadele yıllarında Çankırı’nın mert fedakâr ve vatanperver insanını görürüz. Çankırı’nın yaren ocakları da sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde yaşatılan milli kültür mirasımız demektir. İlim ve irfan yuvasıdır."

Milletimiz için böylesi önem ihtiva eden Çankırı’yı geleceğe taşıyacak her projenin destekçisiyiz. Bugüne kadar Çankırı için hiç durmadık bundan sonra da “Durmak yok, yola devam” edeceğiz.

Zira, ülkemizin bütünsel kalkınması bölgesel kalkınma sağlanmadan mümkün değildir. Ülke sathında tesis edilen güçlü bir ekonomi de milli bağımsızlığımızın ilelebet teminat altına alınması demektir. Partimizin temel direği ve en büyük dayanağı olan sizler, bu niyetlerimizi, vatan aşkıyla yaptığımız büyük işleri insanımıza anlatınız. Gençlerimize, çocuklarımıza gelecek umudu aşılayınız.  Ülkemizin bugüne kadar kazandıklarını, yükseldiği konumu ve gelecek hedeflerimizi görmeyen gözlere gösteriniz, duymayan kulaklara duyurunuz.

Değerli kardeşlerim, "Allah, bu meşakkatli ama kutlu yolda birliğimizi dirliğimizi daim etsin. Hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Beni dinlediğiniz için ve gösterdiğiniz eşsiz misafirperverlik için şahsım ve bakanlığım adına şükranlarımı sunuyor, Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Diyerek konuşmasını bitirdi.

Bu haber 1449 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum