Aksaray'da Otizmli Çocukların "Yuhalandığı" İddiasına Çankırı'daki Velilerden Tepki

Şehrinaz Bülbül, grup adına yaptığı basın açıklamasında, üzücü bir olayı kınamak için bir araya geldiklerini söyledi.

Aksaray'da Otizmli Çocukların "Yuhalandığı" İddiasına Çankırı'daki Velilerden Tepki
09 Kasım 2019 - 20:31

Çankırı’da İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Şubesi üyesi veliler, Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalanması iddialarına basın açıklaması ile tepki gösterdi.

 

Programa İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi Başkanı Hatice Barak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

 

Şehrinaz Bülbül, grup adına yaptığı basın açıklamasında, üzücü bir olayı kınamak için bir araya geldiklerini söyledi.

 

Karatekin Parkı'nda toplanan dernek üyeleri, Aksaray'da Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin, okulda eğitim gören diğer bazı öğrencilerin velileri tarafından dışlanmasına tepki gösterdi.

 

Grup adına açıklama yapan İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi Başkan Yardımcısı Şehrinaz Bülbül, yaşanan olayı kınadıklarını söyledi. Bülbül, otizmli çocuğu olan anneler olduklarını aktararak, "Yaşanan bu insanlık dışı olayı üzülerek ve ibretle izledik. Bu olayı gerçekleştiren insanları kınıyoruz ve biraz vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Anayasamız bütün bireylerin eğitim hakkını güvence altına almıştır ve hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün bireyler eğitim imkanlarından eşit şekilde yararlanması gerekiyor. Her çocuk özeldir ve hepsi birbirinden değerlidir. Otizmli çocuklarımız da bu toplumun bir parçasıdır. Her fert gibi yaşama hakkına sahiptir. Eğitim almak her bireyin olduğu gibi otizmli bireylerin de hakkıdır hatta özel eğitime ihtiyaçları vardır" dedi.

 

Bülbül şu ifadelerde yer verdi:

 

Bakanlığımız tarafından özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, öncelikle kaynaştırma eğitiminden faydalanmaktadır ki böylece akranları ile kaynaşabilsin, toplumda kabul edilme fırsatı daha çok olsun. Kaynaştırma imkanından yararlanamayan öğrenciler için de okullarda özel eğitim sınıfları açılmakta ve buralarda eğitimlerine devam etmekteler. Bu çocuklarımız özeldir, özel ilgiye, sevgiye ihtiyaçları vardır. Gelin otizmli bireylerin ellerinden hep birlikte tutalım. Bizleri yalnız bırakmayın. Biz de bu toplumda varız. Otizm bizim tercihimiz değil, hayatımız oldu. Bazıları istemese de birlikte yaşayacağız." Dedi.

 

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

 

Bu haber 2694 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum