Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "Çalışan Gazeteciler, İdareciler Günü Mesajı Yayınladı

Aktaş., "Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım. Bu vesileyle tüm mülki idare amirlerimizin ve idarecilerimizin İdareciler Günü'nü kutluyor, , hayatlarını kaybeden ve görevi başında şehit düşen idarecilerimize Allah'tan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve afiyetler diliyorum." dedi.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "Çalışan Gazeteciler, İdareciler Günü Mesajı Yayınladı
09 Ocak 2020 - 14:17 - Güncelleme: 13 Ocak 2020 - 21:47

Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
 
10 Ocak günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün, 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edilen Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki 5953 sayılı Kanunun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine ve Bu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesine Dair 212 sayılı Kanunun 10 Ocak 1961 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığı güne dayanmaktadır.
 
Basın, demokratik her ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biridir ve ana görevi kamuoyunun doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirilmesidir. Bu fonksiyonunu da tarafsız ve özgürlüğü ilke edinmiş̧ gazeteciler eliyle yerine getirmektedir.
 
Gazeteciler büyük bir fedakârlık ile çalışarak halkın haber alma hakkı çerçevesinde, vatandaşlara gelişmeleri hızlı bir şekilde aktarmakta; kamuoyunun bilgilenmesi ve bilinçlenmesinde kilit rol oynamaktadır. Medya teknolojilerindeki hızlı gelişme ile birlikte yazılı ve görsel basının yanı sıra internet gazeteciliği ve sosyal medya da etkin birer basın unsurudur. Bu durum doğru ve tarafsız habercilik anlayışını her zamankinden daha önemli hale getirmektedir.
 
Basın mensuplarının, vazifelerini yaparken basın meslek ilkelerini gözetmesi, kişilik haklarına ve dünyanın en zengin dillerinden biri olan Türkçemizin itina ile kullanılmasının da son derece önemli olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
 
Bu vesileyle milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, fedakâr bir şekilde bu mesleği icra eden bütün basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.
 
İdareciler Günü Mesajı
 
1971 tarihinde yaşanan idarecilerin hak arama mücadelesinin hatırasını yaşatmak üzere 10 Ocak günü, 1978 yılından beri İdareciler Günü olarak kutlamaktadır. Bu gün, idarecilerin dayanışma ve meslekî gayelerinin canlı tutulmasını sağlayan önemli bir gündür.
 
Mülkî İdare Amirleri, Devleti ve Hükümeti temsil etmektedirler. Bu vasıfları sebebiyle, milletimizin huzuru ve refahı için üstün vazife şuuruyla çalışan, ülkemizin gelişmesinde, standartlarının yükseltilmesinde büyük emeği bulunan insanlardır. Bu sıfatları ile Türkiye Cumhuriyeti ve onun temel değerlerinin yılmaz bekçileri olarak, memleketin her köşesinde, kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yapma gayreti içerisindedirler. Kendilerine verilen bu payenin farkında olarak, önemli, kıymetli ve unutulmayacak hizmetlere imza atmışlar ve atmaktadırlar.
 
Bu vesileyle tüm mülki idare amirlerimizin ve idarecilerimizin İdareciler Günü'nü kutluyor, hayatlarını kaybeden ve görevi başında şehit düşen idarecilerimize Allah'tan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve afiyetler diliyorum.
 
Hamdi Bilge Aktaş=>Çankırı Valisi


 


Bu haber 1841 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum