Zorlu Bir Böbrek Taşı Ameliyatı Daha Başarılı İle Gerçekleşti

Dilmen, "Hastamız A.Y. ile bu yöntemleri paylaşıp, kendisinin de isteği üzerine Flexible URS yöntemini uygulamaya karar verdik. 1 saat 15 dakika gibi, bu ameliyat için kısa sayılabilecek bir sürede ameliyatı gerçekleştirmek nasip oldu."

Zorlu Bir Böbrek Taşı Ameliyatı Daha Başarılı İle Gerçekleşti
23 Kasım 2021 - 15:19
Bu Yöntem Korkularınızı Yeniyor!

Geçtiğimiz hafta Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde zorlu bir böbrek taşı ameliyatı daha başarılı ile gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı, aynı zamanda hastanenin Başhekimi Op. Dr. Cem Dilmen;

“Hastamız A.Y. bir süredir yan ağrısı şikayetlerini dile getirerek polikliniğimize başvurdu. Muayene esnasında, böbrek içine yerleşmiş ve böbrek fonksiyonlarını etkilemiş olan orta büyüklükte bir böbrek taşı tespit ettik. Boyutu normalden büyük olan böbrek taşlarında tedavi alternatifleri değişiklik gösterebilmektedir. Bunlar; ESWL denilen ameliyatsız taş kırma işlemleri, eskiden sıklıkla yapılıp, son yıllarda nadiren ihtiyaç duyduğumuz açık böbrek taşı ameliyatları, küçük bir delikten girilerek taşı kırıp aldığımız PCNL yöntemi ve en son teknoloji olarak tüm dünyada yeni yeni yapılan Flexible URS adı verilen, vücuda hiçbir delik açmadan, idrar kanalından börek içine girilerek buradaki taşın lazer yoluyla kırılması ya da alınmasını sağlayan yöntemlerdir.

Hastamız A.Y. ile bu yöntemleri paylaşıp, kendisinin de isteği üzerine Flexible URS yöntemini uygulamaya karar verdik. 1 saat 15 dakika gibi, bu ameliyat için kısa sayılabilecek bir sürede ameliyatı gerçekleştirmek nasip oldu. Hastamız aynı gün taburcu olup, ertesi gün normal günlük hayatına devam etti. Bu ameliyat tekniğinde hiç bir kesi, delme vs işlemi yapılmadan idrar kanalından girilip, böbreğe kadar ulaşılarak taşı lazerle kırmaktayız. Bu ameliyat ciddi maliyetli bir ekipman gerektirmektedir. Yaklaşık 5 yıldır en son teknolojiyi takip ederek, bu ameliyatı hastanemizde gerçekleştirmekteyiz.

Hastalarımızın mutluluğunu görmek bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. En son teknolojiyi kullanarak bu tarz ameliyatları ilimizde yapabiliyor olmak da ayrı bir gurur vesilesi. Elbette bu iş tam olarak bir ekip işidir. Bu nedenle bana bu imkanı sağlayan yönetimimize ve bu tarz ameliyatlarda birlikte çalıştığımız anestezi, ameliyathane ve cerrahi servis ekibimize de buradan ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” diyerek başarılarına bir imza daha attı.
Bu haber 4164 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tebrikler
    8 ay önce
    Cem hocamı tebrik ederim. Bende 5 yıl önce bu yöntemle ameliyat olmuştum. Böbrek taşı ağrısından kurtulmuştum. İyi ki varsınız.