Çankırı'da Asansör Denetimleri Belediyeye Emanet

Belediye sınırları içerisinde yer alan asansörlerin kontrollerinde Çankırı Belediyesi ve Makina Mühendisleri Odası (MMO)ndan birer teknik eleman bulunacak.

Çankırı'da Asansör Denetimleri Belediyeye Emanet
28 Ocak 2021 - 17:38
Asansör Denetimleri Belediyeye Emanet

Çankırı Belediyesi, Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve Çankırı Ticaret İl Müdürlüğü arasında alınan ortak karar ile belediye sınırları içerisinde yer alan asansörlerin kontrollerinde Çankırı Belediyesi ve Makina Mühendisleri Odası (MMO)ndan birer teknik eleman bulunacak. Alınan kararlar doğrultusunda; yüksek ücretlerin ve haksız rekabetlerin önüne de geçilmiş olacak.

Çankırı Belediyesi, vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine asansör denetimleri ile ilgili istişare toplantısı gerçekleştirdi. Belediye mücavir alanı içinde bulunan binaların asansörleri ile ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Çankırı’da asansörlerin yıllık periyodik kontrollerine asansör firmalarının yetkilileri ile birlikte Çankırı Belediyesi ve Makina Mühendisleri Odası (MMO) temsilcilerinin de katılacağı bildirildi. Yasal bir alt yapı ile gerçekleştirilen kontrol görevinde, firmaların kontrol faaliyetlerini usulüne uygun şekilde yürütüp yürütmediği sıkı takip altında tutulacak. Kontroller, yılın her ayına eşit olacak şekilde dağıtılarak periyodik olarak yapılacak. Bu sayede bina yönetimlerinin asansör firmaları ile sıkıntı ve mağduriyet yaşamaları da önlenecek. Yeni inşaat ruhsatı alacak yapılarda ise asansör makine dairesi ve imalatta sıkıntı yaşanan yerlerin Makina Mühendisleri Odası tarafından tespit edilerek Belediyeye bildirilecek ve mimari projeye işletilecek.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, vatandaşlardan gelen istek ve şikâyetleri kulak ardı etmeden konuyu gündeme aldıklarını söyledi. İlgili yerlere gerekli bilgilerin ve uyarıların rapor edildiğini belirten Başkan Esen, “Değerlendirme toplantısı yaparak konu ile ilgili protokolümüzü imzaladık. Vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyetleri göz önünde bulundurarak gerekli önlemlerimizi ve kararlarımızı aldık. Asansör denetimlerinde Belediyemizden de teknik bir temsilcimiz olacak. Oluşabilecek haksız durumları önlemiş olacağız.” dedi.


Bu haber 2461 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • mehmet
  1 ay önce
  Geçen sene 330 TL olan ücret bu bu sene 526 TL mi olmuş?
 • yaşar istek
  2 ay önce
  Daha yeni yapılmış binanın yeni imal edilmiş asansörlerine makine mühendisleri odası nasıl hata buluyor? 40 yıllık binanın asansörüyle yeni imal edilmiş asansörü nasıl bir tutarlar? Belediye görevlisinin eşlik etmesi bir şey değiştirmeyecek, yine aynı eksiklikler bulunup millete yük olacak.
 • ünal
  2 ay önce
  Kontrol iyi yalnız fiyatlar aşırı yüksek. Aylık asansör firmasına belli bir miktar para veriliyor bir de yıllık mühendisler odasına para ödeniyor. Üstüne üslük Asansörlere eksik var diye her yıl masraf çıkartıyorlar.