Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri

Vali Taşolar, "Çankırı'nın Huzuru Bizim En Büyük Amacımız"

Toplantının başkanlığını yapan Vali Mustafa Fırat Taşolar, ” Sokak kabadayılarına suçla böbürlenenlere müsaade etmeyeceğiz. Ettirmeyeceğiz ve sonuna kadar da mücadele edeceğiz.” dedi.

Vali Taşolar, "Çankırı'nın Huzuru Bizim En Büyük Amacımız"
09 Temmuz 2024 - 18:52 - Güncelleme: 09 Temmuz 2024 - 18:58
Çankırı’da asayiş değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının başkanlığını yapan Vali Mustafa Fırat Taşolar, ” Sokak kabadayılarına suçla böbürlenenlere müsaade etmeyeceğiz. Ettirmeyeceğiz ve sonuna kadar da mücadele edeceğiz.” dedi.

Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar başkanlığında ‘Asayiş Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi. Çankırı Valiliği Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında Çankırı genelindeki güvenlik ve asayişe dair olaylar değerlendirildi.

Çankırı’nın huzuru için çalışmaya devam ettiklerini belirten Vali Taşolar, “İyi olduğumuz çok iyi olduğumuz yönlerimiz var. Bizler için uyarı veren daha dikkatli olmamız gereken daha üstünde durmamız gereken konularımız var.

Ümit ediyorum ki Çankırı’nın huzuru için çok daha iyi şeyler olacak ve biz bunlar için arkadaşlarımızla birlikte elimizden gelen emek ve çabayı sarf ediyoruz.” dedi.


2024 Nisan Mayıs Haziran aylarında 2154 asayiş olayı gerçekleştiğini ve bu olayların yüzde 90’ının aydınlatıldığını vurgulayan Vali Taşolar, bu oranın Türkiye ortalamasında çok kıymetli bir oran olduğunu belirterek asayiş olaylarında genel olarak taksirle yaralama, kasten yaralama suçlarının öncelikte olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili yapılan sunumda 2024 nisan mayıs haziran aylarında 2154 asayiş olayı 297 taksirle yaralama, 292 kasten yaralama, 154 tehdit, 138 iş kazası, 92 dolandırıcılık, 98 diğer kazalar, 127 kayıp eşya, 90 mala zarar verme suçları hakkında işlem gerçekleştirildiği aktarıldı.

Dolandırıcılık, telefonla dolandırıcılık ve sosyal medya dolandırıcılığı konusunun da üzerinde durulması gereken öneli bir konu olduğunu dile getiren Vali Taşolar, vatandaşları bilinçlendirici reklamlar ve görseller ortaya koymayı planladıklarını söyledi.

“Bizim meselemiz 1 tane haptır” sözleriyle konuşmasına devam eden Vali Taşolar, “Çankırı olarak uyuşturucu ile mücadelede çok iyi bir noktada olduğumuzu Türkiye geneline baktığımız zaman ilimizin hakikaten bu anlamda mücadelesinin sonuç verdiğini ve bu anlamda büyük bir sıkıntı ile karşılaşmadığımızı ama bunun bizim 1 hapla bile olsa bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi defaatle dile getirdim. Bu anlamda bu 3 ayda Başsavcılığımızın koordinasyonunda 164 adet narkotik operasyon yapıldı.

Bu anlamda 176 kişi yakalandı. Bu operasyonlarda esrar ver sentetik ecza hapının ön planda. “şeklinde konuştu.

Nisan Mayıs Haziran aylarında planlı ve münferit olarak 12 tane operasyon gerçekleştirildiğini vurgulayan Vali Taşolar, bu operasyonlar kapsamında 119 şahıs hakkında işlem yapıldığını dile getirdi.

3 aylık dönemde Çankırı’da 3 büyük operasyon gerçekleştirdiğini belirten Vali Taşolar, “Bunlar Çankırı merkezli olmak üzere farklı illeri de kapsayan içinde uyuşturucunun da olduğu cinsel istismarın da olduğu akaryakıt kaçakçılığının da olduğu farklı suçları içeren operasyonlardı. Ve bunlar sonucunda çok ciddi manada Çankırı’nın huzuru adına katma değer sağladığımız ciddi sonuçlar aldık. Bu anlamda arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

“İlimizde hiçbir şekilde sokak kabadayılarına müsaade etmeyeceğiz.” sözleriyle açıklamalarına devam eden Vali Taşolar, “Suçla böbürlenenlere müsaade etmeyeceğiz. Etmiyoruz da. Bundan sonra da vatandaşlarımız rahat olsun onlara huzursuzluk veren onları üzen onları rahatsız eden hiçbir kişi Çankırı’da huzurla dolaşamayacak. Çünkü biz suç ve suçluyla mücadeleye ara vermeksizin tam gazla sonuna kadar devam edeceğiz bu konuda da iddialıyız. Çankırı Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden biri ama bizim amacımız Türkiye’nin en huzurlu kenti yapmak ve bu amaçla da biz bu operasyonlarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. “ ifadelerinde bulundu.

Kurban Bayramı tatilinde yol kontrol ve denetim faaliyetlerinde 732 personelin görevlerini sürdürüldüğünü aktaran Vali Taşolar, Şahıs sorgu, yakalanan şahıs, araç sorgusu ve yakalanan araçlarda özellikle geçmiş yıl kurban bayramına büyük emekler sarf edildiğini ifade etti.

2023 yılı Kurban Bayramın da 31 bin 418 şahıs sorgulandığı, 19 şahısın yakalandığı, 22 bin 346 aracın sorgulandığı ve yakalanan araç olmadığı 2024 yılında ise 60 bin 709 şahısın sorgulandığı, 30 şahsın yakalandığı, 32 bin 463 aracın sorgulandığı e 4 aracın yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

Aranan ve yakalanan şahıslarla alakalı olarak 3 ayda toplam 352 aranan şahıs yakalandığını ifade eden Vali Taşolar, “Aranan şahısların azlığı noktasında Türkiye’de ilk sıralardayız. Bununla aranan şahıslarla ilgili hassasiyetimiz ve yaklaşımımız üst düzeyde devam edecek ve aramızda suçluların gezmesine aranan şahısların gezmesine müsaade etmeyeceğiz.
Onları adli makamlara teslim etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.” sözlerini dile getirdi..

Trafik olaylarında ilk 6 ayda kontrol edilen ve men edilen araç verilerine değinen Vali Taşolar, “Burada, alkolden alınan sürücü belgesi 2022’de 740, 2023’te 615 2024 ilk 6 ayda 171. Azalıyor. Alkol denetimine baktığınızda 2022’de 21 bin, 2023 28 bin ve 2024 ilk 6 ayda 24 bin. Bu çok kıymetli bir veri. Bizim alkollü sürücülerle ilgili olan denetimlerle ve bu anlamdaki mücadelemiz sonuç vermeye başlamış. Bu denetimlerimizi artırarak devam edeceğiz. Bu sonucu çok daha iyi noktalara getireceğiz.” İfadelerini kullandı.

Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarında hassasiyetle davrandıklarını vurgulayan Vali Taşolar, “Bizim 1 numaralı hassasiyetlerimizden bir tanesi aile içi ve kadına karşı şiddet olayları. Bunla ilgili olarak topyekûn mücadele sergilememiz gerekiyor. Bunla ilgili olarak bu konuda yaşam koçluğu ve birebir vaka incelemeleriyle bir fark yaratmaya çalışıyoruz il olarak. Bu çalışmalar bakanlık nazarında kıymet gördü ve örnek gösterildi. Bunun üzerine daha fazla durmamız gerekiyor. Sizlerin daha fazla yayın yapmanız gerekiyor ve topyekûn mücadele etmemiz gerekiyor. Hepimizin bu işte katkısı emeği olması gerekiyor.” dedi.

Konuyla ilgili yapılan sunumda 2024 Nisan-Mayıs-Haziran ayında aile içi ve kadına karşı şiddet anlamında 149 olay olduğu bu olaylarda 86 önleyici, 9 koruyucu tedbir kararı uygulandığı 1 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği ve 3 elektronik kelepçe tedbiri uygulandığı bilgisi aktarıldı.

“Çankırı’nın huzuru bizim en büyük mottomuz en büyük amacımız” sözlerini dile getiren Vali Taşolar, “Eksiklerimiz olabilir ama şunu bilin ki kurumlarımız arasında Emniyet, Jandarma, Başsavcılık koordinesinde suç ve suçluyla olan mücadelemiz aralıksız sonuna kadar ısrarla devam edeceğiz. Sokak kabadayılarına suçla böbürlenenlere müsaade etmeyeceğiz. Ettirmeyeceğiz ve sonuna kadar da mücadele edeceğiz. Nezaketimizi koruyacağız ama vatandaşımızın huzurunu kaçıranlara da hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz.

Umut ediyorum ki çok daha huzurlu çok daha güvenli çok daha güzel bir Çankırı’da hep birlikte olacağız.” şeklinde konuştu.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Bu haber 995 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum