Covid-19'dan Çankırı'daki Can Kaybı 318'e Ulaştı

Ayaz, “İlimiz şükürler olsun ki iyi bir durumda. Orta riskli iller arasında yer almaktayız. İnşallah bu risk seviyesinden ileriye değil de geriye gideriz” dedi.

Covid-19'dan Çankırı'daki Can Kaybı 318'e Ulaştı
02 Mart 2021 - 21:40 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 21:58
Valimiz Abdullah Ayaz Pandemi Süreciyle İlgili Yeni Alınan Kararları 02.03.2021 Salı günü saat 14:00'te Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı.

Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Valimiz Ayaz, yeni normalleşme planının bu gün itibariyle hayata geçtiğini ifade ederek, “İlimiz şükürler olsun ki iyi bir durumda. Orta riskli iller arasında yer almaktayız. İnşallah bu risk seviyesinden ileriye değil de geriye gideriz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlara ilave olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında yeni kararlar aldıklarını belirten Valimiz Abdullah Ayaz şunları söyledi:

Şu anki dünya ölçeğinde kullanılan bütün aşılarda bizim kullandığımızda dahil bir süre gerekiyor. Mevcut kullanılan aşıların tamamı 2 doz olarak uygulanıyor. Bağışıklık 2. doz uygulandıktan 15 gün sonra oluşuyor. Onun için vatandaşlarımızdan istirhamımız özellikle daha 1. Doz aşıyı olmuşken tedbirlerin bırakılmaması. Ama 65 yaş üstü vatandaşlarımızda böyle bir durum var gibi. Çevrelerinde nasıl olsa annem babam aşı oldu artık hasta olmaz gibi bir algı oluştu. Bizim ortalama olarak yüzde 20 - 25’i gördüğü oluyordu 65 yaş üzeri hasta noktasında şuanda yüzde 30. Bu çok yüksek bir oran.

“65 Yaş üstü vatandaşlarımızla ilgili kısıtlamalar kalktı ancak aynı yaş grubu için Pazar yeri ve toplu taşımalarla ilgili kısıtlamalara bir süre daha devam edeceğiz.

Sadece ikinci doz aşı uygulanmış olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız bu karardan muaf olacak. 65 yaş üstü için ikinci doz aşılar tamamlandıktan sonra bu kısıtlamayı kaldırabiliriz. 65 yaş üstü hasta sayımızda beklentimizin üzerinde bir artış var. Bu konudaki en büyük endişemiz aşı olunduktan sonra tedbirlere uyulmaması. Aşılama yapıldıktan sonra bağışıklık oluşması için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Aksi durumda aşı da bir işe yaramıyor. Aşı olanlar için artık hasta olmaz düşüncesi olmamalı. Bu kadar az hastamız varken bu kadar fazla 65 yaş üstü hastamızın olmasının tek sebebi tedbirlerdeki gevşeme olduğunu düşünüyoruz.”


Diğer mevcut tedbirlere devam edileceğini açıklayan Valimiz Ayaz, “Maalesef vatandaşlarımız normalleşmenin yanında söylediğimiz diğer hiçbir kelimeyi duymuyor. Yeni normal diyoruz, kontrollü sosyal hayat diyoruz ama burada ne yeni normal ne kontrol kelimeleri pek duyulmuyor maalesef. Vatandaşlarımızdan istirhamımız bir süre daha sabır etmeleri” dedi. Tedbirlere devam bunu daha önce yaşadık. Bununla çok sık sık karşılaşıyoruz. Yeni normal diyoruz kontrollü sosyal hayat diyoruz. Ama burada ne kontrol nede yeni kelimeleri duyulmuyor maalesef. Onun için vatandaş normal hayatına geri dönüyor. İstirhamımız bir süre daha sabır gösterilmesi. Aşı çalışmaları devam ediyor. İnşallah birkaç ay içerisinde toplumun önemli bir kısmını aşıya kavuşturmuş ve bağışıklığı oluşturmuş bunun sonucunda da kısıtlamaları kaldırmış oluruz diye ümit ediyoruz. Ancak vaka sayıları ileri boyutlara ulaşırsa malumunuz kısıtlamaların bir kısmının geri gelmesi söz konusu olacak. Onu hiç birimiz istemeyiz.

Aşılama İşlemleri Devam Ediyor

Aşılama işlemlerinin hızla devam ettiğini aktaran Valimiz Abdullah Ayaz, “İnşallah en kısa sürede vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunu aşılamış ve bağışıklığına kavuşturmuş oluruz. Bu iyileşme neticesinde de geri kalan kısıtlamaları sonlandırmış oluruz diye ümit ediyoruz. Ancak vaka sayıları yeniden yükselirse kaldırılan bazı kısıtlamaların geri gelmesi söz konusu olacaktır. Bunu hiç birimiz istemeyiz. Aşı olabilecekken aşı olmamış vatandaşlarımız var. Onlarla ilgili bu hafta özel olarak çalışacağız. Arkadaşlarımız bu konuda yoğun gayret sarf ediyor. Ayrıca bu hafta içerisinde yüz yüze eğitime başlayacak olan öğretmenlerimizi aşılamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Denetimler Artarak Devam Edecek

Denetimleri arttırmanın bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Valimiz Ayaz sözlerine şöyle devam etti: “İlimizde riskler artıyor. Denetimler devam ediyor fakat bir aksilik olmazsa ilerdeki süreçte denetimleri arttırarak devam edeceğiz. İnşallah bu süreç esnaflarımızın da birazcık nefes almasına vesile olur.

Düğünler, 100 kişiye kadar 1 saat olarak serbest bırakıldı. Fakat bizim daha önceden almış olduğumuz kararlar halen geçerli olacaktır. Kına geceleri, düğün konvoyları, baş donanmalar, bayrak dikme, yine yasak olacak. İlimizde bu yasakları uygulamaya devam edeceğiz.”

“Malum düğünler serbest bırakıldı 100 kişinin katılımı 1 saatlik merasim şeklinde ama daha önceki almış olduğumuz hıfzıssıhha kurulu kararı cari. Bu yasağı uygulamaya devam edeceğiz. Hıfzıssıhha kurulumuzda aksi yönde bir karar alana kadar nikah şeklinde düğünlerin yapımı devam edilecek. Bu tür aktivitelere bir süre daha izin verilmeyeceğini ifade etmek istiyorum.” Dedi.

Covid-19’dan Çankırı’daki Can Kaybı 318’e Ulaştı

Bir süredir vefatımız yok. Şuanda vefat sayımız 318. Yine azalmış olsa da maalesef vefat sayımız devam etmekte. İlave olarak 65 yaş üstü vatandaşlarımız kapsamda onunla ilgili olarak arkadaşlarımız yoğun gayret gösteriyorlar. Azda olsa hala aşı olmamış vatandaşlarımız var onlarla ilgili bu hafta özel olarak çalışacağız. İnşallah onu da ileriye doğru taşımayı istiyoruz.
Bu hafta içerisinde öğretmenlerimizin bir kısmı yüz yüze eğitimi olanların okulları açıldı. Diğerleri de açılacak öğretmenlerimizi aşılamaya devam edeceğiz.

2. Dozda da sırası gelenlere aşı yapmaya devam ediyoruz. Denetimleri tabiî ki artırmak durumundayız. Riskler birazcık arttı. Artık biraz daha sizde gördünüz tabi biraz daha ara vermiştik tabi. Arkadaşlarımız devam ediyorlardı.

Önümüzdeki süreçte denetimleri artırarak devam ettireceğiz. İnşallah bu süreç esnaflarımızın da bir nefes almasına vesile olur. Bizim en büyük korkumuz vaka sayılarında. Buna bağlı olarak ta hastaneye yatan vatandaş sayılarımızda ki artış. İnşallah bu tabloyu görmeyiz diye ümit ediyoruz.


Eğitim öğretim başlıyor malumunuz. Artık ara sınıflarda dahil ilimizdeki tüm okullarda başlıyor. Onlarla ilgili olarak genel bir hazırlık vardı. İnşallah okullarda tüm dünyada yapılan çalışmalar çok ciddi bir bulaşın olmadığı yönünde. Ama bir risk var bu riski minimize etmek, seyreltilmiş olarak eğitim öğretim başlayacak. O minimalde çalışmalara devam edeceğiz.


Valimiz Abdullah Ayaz açıklamalardan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Bu haber 2512 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum