Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri

"Mecbur Kalmadıkça Dışarı Çıkılmamalıdır"

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, aşırı sıcağa maruz kalan vatandaşların yapması gerekenler, güneşli havalarda olumsuz etkilerden korunabilmek için bilgilendirme uyarısı yayınladı.

"Mecbur Kalmadıkça Dışarı Çıkılmamalıdır"
24 Temmuz 2023 - 09:51 - Güncelleme: 24 Temmuz 2023 - 09:56
Çankırı İl Sağlık Müdürü Sarıkaya, “Mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır” dedi.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, hava sıcaklığının artmasıyla oluşabilecek sağlık problemlerine yönelik alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulundu.

Yaz aylarında etkisini arttıran aşırı sıcak havalar dolayısıyla birçok bilim insanı ve kurum tarafından uyarılar yayınlanmaya başladı. Bu kapsamda Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, aşırı sıcağa maruz kalan vatandaşların yapması gerekenler, güneşli havalarda olumsuz etkilerden korunabilmek için bilgilendirme uyarısı yayınladı.

İl Müdürü Sarıkaya, uyarısında, “Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu vücut ısısının düşürülememesi ile karakterize olan güneş ve sıcak çarpması görülebilir. Sıcak çarpmasına maruz kalındığında sıkı giysiler gevşetilmeli, sıvı gıdalar tüketilmeli, su içilmeli, soğuk su veya klima vantilatör gibi soğutucularla vücut soğutulmaya çalışılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sıcaklıktan en fazla çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları, kronik hastalığı olanlar, gebeler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar etkilenmektedir.

Aşırı sıcaklar güneş çarpması, sıcak bitkinliği, güneş yanıkları, sıcak döküntüsüne (isilik) sebep olarak sağlık üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.

Aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden korunmak için; Günün en sıcak saatlerinde (10:00-16:00) mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.


Açık renkli, hafif, bol giyseler tercih edilmeli, şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık sıvı gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir.

Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınmalıdır.

Kronik hastalığı olanlar sağlık kontrollerini aksatmamalı doktorunun önerilerine uymalıdır.” İfadelerine yer verdi.

Bu haber 7204 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum