Asparagas Haber Ve Paylaşımlara Lütfen İnanmayınız (Özel Haber)

www.haberci18.com İnternet medyası olarak, "Resmi kurumlar ile yapılan görüşmelerde de durumun gerçeği yansıtmadığı, asparagas bir haber olduğu öğrenildi."

Asparagas Haber Ve Paylaşımlara Lütfen İnanmayınız (Özel Haber)
02 Aralık 2023 - 12:10
Asparagas Paylaşım Çıktı

www.haberci18.com İnternet medyası olarak konunun üzerine gittik; olayın gerçekleri yansıtmadığını öğrendik.

Çankırı’da “ayı saldırısı” yaşandığı iddiası gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Özellikle sosyal medyada Çankırı’da bir kişiye ayı saldırdı diye paylaşılan görsellerin başka bir ilde yaşandığı ve yeni bir görüntü olmadığı öğrenildi.

Resmi kurumlar ile yapılan görüşmelerde de durumun gerçeği yansıtmadığı, asparagas bir haber olduğu öğrenildi.


Asparagas, uydurulmuş ve doğru olmayan ancak gerçekmiş gibi sunulan yalan haberdir.

Sosyal medyada ana hedefi ilgi çekmek olan ve altında çeşitli amaçlar barındıran asparagas kullanımı yaygın.  Bu yöntemle mağdur edilenlerin başında da
olayları yaşamamış insanlar geliyor.

Gerçek olmayan paylaşım ve söylentiler ile ilgili olarak bir açıklamada bulunarak bu iddiaların gerçek dışı olduğunu ve vatandaşların yetkililerin açıklaması dışındaki gerçeği yansıtmayan bu gibi yalan yanlış provokatif bilgilere inanmamasını istiyoruz.

İnternet sahip olduğu özellikleriyle hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bunun tam tersi de olabilir, yani internet hayatımızı zorlaştırabilir de. Nasıl zorlaştırıyor sorusunu soruyorsunuz haklı olarak. İnternetteki doğru olmayan bilgiler, yalan haberler, zararlı içerikler, dolandırıcılık... Kısacası gerçek hayatta hayatımızı zorlaştıran çoğu şeyin internet versiyonları...

Bunlardan birisi ve belki de en çirkini: Yalan haber. Olmayan birşeyi olmuş gibi göstererek algı operasyonları yapmak ve anaysal bir suç olan "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" gibi bir suçu işlemek. Bu, hem bu yalan haberi internet ortamında yayanın suçlu duruma düşmesine sebep olur, hem de toplumun gerçek olmayan bir haberle huzursuz olmasına.

İnternet ortamında ve özellikle sosyal medya mecralarında yalan haberler paylaşarak insanların zarar görmesine, masum insanların canının yanmasına sebep olanlar tartışmasız bir şekilde suç işlemektedirler. İnternet, kimseye sonsuz ve sorumsuz özgürlük alanı sunmaz, sunmamalıdır. Ben internette herşeyi paylaşmakta özgürüm, kimse karışamaz anlayışı hastalıklı bir anlayıştır.

Gerçek hayatta nasıl toplumun huzurunu bozanlara, başkalarının özgürlük alanını haksızca gasp edenlere bir yaptırım varsa, internet ortamında da bunu yapanlara bir yaptırım vardır.

Bunun için bizler, bilinçli bir internet kullanıcısı olarak internet ortamındaki haklarımızı, özgürlüğümüzün sınırlarını çok iyi bilmek zorundayız. Başkalarının özgürlüğünün başladığı yerler bizim özgürlük sınırımız olmalıdır. İnternette yaptığımız sorumlu ve pozitif paylaşımlarla bu ortamın güzelleşmesine katkı sunmalıyız. Gerçek hayatta suç olan birşeyin, internet ortamında da suç olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz.

İnternette paylaşılan herşeyin doğru olmayabileceğini unutmamak gerekir.

Bilinçli bir internet kullanıcısı, internette paylaşılan yazı, resim ve video gibi içeriğin doğruluğunu birkaç kaynaktan kontrol etmelidir. Ayrıca Bilinçli İnternet kullanıcısı, internet ve sosyal medya gibi ortamlarda yalan ve suça konu olan paylaşımları ilgili birimlere şikayet ederek bu ortamı kötü amaçlarla kullananların yakalanmasına katkı sunmalıdır.

Sonuç olarak; yalanların sonu gelmez, doğrusu ne demedikçe, doğrusunu araştırmadıkça, suça konu olacak aldatıcı paylaşımları ilgili birimlere haber vermedikçe...


“Çok kıymetli Çankırı hemşehrilerim; Asparagas haber ve paylaşımlarla bizim hiç bir alakamız yok ama; bir kaç gündür Çankırı da yalan yanlış provokatif bilgiler dolaşmakta, vatandaşlarımız da bize bu söylentilerin doğruluğunu sorduğu için bir açıklama yapma gereği duyduk. Doğrularımızla her daim Çankırı halkımızın yanındayız. Lütfen bu sahtekârlara inanmayalım.

Bu haber 6740 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • 18 li
  2 ay önce
  Teşekkürler Mustafa Bey.Doğru her zaman bir tanedir ve kimin söylediği çok önemlidir.
 • Aycan Hanım
  2 ay önce
  Açıklama için çok teşekkürler, bu haberi twitterde bir kullanıcı paylaşmıştı, bende doğrulamak adına yerel haber sitelerine ve diğer haber ajanslarına baktım fakat hiçbir yerde böyle bir habere rastlamadım için emin olamamıştım, şimdi bu haberle beraber doğru olmadığı ortaya çıktı sayenizde :)