Atatürk'ün Çankırı'ya Gelişinin 94. Yıl Dönümü Kutlandı

Başkan Esen, "Çankırılılar devletimizin, Cumhuriyetimizin temeline kanlarını, terlerini harç etmişlerdir. İşte bu mukaddes ruh ile yükselen cumhuriyetimizi, bugün de aynı ruh ve iman ile yükseltmek azim ve kararlılığındayız.” ifadelerini kulandı."

Atatürk'ün Çankırı'ya Gelişinin 94. Yıl Dönümü Kutlandı
23 Ağustos 2019 - 22:51 - Güncelleme: 24 Ağustos 2019 - 08:35

Atatürk'ün Çankırı'ya gelişi ve Şapka İnkılabının 94. yıl dönümü Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören ile kutlandı.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 94’ncü yıldönümü törenle kutlandı. Atatürk Anıtı alanında gerçekleştirilen törende Atatürk’ün Çankırı’da yaptığı konuşma da okundu.

 

Kutlamaya Vali Vekili Abdullah Aslaner, İl Garnizon Komutan V. Mehmet Emin Bak, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Nuri Öner, İl Emniyet Müdür V. Yüksel Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsilen sporcu çocuklardan oluşan bir grup tarafından Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner’e Türk Bayrağı teslim edildi. Çankırı Belediyesi tarafından da Anıt alanına çelenk konuldu. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Türk milletine Anadolu’nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Savaşı ile 1074 yılında Emir Karatekin’in Çankırı’yı fethedip bu coğrafyayı anlamlı kılması ne kadar önemliyse yakın tarihte de 23 Ağustos 1925 ve 31 Ağustos 1925 günlerinin Çankırı’nın en şerefli ve kutlu günlerinden olduğunu belirtti.

 

Başkan Esen, İstiklal yolunu oluşturan coğrafyada yaşayan Çankırı halkının Türk milletinin medeni dünyada yerini alma davasına tereddütsüz olarak destek gösterdiğini vurgulayarak “Milli mücadelemizin en önemli lojistik rotası konumundaki İstiklal yolu Çankırı’nın üstlendiği kilit rolü bir kez daha göstermiştir. Çankırı; genci yaşlısıyla, kadını ve çocuğuyla orduya cephane taşırken, erleri ise cephede vatanın istiklali için can verdi. Çankırılılar devletimizin, Cumhuriyetimizin temeline kanlarını, terlerini harç etmişlerdir. İşte bu mukaddes ruh ile yükselen cumhuriyetimizi, bugün de aynı ruh ve iman ile yükseltmek azim ve kararlılığındayız.” ifadelerini kulandı.

 

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra protokol mensupları, ATATÜRK’ün Çankırı’da kaldığı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki odayı ziyaret etti.

 

Atatürk'ün gelişi ve konaklaması ile ilgili bilgi veren İl Kültür Turizm Şube Müdürü Nusret Acar, "Çankırı hükümet konağına geliyor orada Tapu müdürü ve sağlık müdürü ile Çankırı'nın sıkıntılarıyla ilgili görüşüyor. Konaklamak için eski Taşmektep şimdiki Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi'ne geliyor. Eskiden burada otel ve konaklama yeri yok. buraya geldiğinde banyo yapabilirsiniz diyorlar. Banyo ise Tenekeci Hasan efendinin yaptığı çinko bir teneke. ilk önce boyatılıyor ama o günün boyası şimdi gibi sentetik değil kurumuyor. Atatürk'ün üzerine boya yapışacak diye sildiriyorlar. Atatürk banyoyu duyunca çok seviniyor. Burada bir yemek ikramı oluyor. Ağma Hasan müzik dinletisi yapıyor. Atatürk Ağma Hasan'ın sanatını çok seviyor. Atatürk'e sorduklarında Çankırı'da size iz bırakan nedir dediklerinde incelik diyor." ifadelerine yer verdi.

 

Katılımcıların Ulu Önder’in Çankırı’daki günlerini anlatan fotoğraf sergisini gezmesinin ardından program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2954 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum