23 Ağustos 1925 Atatürk Çankırı'da

Abdullah Ayaz, ”Başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere ülke savunmasında her zaman büyük kahramanlıklar ve fedakârlıklar gösteren Çankırı halkı, her daim devletinin yanında olmuştur." dedi.

23 Ağustos 1925 Atatürk Çankırı'da
22 Ağustos 2021 - 12:08 - Güncelleme: 22 Ağustos 2021 - 12:15
Atatürk Çankırı’da

Cumhuriyet’in Kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 96. Yıl dönümü

Cumhuriyet’in Kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 96. Yıl dönümü münasebeti ile Çankırı Valisi Abdullah Ayaz bir mesaj yayınladı.

Ayaz, ”Cumhuriyetin banisi Atatürk 96 yıl önce Çankırı’yı şereflendirdi”
Milletimizin muasır medeniyetler arasında yerini alabilmesi için Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından peş peşe inkılaplar yapılmaya başladığını ifade eden Vali Abdullah Ayaz, ”Bu inkılaplardan biri olan Şapka ve Kıyafet İnkılabını başlatmak üzere çıkmış olduğu yurt gezisi kapsamında, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Ağustos 1925 tarihinde ilimizi şereflendirmişlerdir. Bu özel günün 96. Yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.’’ dedi.

Abdullah Ayaz, ”Başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere ülke savunmasında her zaman büyük kahramanlıklar ve fedakârlıklar gösteren Çankırı halkı, her daim devletinin yanında olmuştur. Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında büyük önemi olan, İnebolu’dan Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda Çankırı’mızın cefakâr halkı çok büyük gayretler göstermiştir. Bu büyük gayreti bilen Atatürk, ilimizde yaptığı konuşmasında Çankırı halkına duyduğu güveni bildirmiş; “Milli görevimde muhtaç olduğum gücü ve yetkiyi sizden alıyorum.” diyerek en büyük inkılabı olan Cumhuriyetimizin temel felsefesini ortaya koymuştur. Bu özel gün vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Dün olduğu gibi bugün de her şartta devletinin yanında olan kıymetli Çankırılı hemşerilerimin bu onurlu gününü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Atatürk 23 Ağustos 1925 günü sabahın erken saatlerinde yeni bir Anadolu gezisine çıkıyordu. İki otomobil hazırlanmıştı. Birine Atatürk, Kütahya Milletvekili Nuri (Conker) Rize Milletvekili Fuat (Bulca), ötekine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tevfik (Bıyıklıoğlu), Başyaver Rusuhi, Yaver Muzaffer (Kılıç), Muhafız Birliği Komutanı İsmail Hakkı (Tekçe), Özel Kalem’den Lütfi Bey bindiler.

Yaverler ve İsmail Hakkı (Tekçe)’nın dışında herkes sivil ve şapkalı idi. Bu gezinin özelliği de Kastamonu ve İnebolu’da Şapka Devrimini fiilen başlatmaktı. Yolda Kalecik’e uğradılar. Tüney Hanı’na geldikleri zaman Çankırı Valisi Cemil, Çankırı Milletvekillerinden Talat, Ziya ve Rifat beyler, Çankırı Belediye Başkanı ve daha başkaları Atatürk’ü karşıladılar. Öğleye doğru Çankırı’ya giriyorlardı. Çankırılıyı, başı açık, elindeki panama şapkasını selam duran askeri birliği, öğrencileri ve binlerce Çankırılıyı, başı açık, elindeki panama şapkasını sallayarak selamladı. Atatürk’ü şapkalı ya da başı açık görenler, başlarına el atıyor, fes, kalpak ne varsa çıkararak ellerine alıyor, Atatürk’ü başları açık selamlıyordu. Yolu üzerinde kurbanlar kesilir, toplar atılırken Atatürk doğruca Çankırı Belediyesi’ne geldi. Buzlu ayranlar içilirken hoşbeşler yapıldı. Atatürk o gün çok neşeliydi.


Çankırı’da, Kastamonu gezisi dönüşünde bir gün kalacaktı. Hep birlikte Kurtuluş Kız Okulu’na geldiler. Öğle yemeği burada hazırlanmıştı. Yemekten sonra, saat 13.30’da hemen otomobillere bindiler. Kastamonu’ya uğurladılar.

Bu haber 670 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum