Çankırı'da Bir Haftada 11, Bir Ayda 35 Vatandaşımızı Kaybettik

Kış yaklaşıyor. Kış şartlarında salgın sürecini nasıl yöneteceğimizi konuşuyoruz arkadaşlarla. İlimizde bir an önce 2. doz aşı oranını yüzde 75’in üzerine çıkarabilirsek çok daha iyi olacak.”

Çankırı'da Bir Haftada 11, Bir Ayda 35 Vatandaşımızı Kaybettik
04 Ekim 2021 - 15:45 - Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 15:56
Vaka Sayımız 5 Haftadır Artıyor!

Çankırı ‘da vaka sayısı 18-24 Eylül haftası için yüz binde 293. 62 olarak kaydedildi.

Valimiz Abdullah Ayaz: “Vatandaşlarımız aşıyla ilgili söylenen olumsuz sözlere itibar etmesinler”

Valimiz Abdullah Ayaz aylık basın bilgilendirme toplantısında salgın süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bugün Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Valimiz Ayaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya da hazır bulundu.

Salgının önüne geçebilmek için getirilen tedbirlere tam uyumun önemine dikkat çeken Valimiz Ayaz, “Tedbirleri bırakmak için çok erken. Hatta tedbirleri bırakmak için elimizde hiçbir gerekçe yok. Çünkü hasta olanlar, hastaneye yatanlar, tedavi olanlar, vefat edenler devam ediyor” dedi.

Yasakların gelmemesini ve hastanelerimizde sıkışıklık yaşanmamasını aşıya borçlu olduklarını vurgulayan Valimiz Abdullah Ayaz, “Tekrar söylüyoruz; aşısını olmayanlar bir an önce aşı olsunlar. İki doz aşı olanların üçüncü dozu ivedi olarak olmalarını muhakkak istiyoruz. Üçüncü doz aşı olunmamasının sonuçlarını da sürekli olarak görmekteyiz” diye konuştu. Şu anda hastanemizde 45 hastamızın olduğunu açıklayan Valimiz Ayaz şunları söyledi: “39 hastamız serviste, 6 hastamız yoğun bakımda ve maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan ikisi entübe durumda. Yoğun bakımda 65 yaşın altında iki hastamız mevcut. Entübe hastalarımızın yaşları 67 ve 83. Serviste yatan hastalarımızdan 9’u 65 yaşın altında. 41 yaşında bir hastamız da şu anda serviste yatmakta. İnşallah onları bir an önce şifaya kavuşturup taburcu ederiz.

Bir Haftada 11 Bir Ayda 35 Vatandaşımızı Kaybettik

Maalesef son bir hafta içerisinde de 11 vatandaşımız vefat etti. Kendilerine Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Şu anda yoğun bakımda yatan hastalarımızın da 3’ü maalesef aşısız. Birisi tek doz aşılı, birisi de 2 doz aşılı. 3 doz aşı yaptırmış 1 hastamız var o da 83 yaşında ve kronik rahatsızlıkları olan bir hastamız. Bir kere daha söylüyoruz; İşin hiç şakası yok. Vefat sayımız da sürekli olarak artış göstermekte. Son bir ayda 35 hastamız daha vefat etti.

Aşının Hiç Bir Zararı Yok

Bugüne kadar yaptığımız birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü doz aşı toplamı 281 bin 994. Bir kere daha söylüyoruz; bu kadar aşı yaptık karşımıza aşı olduktan sonra alerjik reaksiyon olup gelen bir hasta yok.

Vatandaşlarımız anlatılan hikâyelere, sosyal medyada yazılanlara itibar etmeyip aşılarını olsalar gerçekten çok mutlu olacağız. Şu anda halen 3. doz aşısını olmamış 6 bin 731 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın ivedi olarak 3. doz aşılarını olmaları gerekiyor. Bu kişiler aynı zamanda risk grubunda olan kişiler. 2. dozun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ve belli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlarımız hiç bekletmeden 3. doz aşılarını olmalılar.

18 Yaş Altı Vaka Oranı Yükseliyor

Aşı olma oranımız 20-24 yaş grubunda bile fena değil. Bu yaş grubunda aşı oranımız yüzde 75. 15-19 yaş grubunda da yüzde 50’ye yakın bir aşılama oranımız var. Her Pazartesi günü okullarımızı ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimiz okullarda girdiğimiz sınıflarda gençler arasında yüzde 30-40 arası aşılama oranı olduğunu gördük. 18 yaş altı vaka oranımız şu anda yüzde 30. Salgının başından beri hiç görmediğimiz 18 yaş altı vaka oranıyla karşı karşıyayız. Çok şükür ki çocuklarımız bu hastalığı çok rahat atlatıyorlar. Ağır bir durumla karşı karşıya değiliz ama sonuçta vaka sayısı arttığı için ister istemez ağır atlatan çocuklarımız da oluyor. Bu sebeple velilerden de ricamız çocuklarının aşılarını yaptırmaları. Benim de çocuklarım aşılarını oldular. Öğretmenlerimizin de neredeyse tamamı aşı oldu.

Kış yaklaşıyor. Kış şartlarında salgın sürecini nasıl yöneteceğimizi konuşuyoruz arkadaşlarla. İlimizde bir an önce 2. doz aşı oranını yüzde 75’in üzerine çıkarabilirsek çok daha iyi olacak.”

Son Bir Aylık Vaka Sayısı Şöyle:

21-27 Ağustos Haftası 117,97

28 Ağustos- 3 Eylül Haftası 140,31

4-10 Eylül Haftası 182,41

11-17 Eylül Haftası 244,25

18-24 Eylül Haftası 293,62

Bu haber 2244 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum