Reklamı Geç

"Çocuktur, Başı Ağrımaz" Demeyin!

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Nefroloji-Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel İle “Çocuklarda Baş Ağrısı” Konulu Söyleşimiz.

"Çocuktur, Başı Ağrımaz" Demeyin!
20 Ekim 2020 - 18:43 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 09:06

“Çocuklarda Baş Ağrısı” Konulu  Söyleşi

Toplumda en sık dile getirilen sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır. Bu şikayet sadece yetişkinlere özgü değil, çocuklar da baş ağrısından yakınabiliyor. Çocukların tarif ettiği baş ağrıları sıklıkla aileler tarafından “Çocuğun başı ağrımaz ya da çocuktur numara yapıyor” denilerek göz ardı edilebiliyor. Ne var ki çocuklarda da migren tipi baş ağrısı olabileceğini hatta bu şikayetlerin altında önemli bir sağlık probleminin de yatabileceğini akılda bulundurmak gerekiyor. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel, çocuklarda baş ağrısı ve nedenleri hakkında bilgi verdi.

Çürük diş,

Kulak iltihabı,

Burun tıkanıklığı,

Boğaz enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar,

Beyinde su toplanması,

Beyinde tümör,

Beyinde damar tıkanıklıkları,

Beyinde kanama gibi organik bir neden olabileceği gibi, migren ve gerilim tipi, sebebi tam olarak bilinmeyen hastalıklarla ilişkili olabilir.

Tanıda en temel etmen ailenin takibi

Çocuklarda baş ağrısının nedeni iyi araştırılmalıdır. Eğer çocuğunuz sürekli baş ağrısından şikayet ediyor, günlük aktivitelerini aksatıyor, okula gitmek istemiyor, ödevlerini yapmıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Çocuklar baş ağrısını değişik şekillerde ifade edeceği için tanıda birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Çocukların erişkinlere benzer tarzda baş ağrısı şikayetlerini dile getirmesi ancak 3 yaşından sonra mümkündür. Bu yaş itibariyle çocukların söylediklerini iyi değerlendirmek gerekmektedir. Özellikle aileler çocuklarını çok iyi takip etmeli; baş ağrısının ne sıklıkta, günün hangi saatlerinde olduğu, ne kadar sürdüğü, baş ağrısını başlatan-bitiren sebepler, baş ağrısı sırasında çocukta meydana gelen değişiklikler belirlenmeye çalışılmalıdır.

Başının ağrıdığını ifade edemeyen çocuklarda, ağrının belirtileri;

Ani kusma

Aşırı ağlama

Huysuzluk

Denge bozukluğu

Korku-endişe

Her zaman yaptığı ya da yapmayı çok sevdiği aktiviteden geri kalma olabilir.Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Nefroloji-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel "Organik nedenler dışlandıktan sonra psikolojik sebeplerin, baş ağrısının sebebi olarak düşünülmesi ve çocuğun rahatlatılması da çok önemlidir." şeklinde ifade ederek söyleşiyi sonlandırdı.


 


Bu haber 2510 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç