Omicron Varyantı Çankırı'ya Hızlı Giriş Yaptı

“Hastaneye yatış ve ölüm sayılarında bir düşüş var ama yine de yükseliş trendiyle bağlantılı olarak son 1 hafta içerisinde 6 vatandaşımızı maalesef kaybettik.”

Omicron Varyantı Çankırı'ya Hızlı Giriş Yaptı
02 Şubat 2022 - 20:05
“1 Hafta İçerisinde 6 Vatandaşımızı Kaybettik”

Çankırı Valiliği, basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantı Valilik Birlik Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vali Abdullah Ayaz, Valilik Birlik Toplantı Salonunda dün basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Vali Ayaz, “Vaka sayımızda en fazla vaka yükselişinin olduğu 10 ilden birisi olarak kayıtlara geçmiş olduk. Omicronun ile giriş yaptığını, hızlı bir yükseliş trendinin olduğunu sizlerle paylaşmıştık. 100 bin kişideki vaka sayımız 457 olarak gerçekleşti. Bu bi önceki hafta 280 idi. Gerçekten ciddi bir artış gördük.

Bu haftada yükseliş trendinin devam edeceğini değerlendiriyoruz. Bir kez daha tüm vatandaşlarımızdan hem tedbirlere uyum hem de eksik aşıların tamamlanmasını istiyoruz. Şu anki sürecin belki tek iyi tarafı şu anda hastaneye yatış oranının vaka artış hızıyla, oranıyla mukayese ettiğimizde hala düşük seyretmesi. Şu an hastanemizde yatan 33 hastamız var. 26 servis, 7 si yoğun bakımda. Yoğun bakımdaki 1 hastamızda entübe. Entübe olan hastamızın yaşı 73. Yoğun bakımda en genci 58 hastamız mevcut. Serviste de en genci 35 yaşında olan hastamız var. Yine de genç vatandaşlarımızdan da etkilenenler bulunmakta.” dedi.


“Hastaneye yatış ve ölüm sayılarında bir düşüş var ama yine de yükseliş trendiyle bağlantılı olarak son 1 hafta içerisinde 6 vatandaşımızı maalesef kaybettik.” diyen Vali Ayaz, “Şu ana kadar yapmış olduğumuz aşı sayısı da 348 bin 352 oldu. Aşılamada istediğimiz düzeyde değiliz. Son 1 hafta içerisinde sadece 2498 aşı yaptık. Normalde yarım günde yapacağımız aşıydı. Aşı konusunda ilginin hala eksikliği bizleri üzmekte. Bugüne kadar karşıma çıkan aşı sonrasında herhangi olumsuz bir yan etki yok. Hastanede mevcut virüsün etkilerini fazlasıyla hisseden aşısız yada eksik aşılı çok sayıda vatandaşımız var.” dedi.

Olumsuz kış şartlarının bir süre devam edeceğini söyleyen Vali Ayaz, “Olumsuz hava şartlarının bir süre daha devam edeceği görünüyor. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istiyoruz. Kurtardığımız araçların büyük çoğunluğunun uygunsuz lastiklerle yola çıkmış olan, gerekli tedbirleri almamış olan vatandaşlarımıza ait olduğunu görüyoruz. Bu süreçte kazalar olsa da ölümlü kazamız olmadı.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Ayaz, şunları söyledi: “(Vakalar arttı özel bir önlem olacak mı?) Şu an için özel bir önlem yok.

Yakın gelecekte de olmayacak muhtemelen. Özel önlemler, kapatmalar kısıtlamalar elimizde bu virüse karşı herhangi bir silah yokken alınmıştı. Şu anda etkisini gayet iyi gördüğümüz aşı var. Şu anda vatandaşlarımızdan istediğimiz en hızlı şekilde aşılarını olmalarını ve tamamlamaları. Aşılar hastaneye yatışı ve ölümü engellemedeki şeyleri tartışılmaz. Cuma günü camilerle ilgili bir tedbir geliştirmeye çalıştık. Saflar sıkılaşmıştı mesafe kalkmıştı, tekrar mesafeli olacak.

Pazar yerlerini tekrar açtık.


Vaka ağırlığımız büyük oranda merkez. Bu hafta ilçelerde biraz artış görüyoruz. Yarıyıl tatil sebebiyle ilçelere yoğun geliş var.

TURKOVAC aşısı henüz Çankırı’ya gelmedi. Şu anda şehir hastanelerinde uygulanıyor. En kısa zamanda gelecektir.

(Son 1 ay içindeki artışın sebebi) Omicron. Bunun en büyük özelliği çabuk bulaşması. Omicron geç geldi bize. Temmuz ayındaki yükselişin ardından 3 ay düşüş vardı. Son 3 haftada da muazzam bir artış var. Bide tabi işin gerçeği tedbirler büyük oranda bırakıldı. Bunun farkındayız. Vatandaşımız sosyalleşmekten kendisini geri koymuyor. Biraz aşıların vermiş olduğu güvende var. Bu varyant aşılarında etkisiyle hafif seyrediyor. Onu da hem hastanede hem ölüm oranlarında görüyoruz.

Toplam vefat sayısı 584 oldu.

Bir iki hafta daha yükselişin devam edeceğini değerlendiriyoruz. Ancak sonrasında inşallah düşüş trendi görürüz. 18 yaş altı vaka sayımız ciddi oranda düştü.

Çankırı’da kapalı köy yolu yok çok şükür. Hızlı bir şekilde açtık yolları. Kar yağışını istiyoruz bu hafta da yağış bekliyoruz. Yağış olsun istiyoruz barajlarda doluluk bekliyoruz.

2022 de konut ile ilgili gelişme olacak. Tespit edilmiş konut alanıyla çalışmalar var. Çevre şehircilik bakanımızı ziyaretimizde dosyamızı sunduk. Toki başkanına gereken talimatı verdi. İnşallah bu yıl içinde süreç başlayacak. İlde konut üretimi lazım, hem vatandaşlar hem öğrenci açısından.”
Bu haber 5879 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Vatandaş
  4 ay önce
  Sayın valim TOKİ konusunda Çankırı çok geri plana atıldı kuralar çekildi yıllar geçti ama hala bir adım atilmadi gerekli merciler ile bu konuda iletişim trafiği yogunlasmali sizden ricamız bu konunun üzerine düşmeniz ve Çankırı TOKİ sorununu çözmenizi bekliyoruz. Hükümet bu konuda cankiriyi köşeye atmış olsada sizin gayretlerinizle neticeye ulaşacaktır TOKİ baskanligininda burada büyük bir eksikliği var Çankırı geri plana atilmasin TOKİ adımları artık atılsın
 • SESSİZ ADAM
  4 ay önce
  Sayın valim; bir an önce tüm ilgili birimleri harekete geçirerek, maske, mesafe kontrolü, kafe ve restuarantlarda sınırlama, bulaşma riskine sebep olabilecek etkenleri en ince ayrıntılarıyla tespit etmek ve gerekli kontrol ve yaptırımlarla önlemlerini alırsanız en azından vaka sayılarında maksimum gerileme sağlanacağını düşünmekteyim. Aksi takdirde SÖZ YA DA UYARININ TOPLUMDA kabul görmediğini aksine umursamaz bir şekilde maalesef her geçen gün TMM etkenlerinin terkedildiğine şahit olacağız.. Bu vakanın önüne geçilebilmesi için Çankırı 'da YAPTIRIM UYGULAMANIZ şart haline gelmiştir.