Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Basın Toplantısı Gerçekleştirdi

Başkan Esen; "Benim mal beyanım çok kısa. Açıklarım. Diğer adayların mal beyanı sizi yorar. Ben tek kuruş devletten kredi ve hibe almadım. Benim mal varlığım görev sürem içerisinde azaldı" dedi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Basın Toplantısı Gerçekleştirdi
27 Mart 2024 - 18:13 - Güncelleme: 27 Mart 2024 - 18:26
Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, iftar sonrası MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çankırı Milletvekili Pelin Yılık ve MHP İl Başkanı Ahmet Kurt ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

Belediye Sosyal Tesisleri'nde ulusal ve yerel basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, sözlerine 31 Mart yerel seçimlerinde tüm adaylara başarılar dileyerek başladı.

5 yıllık dönemin zor bir dönem olduğunu ifade eden Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Mazbatayı aldığımızda bütçe ve işletme anlamında bir takım sıkıntılarımız vardı. O günkü bütçenin üzerinde bir borçlanmamız vardı. Belki o gün 3'te 2'si kadar görünüyordu ama sonradan taahuk eden veya bir takım yanlışlıklardan ötürü imarla alakalı, personelle alakalı kurumlarla alakalı borçlarımız çıktı. Ve hala da devam etmekte. Son 3 ay içerisinde geçmişe dayalı 10 milyonun üzerinde bir borcumuz daha çıktı.” dedi.

Kurumsal yapıyı oturtmak adına bütçe disiplini oluşturduklarını ve böylelikle 1 yıl kadar bir süre içerisinde bir takım şeyleri aştıklarını dile getiren Esen, sonrasında Pandemi ve ekonomik kriz gibi tüm ülke genelinde yaşanan sıkıntılı süreçleri de atlattıklarını ifade etti. Esen, “Biz 2019 yılında bütçe disiplinini yapmasaydık çoğu belediye gibi maaşları ödeyemez, borçlarını ödeyemez bir durumdaydık. Ama şükür ki yapmışız. Bütün israfı, keserek kiralık araçlarımızı iptal ettik. Kadınlar lokallerimizi kapattık. Bunun hepsinin bütçemize, ekonomimize yansıması oldu. Ve her şeyi kontrol altına aldık. Barkod sistemini getirdik. Hurda birimimizi kurduk. Çıkan malzemeyi barkodla geleni ve gideni kontrol altına aldık. Bütün birimlerimizi malzemelerimizi sevkiyatımızı oradan yapabilmek için tek kalemde depolamak ve sevkiyat yapabilmek için 5 bin 200 metrekare depo alanları oluşturduk. Kendi kendine yetebilen üretken belediyecilik anlayışı ile kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz üretmeye başladık.” İfadelerini kullandı.

Her şeyin on yirmi katına çıktığı enflasyonlu bir ortamda yine de Çankırılılara söz verdikleri projeleri zamanında gerçekleştirdiklerini ifade eden Esen, mezbahane, aquapark, misafirhane ve diğer büyük projelerinden bahsetti.

Çankırı’da yeşil alan oranını yüzde 25 artırdıklarını dile getiren Esen, ”Bunlar tabii ki bizim asli görevlerimiz. Ama asli görevlerimizden bir tanesi de şehri daha konforlu, yaşanabilir hale getirerek gelecek nesillere aktarmak. Çünkü biz emanetçisiyiz.” Şeklinde konuştu.

Bugüne kadar yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu vurgulayan Başkan Esen, “Zor bir süreçteki belediyeyi bugün daha kredisi yüksek bankalarda diğer iller arasında hatırı sayılır bir belediye konumuna ve durumuna getirdik. Bunun için mutluyuz. Ben Çankırı'nın evladıyım. Bu hizmetlerin az bile olduğunu düşünüyorum. Keşke daha önce bazı şeyler yapılsaydı biz farklı bir şeyler üzerine katabilseydik ama şehrimizde eksiğimiz çok. Rabbim nasip ederse bundan sonraki süreçte de bu eksikleri gidermeye çalışacağız. Gelecek nesillerimiz için, evlatlarımız için, torunlarımız için bu şehri daha yaşanabilir bir Çankırı bırakmak için bu bizim boynumuzun borcu. Atadan aldığımız bu şehri atiye en iyi şekilde en konforlu ve yaşanabilir bir şekilde bırakmak için elimizden gelen gayreti Allah'ın verdiği sürece yapacağız.” Sözlerine yer verdi.

Kazasız belasız, yalansız bir seçim süreci olmasını temenni ettiğini dile getiren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen toplantı kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Seçim sürecinin çok temiz gitmediğini dile getiren Esen, işlerin o şekilde  çözüleceğini veya vatandaşın bu şekilde etkileneceğini hiç düşünmediğini ifade etti.

Belediyenin 700 milyon civarı borcu olup olmadığına ilişkin yöneltilen soruya cevap veren Başkan Esen, “800 milyon bütçemiz var, onunla karıştırıyor olabilirler. Zaten 800 milyon bütçeli bir yerin 700 milyon borcu olamaz. Faaliyet raporunda onların hepsi ortaya çıkacak.” açıklamalarında bulundu. Esen, Kent meydanındaki dükkânların satılıp satılmadığına ilişkin soruya ise böyle bir durum olmadığı şeklinde yanıt verdi.

"Mal beyanı" ile ilgili soruya Başkan Esen; "Benim mal beyanım çok kısa. Açıklarım. Diğer adayların mal beyanı sizi yorar. Ben tek kuruş devletten kredi ve hibe almadım. Benim mal varlığım görev sürem içerisinde azaldı" dedi.

MHP Çankırı Milletvekili Pelin Yılık toplantıda yaptığı konuşmada; "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanların tüm sözleri Cumhur İttifakı'nın sözüdür ve taahhütleridir. İttifak anlamında bir fark yoktur. Biz seçildiğimizde takip eder sonuca erdiririz. "ifadelerinde bulundu.
Bütçenin yüzde 12-15i kadar İller Bankasına 111 milyon borcu olduğunu dile getiren Esen 54 kredinin 42’sinin kapatıldığını 01.03.2024 tarihi itibariyle kalan kredi sayısının 23 olduğunu ifade etti.

Belgelerle soruların yanıtlandığı toplantı basın mensuplarıyla toplu fotoğraf çekimin ardından sona erdi.

Bu haber 2268 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum