Çayyolu Elektrikçi takipçi satın al takipçi hilesi düşmeyen takipçi hosting

Üçüncü Fabrikasını Çankırı'ya Kuracak

Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, üçüncü fabrikayı Çankırı’da kuracaklarını, bunun için 150 milyon lirası makine parkına olmak üzere toplam 400 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Üçüncü Fabrikasını Çankırı'ya Kuracak
20 Eylül 2023 - 13:41 - Güncelleme: 20 Eylül 2023 - 13:47
Üçüncü Fabrikasını Çankırı’ya Kuracak

Toplam 400 milyon liralık yatırım planladıklarını bildiren Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, “Üçüncü fabrikamızı Çankırı OSB’ye kuracağız” dedi.

Küçük ev aletleri üreticisİ Arnica, İstanbul-Avcılar ve Mersin’deki üretim tesislerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, üçüncü fabrikayı Çankırı'da kuracaklarını, bunun için 150 milyon lirası makine parkına olmak üzere toplam 400 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. Arnica’nın sponsor olduğu Frig Ultra Maratonu sırasında Milliyet’in sorularını yanıtlayan Senur Akın Biçer, yeni yatırımla ilgili şu bilgileri verdi:

“Mersin fabrikasını kurduktan sonra ilk kurulumu neredeyse üçe katlayan yatırım yaptık. Buna rağmen artan talebe yanıt vermek için yeniden yatırımı gündemimize aldık. Çankırı’yı seçtik, çünkü teşvik açısından beşinci bölgede olduğu halde organize sanayi bölgesinde (OSB) fabrika kurduğumuz için altıncı bölge teşviklerinden yararlanabileceğiz. Hatta bizimle birlikte benzer tedarik ihtiyaçları olan birkaç işletme daha o OSB’de yatırım yapacak, böylece ortak tedarik avantaj imkanlarını yakalayabileceğiz.”

Yatırıma yakında başlamayı planladıklarını belirten Senur Akın Biçer, “Hesaplarımızı yaptık. 150 milyon liralık makine yatırımımız olacak. Toplamda da tesise 400 milyon liralık harcama yapacağız” dedi. Avcılar’daki üretimin bir kısmını da Çankırı’ya taşıyacaklarını kaydeden Senur Akın Biçer, beklenen olası depremin bu kararı almalarında etkili olduğunu, bununla birlikte Avcılar’dan tamamen taşınmalarının söz konusu olmadığını anlattı.

‘Kalıp OSB Olmalı’

Küçük ev aletleri dahil pek çok sektörün ana sorunlarından birinin kalıpları Çin’de yaptırmak olduğunu ifade eden Senur Akın Biçer, şunları söyledi:

“Bu bize ülke olarak hem zaman hem de para kaybettiriyor. Oysa örneğin Düzce gibi bütün sanayinin kolayca erişebileceği bir yerde bir ‘kalıp OSB’ kurulsa çok daha rekabetçi bir üretim sistemine kavuşuruz.”

Yeni Fikir Maratonu

Frig Ultra Maratonu’na Arnica çalışanlarının da katıldığını belirten Senur Akın Biçer şöyle devam etti:

“Pazarlama, üretim, Ar-Ge gibi farklı departmanlardan çalışanlarımız bu etkinlikte bir araya geliyor. Ekipler arasında kaynaşma, fikir alışverişleri oluyor. Şirkete yeni fikirler ve iş yapma önerileriyle dönüyorlar.”

Bu haber 14143 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Ediz
  2 ay önce
  Kurşunlu daha uygun
 • Ediz
  2 ay önce
  Kurşunlu daha uygun
 • Ahmet Şahin
  2 ay önce
  Yatırımcı hanımefendiye Çankırılı bir vatandaş olarak teşekkür ederim yakın şehir projesi OSB'de kurulacak bir Arnica işletmesinde eleman ve lojistik problemin tamamen kalkacağı fizibilite edildiğinde görülecektir Ankara'dan 78 kilometre her gün işçi ve lojistik sevkiyatı sıkıntısız yapılabilmektedir böyle bir yatırım Çankırmıza hayırlı olsun.
 • Yaşar erbaşı
  2 ay önce
  Orta 'ya kurulsun.
 • Yüksel orman
  2 ay önce
  Orta ilçemize organize sanayi Bölgesi belirlendi yakın zamanda yatırımcı iş adamları yatırım faaliyetlerine başlayacak. Orta organizenin inşallah ilk öncüsü olarak Arnica olursa bölge halkı olarak kendilerine teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.
 • Esma Tarhan
  2 ay önce
  Eldivan Sarayköyü Çubuk, Şabanözü ve Ankara'ya yakınlığı sebebiyle her türlü tedarik ve dağıtım için avantajlı olacağını düşünüyorum.