Bayramören İlçesinde Kaçak Kazı Yapan 8 Şüpheli Suçüstü Yakalandı

Bölgede kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma, operasyon düzenledi. Şüpheliler, jandarma ekiplerini fark edince kaçmaya çalıştı.

Bayramören İlçesinde Kaçak Kazı Yapan 8 Şüpheli Suçüstü Yakalandı
05 Kasım 2019 - 18:37

Çankırı’da Define Avcıları Avlandı

 

Çankırı ili Bayramören ilçesine bağlı Dolaşlar-Yusufoğlu köylerinin ortak arazisinde hazine tespit eden 8 define avcısı yakalandı.

 

Hazinenin tılsımlı olduğuna inanan ekip, Almanya'da yaşayan bir imamı da kazı öncesi ayet okuması için çağırdı.

 

Edinilen bilgilere göre, Almanya’da yaşayan Yüksel Veli A, Bayramören ilçesine bağlı Sarıkaya köyünde define olduğu düşüncesiyle bölgede kazı yapmaya karar verdi.

 

Definenin "tılsımlı" olduğuna inanan Yüksel Veli A, kendisi gibi Almanya'da bulunan Erhan Ç'den yardım istedi.

 

Yüksel Veli A. ilk olarak kendisi gibi Almanya’da yaşayan Erhan Ç. ile temasa geçti. Erhan Ç.’ye defineden söz etti, kazı esnasında büyüyü çözüp çözemeyeceğini sordu. Erhan Ç. ise konuyla ilgili ‘uzmanlığı’ olmadığını ancak yakın arkadaşı İsa P. ile görüşebileceğini söyledi. Bir dönem Almanya’da gönüllü olarak imamlık yapan ve büyüyü etkisiz hale getirebileceğini belirten İsa P. ile Erhan Ç., 22 Ekim’de Türkiye’ye geldi.

 

Bölgede kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma, operasyon düzenledi. Şüpheliler, jandarma ekiplerini fark edince kaçmaya çalıştı. Kısa sürede yakalanan 8 şüphelinin birbirlerini tanımadıklarını söylemeleri üzerine telefonlarında yapılan incelemede, aralarındaki mesajlaşmalara ve kazı öncesi bir araya geldiklerine dair görüntülere ulaşıldı.

 

Harmancık köyü muhtarı Mehmet Göktaş, jandarmayı aradı. Gidecekleri yere ilişkin bilgi soran 3 kişinin içinde olduğu otomobil ile ilgili bilgi verdi. Gelen bu bilgi sonrası Ümit S., Özkan S. ve Teyip T.’nin içinde olduğu otomobil durduruldu ve 3 şüpheli ilçe jandarmaya götürüldü. Şüpheliler verdikleri ifadelerde çelişkili bilgiler verdi. Birçoğu birbirlerini tanımadığını söyledi. Ancak şüpheliler arasındaki WhatsApp yazışmalarına ulaşan Jandarma görevlileri, kazı öncesi bir araya geldikleri dinlenme tesisindeki kamera kayıtlarına da ulaştı.

 

Toplam 8 kişi, 24 Ekim günü akşam saatlerinde definenin olduğu bölgeye gitti. Definenin olduğu yerin tespiti için iki profesyonel dedektör de kullanıldı. Yer tespiti sonrası iş makinesi devreye girdi. Genişliği 3 derinliği 5 metre olan bir çukur kazıldı. Bu esnada Almanya’dan gelen Erhan Ç., jandarma ekiplerine karşı uyarmak için gözcülük yaparken İsa P. ise kazı başında sürekli ayet okudu. Zira İsa P.’nin görevi tılsımı bozmaktı. Kazı 3 saat kadar sürdü. Bu esnada bir jandarma ekibi bölgeden geçti. Ekip, ilk olarak Erhan Ç.’yi gördü. Jandarma Erhan Ç.’nin şüpheli hareketleri sonrası bölgedeki devriye sayısını arttırdı. Kısa süre sonra başka bir noktada Maksut ve Ali T. kardeşler başka bir aracın içinde yakalandı.

 

Şüphelilere ait araçlarda yapılan aramalarda 13 yüzük, 63 de sikke (sabit değerli para) bulundu. Kazı esnasında kullanılan dedektör ve iş makinesine da el konulurken Bayramören İlçe Jandarma Komutanlığı’nca 8 kişi hakkında hazırlanan fezleke savcılığa gönderildi. Fezlekede şüpheliler, Kültür ve Tabiat Kanunu’na muhalefet etmekle suçlanıyor. 8 define avcısı, çıkarıldıkları Kurşunlu Adliyesi Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

 

"Kültür ve Tabiat Kanunu'na muhalefet ettikleri" iddiasıyla tutuklanan şüpheliler, avukatlarınca yapılan itiraz sonucu serbest bırakıldı.

 

Şüphelilerin tamamı, 2 gün sonra tutuklamaya yönelik yaptıkları itirazın ardından Çankırı Sulh Ceza Hâkimliğince, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu haber 2072 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum