Bayramören Özel İdare Lojmanına Neden Bakan Yok?

Devletin lojmanı içerisinde çocuklar saklambaç oynuyor. Burada her hangi olumsuz bir olay meydana gelse sorumlusu kim olacak?

Bayramören Özel İdare Lojmanına Neden Bakan Yok?
04 Eylül 2019 - 15:16

Hiçbir Yatırımı Ve Devlet Malını Kendi Kaderine Terk Etmeye Hakkınız Yok!

 

Lojman boş, oturan, kalan, ilgilenen de yok. Kendi kaderine neden terk ediliyor bu lojman?

 

Çankırı Bayramören ilçesi Özel İdaresi Neden Malına Sahip Çıkmıyor?

 

Devletin lojmanı içerisinde çocuklar saklambaç oynuyor. Burada her hangi olumsuz bir olay meydana gelse sorumlusu kim olacak?

 

Devletin malına sahip çıkan devlet görevlisi niye yok? Allah korkunuz varsa devletin malına sahip çıkınız.

 

Kelime anlamı “mal evi” olan beytülmâl bir terim olarak devlete ait malların muhafaza edildiği fizikî mekânı ifade ettiği gibi devlete ait taşınır taşınmaz malların bütününü ve bunların idaresiyle ilgili hukukî kurumu da ifade etmektedir.

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak diyoruz ki; “Devletin kendi malına sahip çıkmadığının en net halinin sergilendiği Bayramören Özel İdare Lojmanının kaderine terk edilmesine büyük tepki gösteren vatandaşlar tedirgin. Bu vesileler ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve Bayramören ilçe yetkililerini bu konuda acilen göreve çağırıyoruz, acil önlem alınmasını bekliyoruz.”

 

Kamu Malına Zarar Vermek

 

"Kişi veya kamu idarecisi sahip olduklarını nasıl korumak ister ve bir zarar gelmesini arzulamazsa¸ karşısındakinin de aynı duygu ve düşüncede olduğunu bilmelidir. Bu da şunu gösteriyor ki; kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmak ahlâkî değere sahip olan birinin başvuracağı bir yol değildir."

 

Şahısların veya halkın ortak malı olan ve tahrip edilmeleri durumunda yine halkın parasıyla yerlerine yenilesi konulacak olan her bir şeyi imha edenlerin âhiret korkusu olduğunu söylemek çok zordur. Çünkü hakkı aramayı başkalarının sahip olduklarına veya millî servete zarar vermek üzerinden aramak hak arama talebini çok geride bırakan bir durumdur. İnsan başkalarının veya herkesin ortak malı olan millî servete zarar verdiğinde milyonlarca kulun hakkına tecâvüz etmiş olmaktadır. Bu durumda da onda hakkı olan herkesi alacaklı duruma getirmektedir. Âhiret endişesi olan bir insanın böylesi büyük bir yükün altına girme cesareti aslâ olmaz.

 

Allah korkusu, kul hakkı endişesi, herkesin ortak malı olan millî servete sahip çıkma düşüncesi insanın bu tür zarar verici eylemlerin içinde yer almasına imkân vermez. Tam tersine, böyle bir şey gördüğünde yüreği titrer. Yolda yürürken boşa akan bir sokak çeşmesine rastlasa kapatır, bir yerde bir ârıza gördüğünde telefon açıp ilgilileri uyarır. Çünkü karşısındaki her bir şeyin halk olarak ortak değerleri olduğunu bilir. “Bana ne?” demez¸ sahip çıkar. Onun hayatında zarar vermek yoktur, sahip çıkmak ve korumak vardır. Çünkü o insanların ayağına batabilecek diken ve benzeri bir şeyi bile yoldan uzaklaştırmayı tavsiye eden bir peygamberin ümmetidir.

 

Müslüman Başkasının ve Kamunun Malını Gözünden Sakınır

 

Bir mü'min için kendi malı ne kadar kıymetliyse¸ karşısındakinin malı da aynı kıymettedir. Mü'min güvenilir insandır. Emindir. Kendisine emniyet edilene zarar vermez. Sahibi olmasa da her şeyi gören bir varlığın olduğunu bildiğinden birilerinin sahip olduklarını hasara uğratmaz. Çünkü o âhirette bir hesap olduğunu bilir. Ayrıca onu bu tür yanlışlardan geri durduran sadece âhiret korkusu değildir. Onun dini vasıtasıyla almış olduğu değerler, karşısındakine saygı duymayı öğretmiştir. 

 

 

Bu haber 1348 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum