Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen İle Dobra Dorbra Konuştuk (Özel Haber)

Başkan Esen, göreve başlamasının 70. gününde çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi, önemli sorularımızı cevaplandırdı.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen İle Dobra Dorbra Konuştuk (Özel Haber)
19 Haziran 2019 - 00:23

Dobra Dorbra Konuştuk

 

Çankırı’nın Önemli Sorunlarını Masaya Yatırdık!

 

Makamında ilk kez basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Esen, göreve başlamasının 70. gününde çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi, sorularımızı cevaplandırdı.

 

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen “Doğup büyüdüğüm bu topraklara hizmet etme onur ve gururunu yaşattığı için kıymetli hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

 

Başkan Esen’in basın toplantısında başkan yardımcıları Selahattin Aykurt, Mehmet Hallaç ve İhsan Bostan, Özel Kalem Müdürü Fatih Atıcı, Mali Hizmetler Müdür vekili Mustafa Kemal Alakır ile Basın Danışmanı Mehmet Türk hazır bulundu.

 

Belediye Başkanı Esen, “Top Yekün Hedefimiz Çankırı Olmalı” Dedi

 

Basın toplantısı ardından gazetecilerden gelen soruları cevaplayan Esen Çankırı’nın en büyük problemini göç olarak gördüğünü, ülkede şehir olarak garip olduğumuzu belirterek şunları söyledi:

 

www.haberci18.com admimi Mustafa Çelik olarak, “Sayın Başkanım Seçim vaatlerinizde Çankırı’da su fiyatlarında indirim yapacağınızın taahhüdünü söylemiştiniz. Nasip oldu Çankırı Belediye Başkanı seçildiniz. Verdiğiniz sözü yerine getirerek Su fiyatlarında indirim yapacakmısınız?

 

Esen, “Tespitleri Yaptıktan Sonra %22’lik Vaadimizi %30’da Yaparız” dedi.
 

Suya yapacağı yüzde 22’lik indirim konusuna da değinen Başkan Esen, “Bizim yüzde 60 yakın kaçağımız var. Bunda bizim park bahçelerde, camilerde kullandığımız su da var. Bunların önce bir ayrımı yapacağız. Nerede kayıp kaçağımız var, şebekeden kullananda var kaçak kullananda var bunların bir tespitini yapacağız. Tespitini yaptıktan sonra yüzde 22 taahhüdümüzü yüzde 30’da yapabiliriz. Şuan tablo yüzde 57, akıllı sayaçlarla yönlendirmek istedim, problemlerin çoğu da bunlarda çıktı. Biz sözümüzün arkasındayız. Düzenlemeleri yaptıktan sonra gerçekleştireceğiz. Diyerek sorumuza açıklık getirdi.

 

www.haberci18.com admimi Mustafa Çelik olarak, “Sayın Başkanım 86.400 nüfusumuzu ilgilendiren sorumu hiçbir kimseden çekinmeden, korkmadan makamınızda sormak istiyorum. Net cevap verebilecek misiniz?

 

İşte ikinci can alıcı sorumuz: Neden Çankırı Şehirler Arası Otobüs Terminaline diğer firmalar giremiyor? Veya sokulmak mı isteniyor. Bu kanayan ağır yarayı nasıl pansuman edeceksiniz açıklayabilirmisiniz?

 

Esen, “Başka Otobüs Firmalarından da Teklifler Var” dedi

 

Çankırı’da ki otobüs firmalarının biletlere yaptığı zamları, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğunuz haberinizde yer vermiştiniz, bu konuya açıklık getirelim istedik.

 

Belediye Başkanı, şu açıklamada bulundu:

 

“Mevcut firmalarla toplantı yaptık, görüştük. Yakın zamanlarda, şehir içi ve şehir dışı firmalarla yine görüşmelerimiz olacak. Farkındayız, vatandaştan gelen şikayetinde bilincindeyiz. Bununla ilgili şikayetlere kulak verip, ne gerekiyorsa yapacağız. Onlara sordum neden 30 lira, seçimlerde göstermelik indi, şimdi neden çıktı diye. Başka firmalar şu fiyata dedik. O güzergahta il çok olduğu için o rakamlar onları kurtarıyor ama bizim son noktamız Çankırı olduğu için kurtarmıyor denildi. Bununla ilgili oturup konuşup, yoluna koyacağız. Farklı firmalarında bize teklifleri var. Onları da değerlendirip, gereğini yapacağız.

 

Üçüncü önemli sorumuzun bir tanesi de Toplu Taşıma Araçları ile ilgiliydi:

 

İşte sorumuz, “Sayın Başkanım Çankırı’da Toplu Taşıma Araçları yapılan ihaleye göre aykırı modellerde ve bayağı yıpranmış araçların halka hizmet veriyor olması sizleri rahatsız etmiyor mu, bu sorunu nasıl halledeceksiniz, bir yaptırım veya yeni uygulamalarda bulunacak mısınız?

 

Başkan Esen, “Mustafa ağabeyim şu andaki mevcut işletme sahipleri de bu işten şikayetçi, zarar ettiklerini, bu işi kendilerinden almaları talebinde bulundular. Toplu Taşıma Özel Halk otobüs işletmecilerle de ilgili olarak oturup konuşup, yoluna koyacağız. Biraz zamana ihtiyaç var. Gerekirse sözleşmelerini fes etme yoluna da gidebiliriz gibi ifadelerine yer verdi.  

 

Çiçeği Burnunda Olan Başkan Esen’e çok farklı Sorularımızı da Yönelttik

 

İşte Sorularımızın Başlıkları İşte Başkanın Açıklamaları:

 

“Bu, geçmişten bu güne gelen bir süreç. Esnaf sıkıntılı, sosyal donatılar eksik, işçileri tutamıyoruz, turizmden faydalanamıyoruz. Bizim hedefimiz Çankırı olmalı. Bu makamlar kimseye baki değil. Lokomotifimiz Tuz Mağarası olacak. Burasını biran önce aktif hale getirmeliyiz. Geçmişi eleştirerek geleceğe yön vermemiz mümkün değil. Kimseyle husumetim yok. Herkes ile şehir için yan yana geliriz. Bundan sonraki kaderimiz aynı olmamalı. Elimizden geleni yapacağız. Bunda da cesurum.”

 

“Bu şehirde insanlar mutlu olarak huzur içinde yaşamalı” diyen Başkan Esen, Çankırı’nın gelirine göre pahalı bir şehir olduğunu vurgulayarak “Ucuz şehir yapmalıyız. Yakınkent OSB’de çalışan yaklaşık bin 500 işçi Ankara ve Kırıkkale’ye gidip-geliyor. Bunların Çankırı’nın katma değerine getirisi bulunmuyor” diye konuştu.

 

Başkan Esen, belediyenin İller Bankası’na 47 milyon lira borcu dışında kalan borçların esnafa olduğunun altını çizerken, “1 yıldır işini bitirip parasını alamayan esnaf var. Bu durum beni çok üzüyor. Borcu da borçla ödemekten yana değilim” ifadelerini kullandı.

 

TOKİ kanayan yaramız. Bunları düzeltmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İlk lokomotifimiz Tuz Mağaramız olacak. Bir an evvel aktif hale getireceğiz. TOKİ 2. Etap ile ilgili problemleri çözme aşamasındayız. Ayrıca ucuz konut üretmek zorundayız Tatlıçay Projesi öncelikli olarak yapılacak. Eski Orduevi nezih bir sosyal tesis olacak. Bu şekilde Çankırı merkezi sosyal donatı alanı yapmak istiyoruz. Bu yılsonu itibari ile altyapı çalışmalarını da başlatıyoruz. Alparslan Türkeş Parkı’nı yapmayı da 15 yıl sonra Allah yine bize nasip etti. Çalışmalarımız devam edecek.

 

Biz dünyada eşi benzeri görülmemiş projelerin peşinde değiliz. Amacımız, üretken belediyecilik vizyonu ile Çankırı’yı yaşanabilir ve ekonomik bir kent haline getirmek. Şehrimizin öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizin kaynak incelemelerini devam ettiriyoruz. Yıllardır çözülememiş ve ertelenmiş problemlerin çözümüne ulaşmak noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Allah’ın izni ile birçok sorunu kısa sürede çözüme kavuşturacak ve bunu sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

 

Şundan tüm vatandaşlarımız emin olmalıdır ki, bundan sonra Çankırı Belediyesinde zaman kullanımı, iş gücü ve maddi savurganlıklar önlenecek ve tasarruf tedbirleri hiçbir zaman göz ardı edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 5361 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • SESSİZ ADAM
    1 yıl önce
    MUSTAFA BEY GÜZEL BİR RÖPORTAJ HAZIRLAMIŞSINIZ ELİNİZE SAĞLIK..AMA ASIL SORULMASI GEREKEN SORU? MADEM ÇANKIRI BELEDİYESİNDE ŞU ANA KADAR YANLIŞ BİR ŞEYLER TESPİT EDİLDİ.YOLSUZLUKLAR YAPILDI? HUKUKİ YOLA BAŞVURULACAK MI? YA DA NEDEN BAŞVURULMUYOR?SEBEBİ NEDİR? BİR VATANDAŞ OLARAK BUNU SORUYORUM. BU BELEDİYEYE ZARAR VERENLER ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA KAMU DAİRELERİNDE VE KENDİ İŞLERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK Mİ?