Millet İttifakı'nın İlk Milletvekili Aday Adayı Betül Ayhan Oldu

Ayhan, "Açık yüreklilikle ifade ediyorum ki Çankırı halkı bu makus tarihi yenecek ve Çankırı’dan bir kadın milletvekili çıkaracaktır.” Dedi.

Millet İttifakı'nın İlk Milletvekili Aday Adayı Betül Ayhan Oldu
17 Mart 2023 - 21:19 - Güncelleme: 17 Mart 2023 - 21:30
Milletvekili Aday Adayı Betül Ayhan

Çankırı’da muhalefeti oluşturan Millet İttifakı’nın ilk milletvekili aday dayı Betül Ayhan oldu.

İYİ Parti İl Başkanlığına düzenlenen adaylık başvuru töreninde, CHP İL Başkanı Galip Ağaoğlu ve DEVA Partisi İl Başkanı Mustafa Avşar da hazır bulundu. İYİ Parti İl Başkanı Aydın Akbaş ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Duranla birlikte basının karşısına geçen Ayhan, bugün bir anne, bir eş olarak kamuoyunun karşısına çıktığına dikkat çekti.

Ayhan, "
Sayın İl Başkanım, İlçe Başkanlarım, değerli yöneticilerim, Siyasi Partilerimizin çok kıymetli Başkanları ve temsilcileri Sevgili Çankırılılar, hayatımızın temel direği sevgili kadınlar, yarınımızın umudu sevgili gençler, her gün yeniden üreten, memleketini dert eden, her yeni günü daha mutlu, daha huzurlu, daha zengin bir Türkiye hayali ile yaşayan aziz milletimiz ve saygı değer basın mensupları, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.  Hepiniz hoş geldiniz." ifadeleriyle konuşmasına başladı.

Öncelikle ülkemizde meydana gelen büyük deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar, yakınlarına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim bu acıları ülkemize bir daha yaşatmasın. Depremzede illerimizden Hatay ve Adıyaman’a  yaptığım ziyaretlerde bölge halkının büyük acılar yaşadığını, zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarını gözlemledim. İnşallah kardeşlerimizin bu yaralarını elbirliğiyle hep birlikte saracağız.

Ayhan konuşmasında; “Değerli hemşerilerim bugün bir anne, bir eş olarak karşınızdayım. Çankırı’nın öz evladı, düğününde oynayan, cenazesinde ağlayan bir kardeşiniz olarak karşınızdayım. Memleketime ve memleketim insanına  hizmet etmeyi şiar edinmiş bir Çankırı sevdalısı olarak karşınızdayım. Vatan ve millet aşığı, Cumhuriyet değerlerini özümsemiş Atatürkçü bir Türk kadını olarak karşınızdayım.

Bugün buradaysam bu; Türkiye’nin iyi yönetilmediği, milletimizin hak ettiği gibi yaşayamadığı, adaletten ve liyakatten uzaklaşıldığı, demokrasi kültüründen vazgeçildiği, kadınlarımıza çalışma hayatında ve siyasi hayatta yeterince önem verilmediği, gençlerimize geleceğe umutla bakacağı bir iş imkanı sağlanmadığı gerçeğini gördüğüm içindir. İşte bu gerçeklerin ışığı altında tüm bu olumsuzluklara inat her Türk evladı gibi benimde hayallerim var.

Toplumun bir bireyi olan kadınların eşit haklara sahip olduğu, hayat güvencelerinin sağlandığı, ekonomik özgürlüklerinin olduğu bir Türkiye hayal ediyorum.

Geçlerimizin ülkelerine güvenecekleri, ellerinin iş tutacağı, geleceğe umutla bakıp hayata sıkı sıkı sarılacağı bir Türkiye hayal ediyorum.

Çalışanların hak ettiği ücreti alacağı, mutfaklarda tencerelerin kaynatılacağı, babaların evlatları karşısında boynunun bükülmeyeceği bir Türkiye hayal ediyorum.

Dışa bağımlı olmadan, tarımda, hayvancılıkta ve sanayide kendi kendine yetebilen, adil ve demokratik bir yönetim anlayışının hüküm sürdüğü, güçlü bir Türkiye hayal ediyorum.

Ez cümle; kadınının erkeğinin, gencinin yaşlısının, köylüsünün kentlisinin, çiftçisinin işçisinin, memurunun esnafının hayata küsmediği, her bir vatandaşımızın mutlu ve huzurlu olduğu bir Türkiye hayal ediyorum.  Tüm bu hayallerimi gerçekleştireceğim adresinde, Millet İttifakı ve İyi Parti olduğuna inanıyorum, onun için buradayım.

Ayhan, “Kıymetli hemşerilerim yaklaşık 4 aydır alanlardayım ve halkımızın nabzını tutmaya çalışıyorum. Partimize ve şahsıma olan teveccühü büyük bir mutlulukla müşahede etmiş bulunuyorum. Maalesef ki bir hakikati de görmezden gelemeyeceğimizi düşünüyorum.

Cumhuriyet tarihinde Türkiye’nin 20 ilinde hiç kadın milletvekili olmadığı gibi Çankırı’da da 1936 yılından itibaren 87 yıldır bir kadın milletvekili yoktur. En son kadın milletvekilimiz 1936 yılında seçilen Selanikli Hatice Özgener’dir. Bugünde meclis aritmetiğine bakıldığında milletvekillerinin sadece %18 inin kadın olması bu hazin tablonun devam etmekte olduğunun bir göstergesidir. Açık yüreklilikle ifade ediyorum ki Çankırı halkı bu makus tarihi yenecek ve Çankırı’dan bir kadın milletvekili çıkaracaktır.” Dedi.

Kıymetli kardeşlerim 30 yıldır Emniyet Müdürlüğümüzün çeşitli kademelerinde halkımıza hizmet ediyorum. Daha büyük hizmetlerde bulunmak için, bana her imkanı sunan ülkeme ve asıl söz sahibi aziz milletime layık olma adına bugün yeni bir yola çıkıyorum.

13 Şubat tarihinde kendisi ile görüştüğümde şahsıma iyi dileklerini ileterek, bağrıma taktığı rozeti ile beni onurlandıran Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in ardında saf tutup, canımdan çok sevdiğim Türkiyem ve Çankırım için Millet İttifakının vazgeçilmez paydaşı İYİ Partiden Milletvekili Aday Adaylığımı huzurlarınızda ilan ediyorum.

Ülkemize ve Çankırımıza, bana sunduklarının karşısında, borcumu ödemeye talibim. Aday olduğum taktirde, Millet İttifakımızın tüm siyasi partilerinin desteği,  Çankırı halkımızın teveccühü ile Milletvekili çıkacağıma inancım tamdır. Hep birlikte başaracağız. Allah utandırmasın. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Hali hazırdaki projelerimizi adaylığımız kesinleştikten sonra kamu oyuyla bilahare paylaşacağım.

İyi Parti Çankırı’ya iyi gelecek. İyi Parti Türkiye’ ye iyi gelecek. Millet İttifakı kazanacak. İyiler kazanacak. Türkiye kazanacak. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 4743 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • YiğitM
  1 yıl önce
  Bu seçim sonrası hangi boş koltuk için seçim var???
 • Orhan GÖKÇE
  1 yıl önce
  Betül hanımı tebrik eder, aday adaylığı sürecinde başarılar dilerim. Hayırlı olsun inşallah