Bu Kadar mı Güzel Olur Bir Şehir Ve İnsanları? (Özel Haber)

Bu şehrin merkezini artık edebiyatla, resimle, şiirle, tiyatroyla velhasıl sanatla, kültürle, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizle dolduralım.

Bu Kadar mı Güzel Olur Bir Şehir Ve İnsanları? (Özel Haber)
08 Kasım 2020 - 12:29 - Güncelleme: 08 Kasım 2020 - 15:13

Şehrimizden Doğa Manzaraları İle Kent Merkezimizin Güzellikleri

Doğamız ve şehir merkezimizden, ilçe ve köylerimizden güzelliklerimizi kamuoyu ile paylaşarak Çankırı turlarımıza devam etmekteyiz.

Bu Kadar mı Güzel Olur Bir Şehir Ve İnsanları?

Yazının başlığına karar vermem zor olmadı; Yaranlar, şehitler diyarı, tuzun başkenti, uzak çağların yakın kenti Çankırı şehir merkezinde yaşayan bir vatandaşken nasıl zor olsun ki bu…

Düşündüm, düşündüm nedir bu kadersizliğimiz derken yine de Allah’a şükrettim, “İyi ki bu şehirde yaşıyorum; şehrimi seviyorum; yaşamaktan da memnunum; Çankırılı olmaktan da gurur duyuyorum” dedim kendi kendime…

Yalnız aklıma takılan şu soru kafamın içinde döndü durdu;

Bu kadar bolluk içinde sıkıntı çekmek niyeydi. Bu kadar güzel yerde, bu kadar zenginliğe, bu kadar potansiyele, imkâna karşı neden, neden… Çankırı’ya kimler sahip çıkmadı; çıkmak istemedi?

Neyse; şimdi bu soruyu bir kenara bırakıp güncel meselelere girelim. Zaten girişi yaptığımızda sorunun cevabına giden yol karşımıza tüm çıplaklığıyla çıkacak.

Bu şehrin merkezini artık edebiyatla, resimle, şiirle, tiyatroyla velhasıl sanatla, kültürle, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizle dolduralım. Yetti artık, tak etti canımıza kısırlık, renksizlik, cansızlık, ilgisizlik…

Etmeyin bize bu işkenceyi, kurtarın Çankırı’yı, kurtarın bizi artık…

Geçiyor yıllar, mevsimler, makûs talihimizi yenmeniz zamanıdır…

Defalarca yazıyoruz, anlatıyoruz, atanmışların ve seçilmişlerin kulaklarını çınlatıyoruz. Temcit pilavı gibi ısıtıp, ısıtıp aynı konuları okurların ve ilgililerin bilgilerine sunuyoruz. Siyasetçi, bürokrat, STK’lar onlar tınlamasalar bile bir Çankırılı olarak bu şehirde yaşayan bir birey olarak, “Çankırı ve İlçelerinin özelliklerini, “güzelliklerini”, “bu şehrin yerin altıda, yerin üstü de güzel” bir şehir olduğunu gururla yazıyorum, yazmaya da devam edeceğim.

Birileri gibi “bel altı” yazılar yazıp da, “çok tıklanma” derdim de yok. Unutulmasın ki Çankırı’ya zarar verenlerinde ensesindeyim. Benim amacım; Çankırı’da yaşayan bir kişi olarak “bu şehre hizmet gelsin, yatırım yapılsın, insanların yüzü gülsün” istiyorum.

Bundan Sonra Bu Şehirde Gözle Görülür Bir Gelişim Olur Diye Düşünüyoruz

Bir Şehir Ne Zaman Güzel Olur?

AVM’lerin sayısı arttığında? Binaların katları yükseldiğinde? Kaldırımları bilmem kaçıncı kez yenilendiğinde? Ya da nüfus iki katına çıktığında?

Takılmışız da bozuk plak gibi, bir şehir bunlardan hiçbiri olduğunda daha güzel olmuyor aslında.
AVM’lerin değil vizyon sahibi bireylerin sayısı arttığında, binaların katları değil kültür seviyeleri yükseldiğinde, kaldırımları değil zihinleri ve bakış açıları yenilendiğinde, nüfusu iki katına çıktığında değil, kaliteli nüfus artışı sağlandığında güzel bir şehir oluyor. Bu da ancak eğitimle mümkün.

Siyasetçiler, bürokratlar, STK’lar, etkili ve yetkili kurumlar hayali projeler üretmek yerine, ”cek-cak” yapmak yerine aldıkları maaşları, oturdukları makam ve koltukların hakkını versinler. Varlık içinde yokluk çeken Çankırı artık yatırım-hizmet bekliyor. Çankırı halkı sabırlıdır, çok 19 yıllar geldi geçti, bir 19 yıl daha bekleriz. Alıştık artık.

Umarım bu anlamda sayın seçilmiş ve atanmışların duyarlılığı ile yapılacak olan çalışmalar artarak devam eder. Bizler kendi adımıza şehrimizi bir adım öteye taşıyacak her türlü adım için kendilerine minnet duyacağız.

Umarım üniversite ve şehir birbiriyle bütünleşmiş bir halde hareket etmeye devam eder ve Çankırı hayalimizdekinden çok daha güzel bir şehir olur.


Yayınladığımız manzara ve görüntüler şehrine hasret kalanlara, sıla hasreti çekenlere gelsin istedik. Çankırı'yı tüm dünyaya tanıtıyoruz.
Bu haber 6074 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum