Bu Ayıp Kimin Veya Kimlerin? (Özel Haber)

Çok kötü bir tablo. Sorumluların bunun cevabını vermesi gerek. Eşitlikse herkese olmalı. Özel haberimizde çok çok haklı olduğumuzu düşünüyoruz. İnşallah birileri görür.

Bu Ayıp Kimin Veya Kimlerin? (Özel Haber)
12 Ağustos 2020 - 11:12 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 11:40

Çankırı Kimsenin Umurunda Değil, İnsanlar Gelecekten Artık Ümidini Kesti

Bu Ayıp Kimin Veya Kimlerin?

Hiç kimsenin Tabiat, milli parklarımızı, mesire, piknik alanlarımızı çöplük deryasına çevirmeye hakkı yoktur…

10 metre dibindeki çöp kovasına çöp atma kabiliyeti bulunmayan bu şahsiyetsizler hem ülkeyi hem şehirlerimizi bataklığa sürüklemeye devam ediyorlar.

Ülkemizin, Çankırı’mızın Geldiği Durum Bu

Ülke kimsenin umurunda değil, Çankırı kimsenin umurunda değil insanlar artık gelecekten ümidini kesmiş, kimseye güven kalmamış, gülmeyi unutmuş, sağlıklı düşünemez bir durumda. Siyasetçilerin kimi ego, kimi rant peşinde. Uğrunda mücadele ettiğin değerlerin hiçbirinin anlamı kalmamış. Ciddi sıkıntılı bir durumdayız. Allah bilir ama sonumuz hiç ümit vaad etmiyor.

Eldivan Şahin Tepesindeki, DSİ Gölet’indeki, Orman Fidanlığına Bağlı Çankırı Merkezde Yenice Köy güzergahlarındaki Tabiat Parklarımızdaki Rezillik, Rezillik, Rezillik… Daha Sayayım mı?

80 Vilayette Tabiat ve milli parklara her geçen yıl ilgi artarken, Çankırı’da bu işler tam tersine gidiyor.

Türkiye’de insanların doğayla içi içe olduğu devlet koruması altında yer alan Tabiat ve milli parklara ilgi her geçen gün artarken Çankırı  bulunan yeşil doğal alanlar kan kaybediyor. Hiçbir yetkili kurum müdürlerine yahu kardeşim siz Çankırı’da ne iş yaparsınız diye sormuyor bile.

Yazıklar olsun çevreyi kirletenlerden, milli mallara zarar verenlerden bir an önce yetkililerin el atması gerekiyor...

Burası fidanlığın hemen üst tarafındaki piknik alanı ben sadece bu kadarını çektim ama inanın her taraf berbat içler acısı bir durum. Yeryüzünde insan kadar tehlikeli doğaya bu kadar zarar veren başka bir canlı yok.

Allah aşkına bu nasıl bir rezalet? Neden bu kadar pis insanlarsınız sizler mutlu olacaksınız diye doğaya niye zarar veriyorsunuz?

Fidanlık Piknik Alanına Kimler Sahip Çıkacak?

Kırkevler Mahallesi, Eylül Sokak. No:4, 18100 İçyenice Köyü/Çankırı Merkez/Çankırı adresinde bulunan Kenbağ Fidanlığı Piknik alanı içler acısı. Kapılarının ne amaçlı kitli kaldığı da belli değil.

“Bir zamanlar çocukluğumuzun geçtiği, ailelerin piknik yaptığı Orman Fidanlığı'nın içler acısı hali bizleri derinden üzdü. Yine beni klavyemin başına geçmemi zorladı.

Çankırı Merkez ilçe Kenbağ mevkiinde bulunan 36 hektar alana sahip olan Kenbağ Tabiat Parkı, il merkezine 7 km mesafede ormanlık alan içerisinde yer almakta, asfalt yol ile ulaşım sağlanmaktaydı. Karaçam ağaçlarıyla çevrili olan Kenbağ Tabiat Parkında halkımızın rekreasyonel amaçlı günübirlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik imkanlar mevcuttu.

Şimdilerde ise Kenbağ Fidanlığı Piknik alanında in-cin top oynarken, yöneticilerde uyuyor. İşi biten siyasetçiler ise Çankırılıları uyutmaya, dalga geçmeye devam ediyorlar…

Sade burasımı? Asla… Eldivan Şahin Tepesi Tabiat Parkı, DSİ Göleti dahası saymakla bitiremeyeceğimiz vb. yerlerimiz.

Çankırı; Bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri değildir.

Çankırı; Sorumlu sorumsuzların ve yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama ve gönlünü hoş tutma yeri değildir.

-Sahipsizliğin Hesabı Elbet Bir gün Sorulacak-

Çankırı’nın göbeğinde içler acısı bir görüntü daha.

Burayı kime peşkeş çekmek istiyorsunuz? Buraları görünce hiç mi utanmıyorsunuz?

Sorumlu sorumsuz, yetkili yetkisiz, etkili ve etkisiz yöneticiler www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “Sizlere iyi günler, iyi çalışmalar diliyorum. Geçtiğimiz hafta sonu çocuklarla beraber bir piknik yapalım dedik ve nereye gidebiliriz diye düşünürken Fidanlık mevkiinde bulunan ve Orman işletme Müdürlüğü Tarafından Fidanlık Tabiat parkı olarak yaklaşık 6-7 yıl kadar önce büyük emek ve masraf sarf edilerek yaptırılan piknik alanına gitmeye karar verdik. Ben oraya hem yeni yapıldığı zaman, hem de bir gazeteci olarak görmeye gitmiştim. 4-5 yıl önce çok beğenmiş ve takdir etmiştim. Çünkü güzel olmuştu, Mescidi lavaboları çeşmeleri, barbeküleri, üstü kapalı kameriyeler, piknik masaları ve çocuk oyun alanları her şey düşünülerek yapılmış çamlar arasında güzel bir alandı. Ulaşımı kolay ve yolları da kilitli parke döşenerek yapılmış çok güzel olmuştu.

Gelelim asıl konumuza:

Bizler tüm bunları düşünerek piknik yapmak için oraya gitmeye karar verdik. Ancak oraya vardığımızda ne görelim tam bir hayal kırıklığı. O eski halinden eser kalmamıştı. Her taraf pislik içinde, piknik masaları yerlerinde yok, çocuk oyun alanı yerle bir olmuş, çeşmelerden sular akmıyor musluklar sökülmüş, o kadar masraf edilerek yapılmış olan Wc ve mescit harap olmuş cam çerçeve kalmamış kısacası tam bir rezillik. Ve gittiğimiz gibi geri döndük.

Sayın İdareciler “Şimdi ben sormak istiyorum. Fazla değil bundan sadece 5 ya da 6 yıl kadar önce o kadar para ve emek sarf edilerek yapılan bu alan kısa sürede kaderine terk edilmek üzere mi yapıldı? Niçin buraya sahip çıkılmadı? Sahip çıkılmayacaksa o kadar masraf neden yapıldı? Bunun sorumluları kimler? Burayı hiç bir yetkili görmüyor mu? Şimdiye kadar görmedilerse de yazıklar olsun, yuh olsun” diyoruz.

www.haberci18.com İnternet Medyası ve admini Mustafa Çelik olarak İnşallah bu mezbeleliği, vurdum duymazlığı, ilgisizliği gündeme getirdikten sonra “Görmeyen gözler, duymayan kulaklar görürler de ve bu rezilliğin hesabını önce Cenab-ı Allah’a, daha sonra şahsımıza, ondan sonrada yaranlar, şehitler diyarının cefakâr, fedakar, kadirşinas insanlarına verirler.

Utanma Duygusu, Allah Korkusu Yok Mu Sizde?

-Üzülerek, çekinmeden söylüyorum. Allah korusun Çankırı’da her şey ‘Pensilvanya Modeline’ Döndü-

Çankırı Sahipsiz!

Devletin bunca parasını hiç düşünmeden harcayarak, sonrada orasını kaderine terk etmek hangi insafa vicdana sığar ben anlamış değilim. Ha şunu da ilave edeyim Fidanlıktan buraya giriş yolu ağzında O zaman yazdırılmış olan kocaman Orman İşletme Müdürlüğü Fidanlık Tabiat Parkı Yazısı Halen Duruyor Çankırılı hemşehrilerim bu yazıya kanıp ta bir tabiat parkı varmış bir gezelim hevesine kapılmasınlar. Hayal kırıklığı yaşarlar.

Sorumlu-sorumsuz, yetkili-yetkisiz, etkili ve etkisiz yöneticiler sizlere iyi çalışmalar dilerken, yaranlar, şehitler diyarı şirin Çankırı’mın insanlarına sabır dilerim. Kendisi Küçük, Siyaseti Büyük Memleketimi Herkes Koltuk Sevdası Yüzünden Rezil Ediyorlar.

-At Gözlüklerini Çıkaralım-

Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Çevre bakımı yapılacak mı, Yapılmayacak mı? İnasanlar buralardan yararlanacak mı, yararlanmayacak mı?

Her fırsatta şampiyonluk naraları atanlara duyurulur! Çankırı'nın bütçesini yiyip, içenlere duyurulur!

86.400 Nüfuslu Çankırı’mın İstanbul’un arka bahçesi, Ankara'nın ilçesi olduğunu her zaman söylerim, Ama; Hala aynı adamları seçmeye devam ediyoruz. Lütfen önce seçmesini, seçilmesini, kimleri seçtiğimizi, Çankırı’yı kimlerin yönettiğini öğrenelim… “Ne diyeyim bu ve buna benzer alanları yok edenlere ve düzenleme işlemlerini engellemeye çalışanlara yazıklar olsun.” İnsanlara nefes aldırın be kardeşim.

Böyle piknik alanlarımızı daha çok korumamız lazım yol geçen hanı değil evet ama bakım yapılması lazım ve gerçekten diğer parklardan güzel olacağını düşünüyorum. Zaten orası piknik alanına elverişli olursa güzel havuz veya akarsu geçidi falan yapılıp çeşmelendirilirse bence her zaman gidilecek bir yer olur.

Çankırı insanında yanlış bir anlayış her yeni açılan müessede ''Aileler önceliğimiz denilip, sonrasında gerekçeli sebeplerle, boş gezen, toplumu zedeleyen insanlara bırakılmaktadır. ''Size sayısız mekan sayabilirm. Fidanlık mevkiide maalesef aynı muzdarip durumdadır. Çankırı’da ailelerin rahatlıkla oturup sosyal hayatını geliştireceği alan ve mekanlara ihtiyaç vardır. Fidanlık mevkiinden başlanabilir. Âmâ unutmayın. Sadece aileler için, kafa çekmek için değil... Bu duyarlılığınızdan dolayı bir Çankırılı olarak bizi tebrik etmeyi şehir ve insanı için elinizi taşın altına koyun.

Çankırı İnsanı İkinci Sınıf Mı?

Soruyorum Eldivan DSİ Göleti’nin kapıları kitli iken niye birileri aracıyla giriyor? Vatandaş aracı bırak yürüyerek giremiyor, demirden atlayarak giriyor. Girenlerin ayrıcalığı nedir? Bunu sorgulamak gerek. İnsanlar var ki demir korkuluklardan atlayarak giriyor buraya.

Çok kötü bir tablo. Sorumluların bunun cevabını vermesi gerek. Eşitlik se herkese olmalı çok çok haklısın inşallah birileri görür. Sayın Belediye Başkanım ne yazık ki yukarıda vatandaşa en iyi hizmeti nasıl yapabiliriz diye uğraşan bu halkın seçtikleri bir yandan da onların vatandaşa hizmet etsin diye atadıkları. Neden sessizsiniz?

Burası Çankırı ili Eldivan İlçesi DSİ ait bir piknik alanı. Piknik alanına girişler kapalı ve kapısına kilit vurulmuş, araçları da gördüğünüz gibi herkes dışarı çekmiş ve içeriye bu araçtakiler demirlerinin üstünden yaşlısı genci atlayarak geçmekte. Biz de 60 yaşındaki bir yaşlımız demirlerin üstünden atlayarak geçti ve herkesin bu şekilde geçtiğini öğrendik, gördük. Sadece iki araç hariç bu araçların sahipleri Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Çankırı İl Tarım Müdürü olduğunu öğrendiğim kişiler. Edinilen bilgilere göre de bu iki müdür buranın çalışanı olduğunu söylemişler, insanlara kaba davranmışlar. Nasıl olurda müdürler kendilerini küçük düşürebilir? Soruyorum bu tesis sadece iki müdür için mi kullanıma açık? Yorum sizin. Bizim inandığımız doğru, “halka hizmet hakka hizmettir.”

"İnsanlarımız Doğamızı Korumalılar"

Eldivan Şahin Tepesindeki, DSİ Gölet’indeki, Orman Fidanlığına Bağlı Çankırı Merkezde Yenice Köy güzergahlarındaki tabiat parklarının toplumun her kesimi tarafından korunması gerektiğinin altını çizerek, "İnsanlarımız yatırımlarla çok güzel alanlar haline gelen doğamızı korumalılar. Zarar vermeme noktasında hassasiyet gösterilmesini istiyoruz. Maalesef özellikle çöp konusunda sorumsuz şekilde hareket edenler var. Plastik şişeleri ve diğer çöpleri doğaya atanlar var. Yine yaptığımız tesislere zarar verenler bulunuyor. Bu doğa bütün insanlığa ait, bozmadan gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor."

Mümkünse piknik severler, cam şişe içindeki içecekleri içtikten sonra cam şişeleri ağaçlık ve ormanlık alanlara atmama noktasında biraz duyarlı olsalar. Çünkü orman yangınlarının başlamasında en etkili kıvılcım olarak görüyoruz. Hoşça kalın, dostça kalın.
 


Bu haber 4024 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • 18 li
  1 ay önce
  ''Temizlik imandandır ve imanın yarısıdır'' buyuran Peygamberimiz bu rezilliği görse her halde -buraları kirleten benim ümmetimden birileri değildir ve olamaz derdi. Bir Müslüman bulunduğu ortamı temiz tutar ve kendisi de temizdir. Ortamı bu hale getirenler de imanını gözden geçirmelidirler.Ayrıca Belediyemiz de, madem buraları piknik alanıdır ve temizliği Belediyeye aittir. Yetkililer, şayet varsa. Periyodik şekilde buraları kontrol edip temizliğini yaptırmalıdır. Hadis-i Şerif onlar içinde geçerlidir malumunuz.
 • isimsiz
  1 ay önce
  Kuruluşlarımız görevini dört dörtlük yapsa dahil maalesef insanlarımız alanlarımızı temiz tutamıyor.