Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi Yaran Geleneğini Sürdürüyor

UNESCO tarafından soyut dalda Dünya Kültür Mirası içerisinde yer alan Yârân Geleneği çocuk evlerimizde de yaşatılmaktadır.

Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi Yaran Geleneğini Sürdürüyor
16 Şubat 2020 - 11:04 - Güncelleme: 16 Şubat 2020 - 11:30
Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi yaran kültürünü öğrenmek, tanımak isteyenlere yararlı, faydalı bir yaran dersi verdiler.

Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibine Maşallah

Örf, adetleri ve gelenekleri adeta cımbızla çekip titizlikle yerli yerince kullanmak ancak böyle dost meclisinde olur.

Deprem, Çığ felaketleri, Uçak Kazası, İdlib Şehitleri ile yüreklerimiz dağlanırken Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi yaran ocaklarına iki hafta ara verdi.

Doğduğumuz topraklara hizmet etme kararlılığımız sevdamız ve aşkımızın hiç eksilmeden devam etmesi dilek ve temennilerimizdir.

Çankırı Merkez Belediye İş Merkezinde düzenlenen Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaren Ocağına katıldık. Yaren Meclislerinde şehitlerimiz ve afetlerde vefat eden vatandaşlarımız adına okutulan Mevlid'i Şerifleri Rabbim Kabul eylesin. Milletimizin Başı Sağolsun.

Çankırı'da, Ahilik kültürünün bir parçası olan yaran gecelerinin 2019-2020 yaran ekibini kuran Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz uzun süredir eğitim ocaklarına hazırlanarak misafirlerini ağırlamayı düşünüyordu. Fakat ülkemizde yaşanan olumsuzluklarla birlikte acı ve üzüntülerde göz önüne getirilerek resmi yaran ocaklarını bir müddet yakmama kararı alarak beklemeye başladılar.

“Büyük Başağa’lığını Erol Yılmaz, Küçük, Başağa’lığını Murat Karayel, Reis’liğini Ömer Faruk Özbek, Çavuşluğunu Ahmet Eraslan’ın üstlendiği yaran ekibi hünerleri ile meclise davetli gelen misafirlerini büyülüyor.

Muhabbetiniz Şen, Ocağınız daim Olsun... Çankırı’da Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibinin yaran ocağına katıldık... Baş ağalarımıza, yarenlerimize teşekkür ediyorum. Biz Çankırı’yı seviyoruz, yaran kültürümüzü seviyoruz.

Yaran kültürü 100 yıllık bir kültürümüzdür, yaşatalım yaşatanları destekleyelim... Bir olalım, gücümüzün farkında olalım... Her şey Çankırı için...

"Yaran" geleneğinin bu haftaki konuğu gençler oldu.

Yaran Başağası Erol Yılmaz, mikrofonlarımıza yaptığı açıklamada, Yaran Ocakları'nda toplumun farklı kesimlerini ağırladıklarını dile getirdi.

Gençlerin yaran geleneğini öğrenmesini istediklerini belirten Yılmaz, "Gençlerin ocağın edebini, töresini ve kurallarını öğrenmelerini, özümsemelerini ve kültürü hem yaşayıp hem yaşatarak kendilerinden sonraki kuşağa devretmelerini sağlamayı amaçlıyoruz." dedi.
 
UNESCO tarafından soyut dalda Dünya Kültür Mirası içerisinde yer alan Yârân Geleneği çocuk evlerimizde de yasatılmaktadır. Cezaevi müdürlüğünün yaktığı Yârân ocağına davetli olan çocuklarımız, Çankırı kültürünü yerinde yasama fırsatı bulmuşlardır. 12 çocuğumuzun katıldığı gece çocuklarımız dost arkadaş sırdaş anlamına gelen Yârân’ın açık ve kapalı düsturlarını da öğrenmişlerdir. Yüz yüze yapılan kültür aktarımında gençlerimizin toplumsallaşması hedeflenmiş ve alınan geri bildirimlerden hedefe ulaşıldığı kanaati oluşmuştur.
 
Takım yemeklerinin, tatlıların hep birlikte yenilmesinin ardından çay, kahve ikramı yapıldı. Hoşça vakit geçirmek, hemde oyun bile oynanırken adap usül erkan hakkında verilen eğitimleri dikkatlice izleyen misafirler ne olup bittiğini iyiden iyiye öğrenme fırsatı buldular. Mahalli oyunlar ve Orta oyunların sergilendiği yaran ocağında şehrimize has maniler, bilmeceler mecliste bulunanlar arasındaki özlemleri de gidermeye yetti.
 
Aşı Buzağı Şaşı Buzağ, Bacakları Eğri Büğrü, Gözleri Şaşı Buzağı, Ocak Başına Yakın Bağlama, Tepip Devirir Aşı Buzağı, Ay Işığında Bostana Girince, Böğrüne Daşı Yeyince, Böh Derse Bilki, Bu Bizim Şaşı Buzağı gibi bu tekerlemeyi satamayan misafirler hafif yollu bir ceza ile işin içerisinden ancak sıyrılabildi, bayağı ecel teri döktüler.
 
“Büyük Başağa: Erol Yılmaz, Küçük, Başağa: Murat Karayel, Reis Ömer Faruk Özbek, Çavuş Ahmet Eraslan
 
Yaranlar: İsmail Bulut, Hilmi Bayram, Okan Koz, İlyas Ersoy, Mahmut Karakulak, Hakan Hatipoğlu, Mustafa Erdal Demiray, Yusuf Kalaycı, Nurullah Kozan, Ömer Altun, Emre Altın, Fatih Kurt, Adem Ayva, Emre Karakuş, Mustafa Karadeniz, Samet Çınar, Şaban Koltarla, Hüseyin Güzel, Mücahit Göktaş, Ömer Açıkgöz, İbrahim Hallaç, Halil İbrahim Erken, Murat Kuzucu, Önder Akyol, Nurullah Atalay, Nuh Mülayim

Sazendeler: Kerem Aydınlı, Nazım Eğe
İzmir Marşı ile karşılanan misafirler Cezayir Marşı ile uğurlandılar.
 
 
Bu haber 22518 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum