Büyük Başağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan'ın Önderliğindeki Yaran Sezonu Sona Erdi

Büyük ve Küçük başağaların Yaran Ocağına “Dostluk, Kardeşlik Mutluluk, Sevinç ve Sevgi Hazinelerini İçerisinde Barındıran, Yaşayan, Yaşatan Çankırı Kültürü” Damgasını Vurdu.

Büyük Başağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan'ın Önderliğindeki Yaran Sezonu Sona Erdi
07 Mart 2019 - 20:30 - Güncelleme: 07 Mart 2019 - 20:41

Yaran Sezonu Sona Erdi

 

Çankırı Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitin Ve Gençlik Derneği’nin 2018-2019 sezonu Yaranı Büyükbaşağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan’ın yaktıkları Başağalar Ocağı ile sona erdi.

 

Yaran Evinde İzdihamlar Yaşandı!

 

Büyük ve Küçük başağaların Yaran Ocağına “Dostluk, Kardeşlik Mutluluk, Sevinç ve Sevgi Hazinelerini İçerisinde Barındıran, Yaşayan, Yaşatan Çankırı Kültürü” Damgasını Vurdu.

 

Sabah kahvaltısı ile start alan Büyükbaşağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan’ın Yaran Ocağı aynı gün ilerleyen saatlerde de Yaran Evine girmeden önce Çankırı’nın Caddelerinde görkemli gösterilere de ev sahipliği yaptı. Gösteriyi izleyenlerin beğenisini toplayan yaranlar sık sık alkışlandı, kendilerine sevgi gösterilerinde bulunuldu. Bu arada duygulu dakikalarda yaşandı.

 

Metin Ekizceli Ve İbrahim Akdoğan Başağalar “İşte Böyle Olur Başağlar Gecesi” dedirttiler!

 

Geceye MHP Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sezen, Belediye Meclisi adayları, TBMM’sinden yerli ve yabancı konuklar, isimlerini tek tek yazamadığımız biri birinden değerli konuklar ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Cumartesi günü sabah saatlerinde Büyükbaşağa Metin Ekizceli, Küçükbaşağa İbrahim Akdoğan’ın Başağalar Yaran gezmesine çıkan ve esnafları selamlayan, hayırlı işler dileyen yaranların yürüyüşü, renkli görüntülere sahne oldu. Akşam’a kadar Çankırının Cadde ve sokaklarını gezen Yaranlar Büyükbaşağa ve Küçükbaşağa ya ait işyerleri önünde durarak gösterilerini sundular. Hafta sonu olması sebebiyle Çankırı’yı gezmeye gelen misafirlerinde ilgi odağı olan Yaranların gösterisini çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi.

 

Havanın karamasıyla birlikte Paşabeyoğlu İş Merkezindeki Yaran Evinde  başlayan geceye oldukça kalabalık bir davetli gurubu katıldı. Başağalar gecesine, TBMM çok sayıda davetli konuklarda katıldı. Geceden önce www.haberci18.com İnternet Medya sahibi, aynı zamanda Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Eğitim Ve Gençlik Derneği Yaranlarının basın temsilcisi Mustafa Çelik ile sohbet eden ve her an bir oyuna kaldırılabileceği bilgisini alan şehir dışından Çankırı’ya gelerek yaran meclisine katılan bazı misafirler mecliste ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler ve etkileyici tüyolar aldı.

 

Yaran Evi’nin adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gece, misafirlere ikram edilen “hoş geldin kahvesi” ile başladı.

 

Gecede Bilal Cendek hoca eşliğinde Yasin-i şerifler, ilahiler okundu, dualar yapıldı. Halk oyunları gösterileri ve orta oyunları sahnelendi, canlı müzik sunumu yapıldı.

 

Orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Altı kişi tarafından ve her katılımcının sağ ayağını sağ yanındaki oyuncunun kucağına uzatarak oynanan Yaren ağanın söylediği tekerlemeyi yanındaki kişiye eksiksiz olarak satması istenilen oyuna katılan misafir ağalar tekerlemeleri tekrar etmesi istenen tekerlemeyi söyleyemese de, Çankırı insanı ve kültüründen duyduğu mutluluğu bozuk Türkçesiyle tekerleme şeklinde söylemesi meclisten büyük alkış aldı.

 

Çankırı’mız ülkemizin, milletimizin tarihten gelen özelliklerini bünyesinde barındıran nadir illerden biri olarak anılması, ilimizde yaran kültürünün yaşatılıyor olması hepimizi sevindiriyor.

 

Gecede akşam havaları, mahalli oyun havaları, halk oyunları gösterileri, orta oyunları ve canlı müzikle unutulmaz anlar yaşandı. Yaren akşam havaları ile başlayıp misafirlerin kabulünün ardından orta oyunları, tura ile bilmece satma, doğaçlama mini tiyatro gösterisi, deveci biro, oyunu gibi birçok oyun sergileyen yaren ağalar misafirler tarafından beğeniyle karşılandı. Yine sazende Metin Gül ve Cezaevi Yaran Başağası Zekai Çakır’ın çalıp söyledikleri akşam havaları yaran gecesinde bulunan tüm konukların beynine anlam dolu kazınamayacak önemli damgalarını yerleştirdiler.

 

Yaren Gecesi'nde türküler, şiirler, fıkralar, ağıtlar vb. etkinlikler göz doldururken, tüm katılımcılar gecede çok eğlendiler. Büyük Başağa Metin Ekizceli, Küçük Başağa İbrahim Akdoğan, Reis Cengiz Efe ve yaranların birlikte mahalli oyunları oynamaları ise ayakta alkışlandı.

 

Başağalar gecesinde coşkulu oyunlar oynandı. “Kömür Gözlüm, Mahim, Üçayak, Çarşılardan Üç Mum aldım, Kahve Yemen’den gelir, Genç Osman, Fatma’m, Yıldız, Depetarla, Bir Gömlek giyer Kısarak” gibi oyunlara misafirlerde eşlik etiler.

 

Büyükbaşağa Metin Ekizceli, Yaren geleneğini ve derneğin kuruluş amacını davetlilere anlattı. Ekizceli “Çankırı’da yüzyıllar önce tüm canlılığı ile yaşanan ve yaşatılan, Oğuzlardan gelen Yaren geleneğini yeniden yaşamak ve yaşatmak için yola çıktık. Bir oluşumun oluşturulması, var olan kriterlerinin hayata geçirilmesi takdir edersiniz ki kolay olmuyor. Fakat Yarenlerimizin gayretleri ve iyi niyetli çalışmaları sayesinde, her türlü zorluğu aştığımızı ve aşacağımıza inanıyorum. Bu meclis Çankırı Yaren Meclisi, yani Çankırı’nın ve Çankırılıların, Çankırı’ya gönül verenlerin Meclisidir” dedi.

 

Yaran ocağına misafir olan davetliler; söylenen maniler, kurulan sofralarda hep birlikte yenen yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi. Yaran Gecesi, Cezayir türküsü eşliğinde misafirlere ikram edilen “kalk git kahvesi” ile son buldu.

 

Çankırı Yaranına yıllarını veren tüm yaranlara sezon anısına plaket verildi. Haklar helalleşildi. Sıkı sıkı kuçaklaşıldı, gözlerden yaşlar aktı son gecede. Dahası hüzünlendik. Üzüldük. Çünkü bu sezon onlarla yattık onlarla kalktık. Onlarla da sezonu sağ salim bitirdik.

 

Küçükbaşağa Akdoğan, büyükbaşağa Metin Ekizceli yaranlarını hediyeye boğdu. Tabi bu arada nasibimizi bizde Büyükbaşağa Ekizcelinin elinden aldık. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Şahsımız yaran evinden ayrılarak tüm yaranları baş başa bıraktık. Bir dahaki seneye buluşmak, görüşmek üzere vedalaştık. Kendilerine emeklerim, haklarım kat kat helal olsun. Ocakları daim olsun.

 

Çankırı'yı ve bu topraklara ait kültürü doğru bir şekilde tanıtan ve yaşatan “memleket âşıklarının” her zaman yanında olduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğiz.

 

Milli kültürümüz açısından son derece önemsediğimiz bu özelliğin Çankırı’mızda gönülden destekçisi olan, bu kültürü yaşatmaya çalışan herkesin, rahmetli olanları rahmetle, yaşayanları da minnetle anmak değerli kardeşlerimizin ocaklarına değer vermek boynumuzun borcu.

 

Ne Mutlu Çankırı’mızda ve ülkemizde, Yaran ağa olanlara. Ne Mutlu Yaran kültürünü yaşatanlara, Ne mutlu Yaran olarak ölenlere.

 

Çankırı Yaranı Yemek Duası:
 

“Bism-i şah Allâh Allâh. Bu gitti ganisi gele. Hak, Muhammed, Ali berekâtın vere. Yiyip yedirenlere pişirip kotaranlara nûr-ı iman ve aşk u şevk ola. Gittiği yerler gam ve gussa görmeye. Hizmet sahipleri hizmetlerinden şefaat bula. Lokman hakkına, evliya keremine, cömertler cemine, gerçek erenler demine, Allâh eyvallâh, hû dost. Bizden evvel yaran yiyen rahmetli ağalarımızın ruhları için, cümle misafirlerimizin geçmişlerinin ruhları için, Allâh rızası için, El-Fatiha.”

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli,

 

Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan,

 

Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Kürşat Ülker, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, İsmail Koç, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mertcan Derelli,

 

Din Görevlisi: Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Çendek

 

Aşçı: Halil İbrahim Ölmez

 

 

 

 

 

Not: Başağalar gecesi ile ilgili diger fotograflar yayına hazırlanıyor.

Bu haber 28572 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum