ÇAKÜ'de Hedef 3O bin Öğrenci

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Uluyazı kampüsünde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

ÇAKÜ'de Hedef 3O bin Öğrenci
15 Ağustos 2019 - 15:23

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, üniversite bünyesinde yeni açılan bölümlerle birlikte bu sene 4 bin yeni öğrencinin geleceğini ve toplam öğrenci sayısının 18 bini geçeceğini söyledi. Ayrancı bu sayının 5 yıl içinde 30 bini bulabileceğini de sözlerine ekledi.

 

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Uluyazı kampüsünde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Rektör yardımcıları, idareciler ve akademisyenlerin de katıldığı toplantıda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Üniversite bünyesinde 88 yeni bölüm açtıklarını ve bunların 60’ına bu eğitim ve öğretim döneminde öğrenci aldıklarını dile getiren Rektör Ayrancı, özellikle Hukuk Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ve Teknokent çalışmalarına değindi. Ayrancı, diş hekimliği bölümünün de açılması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

 

Hukuk Fakültesi’nin açılmasının hem üniversite hem de Çankırı açısından büyük bir kazanım olduğunu da aktaran Rektör Ayrancı, fakültenin açılmasını kabullenemeyenlerin olduğunu da dile getirdi. Ayrancı ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi’nin de açılmak üzere olduğunu dile getirerek Çankırılılara müjdeyi verdi.

 

Bu sene 4 bin öğrenci geleceğini ve üniversite mevcudunun 18 bin 700’e çıkacağını da aktaran Ayrancı, açılan yeni bölümler sayesinde 4-5 sene sonra Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrenci mevcudunun 30 bine çıkacağını belirtti.

 

Öğrenci sayısını önemli olmadığını, önemli olanın nitelikli öğrenci olduğunu da belirten  Ayrancı, bu sene Ilgaz Turizm ve Otelcilik bölümüne tercih yapılmadığını da söyledi.

 

Göreve geldiğinde üniversitenin durumunun pek iç acıcı görünmediğini de aktaran, Rektör Ayrancı, “Şuanda bulunduğumuz ana kampüste işletme iktisat ağırlıklı olduğu için ve tüm Türkiye’de bu bölümlere talep azalması nedeniyle geçen sene %22,8 oranında doldu. Yani %78’i boştu.  Fen Fakültesinin ise öğrencisi yoktu. Mühendislik Fakültesinin öğrencisi yoktu. Edebiyat Fakültesi %100 doluydu, şimdide dolu.  Sağlık Bilimleri Fakültesinin ise tek bir bölümü vardı. Orman Fakültesinin lisans öğrencisi hiç yoktu.  Çankırı Meslek Yüksek Okulu’da büyük bir yıkıma uğrayarak %32’lik bir doluluk oldu. Yapraklı ve Eldivan’da  bulunan MYO’lar saymazsak üniversite uçuruma giden bir trene benziyordu” şeklinde konuştu.

 

“Yaşanan tabloyu ele alarak üniversitenin makus tarihini değiştirme gayretleri içinde bulunduk” diyen Ayrancı, üniversitenin fen-edebiyatlı merkezli bir üniversite olarak kurulduğunu dile getirdi.

 

Gerçekleştirilen çalışma ve ortaya konan projelerle ıslahat ve inkılap hareketi yaptıklarını da aktaran Ayrancı, mühendislik fakültesine önem verdiklerini, Sağlık Bilimleri Fakültesine 6 bölüm açarak buraları daha hareketli hale getirdiklerini ifade etti.

 

Taşmescid’in üniversiteye tahsis edilmesinin önemli bir çalışma olduğunu da aktaran Rektör Ayrancı, “Anadolu’nun ilk Dâr-ûl Hâdisi olarak bilinen Taş Mescit, eski misyonuna tekrar kavuşuyor. Çankırı’nın önemli simgelerinden biri olarak bilinen Taş Mescit’in üniversiteye devredilmesiyle beraber, Anadolu’nun ilk hadis derslerinin verildiği yapıda, yıllar sonra yeniden hadis dersleri verilmeye başlayacak. İslami İlimler Fakültesi tarafından verilecek olan hadis derslerinin yanı sıra fakültenin diğer derslerinin bir kısmı için de kullanılması planlanan Taş Mescit’in ayrıca, Çankırı’nın tanıtımı açısından da önemli bir turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor” dedi.

 

İslami İlimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü ve bu yıl ilk kez öğrenci gelecek olan Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü ve  Hukuk Fakültesi’nin açılmasının hem üniversite hem de Çankırı açısından büyük bir kazanç olduğunu, diş hekimliği fakültesinin ise açılmak üzere olduğunu aktardı.

 

Üniversite olarak yabancı öğrencilere de kapılarını açtıklarını aktaran Ayrancı, bunun da önemli bir çalışma olduğunu aktararak, “Sadece bu yıl yaptığımız yeni bir açılımla bin 500 yabancı öğrencinin gelmesi beklenmektedir. Bu 1500 yabancı öğrenci yaklaşık 38 farklı ülkeden Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne okumak için gelecek. Yine bu rakamın büyük bir çoğunluğunu yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmak isteyen öğrenciler oluşturuyor.” diye konuştu.

 

 

Bu haber 1831 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum