Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı`ndan ÇAKÜ'ye Ziyaret

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz da Türkiye’nin AB sürecinin önemini belirterek ve sürecin devamının gerekliliğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı`ndan ÇAKÜ'ye Ziyaret
13 Kasım 2021 - 16:38 - Güncelleme: 13 Kasım 2021 - 16:47
ÇAKÜ’ye Ziyaret

Çankırı Karatekin Üniversitesi Avrupa Birliği Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar” konferansı için Çankırı’ya gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, konferans öncesi Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret etti ve üniversite şeref defterini imzaladı.

Ziyaret sonrası Avrupa Birliği Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği “AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar” konferansı, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrencilerin geniş katılımıyla 11 Kasım 2021, saat 14:30’da Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.

“AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar” Konferansın açılış konuşmaları, etkinliği düzenleyen ÇAKÜ Avrupa Birliği Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hatice Yazgan, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz tarafından yapıldı.

Doç. Dr. Hatice Yazgan, Üniversitemiz AB Merkezi’nin geçmiş etkinliklerini özetleyerek, tamamlanan “Çankırı İlinde Avrupa Birliği Algılaması” başlıklı Bilimsel Araştırma Projesi ve farklı üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi Projesi faaliyetlerini açıkladı ve gerçekleştirilen konferanslar hakkında bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Türkiye’nin AB sürecinin, II. Dünya Savaşının akabinde şekillenen uluslararası ortamda Batı dünyası ile tesis edilen siyasi ve ekonomik ilişkilerinin doğal bir uzantısı olarak ortaya çıktığını belirterek; 1959 yılından itibaren başlayan ilişkilerin; 1964’te Ankara Anlaşması, 1987’de tam üyelik başvurusu, 1999 yılında Türkiye’nin AB’ye aday ülke ilan edilmesi ve 2005 yılında üyelik müzakerelerinin başlaması gibi temel dönüm noktalarını açıkladı.

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Değer ve norm üreten Avrupa Birliği`nin insan hakları, demokratikleşme ve evrensel kaynakların daha etkin paylaşılması hususunda çözüm üreten bir oluşum olduğu deklare edilmiştir. Böyle bir oluşumun bünyesinde var olan bazı ülkelerin etkisi altında bulundurdukları; Mısır, Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerin günümüzde yaşadıkları sıkıntılı durumlara karşı aynı hassasiyeti göstermemelerini eleştirdi.

Çiftçi, Türkiye’nin AB sürecinin devamının önemini vurgulayarak, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin başta Erasmus + programı olmak üzere AB ile işbirliği kapsamında öğrenciler için sağladığı olanaklarla ilgili bilgi verdi. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz da Türkiye’nin AB sürecinin önemini belirterek ve sürecin devamının gerekliliğine vurgu yaptı.

Konferans Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın konuşması ile devam etti.

Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde sürecin önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin 1959 yılında o zamanki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu’na ortaklık başvurusuyla başlayan AB sürecinde, özellikle 1999-2006 yılları arasında son derece önemli reformları gerçekleştirdiğini vurguladı. Türkiye’nin ve AB’nin birbirine ihtiyacını vurgulayan Büyükelçi Kaymakcı, Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye katkısının tartışmasız olduğunu ve AB ve Türkiye’nin ortak değerler ve çıkarlara sahip olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, konferans salonundaki katılımcıların Türkiye ve AB ile ilgili algı ve görüşlerini anlamaya yönelik canlı bir dijital uygulamayla interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda katılımcıların hangi AB programları (Erasmus+, Jean Monnet, Avrupa Koleji bursu gibi) hakkında bilgi sahibi olduğu; lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminin Türkiye’den başka bir ülkede yapılsaydı, hangi ülke/ülke grubunun tercih edileceği (AB ülkeleri, ABD, Kanada, Orta Doğu ülkeleri gibi) sorularının ardından; Türkiye’nin AB süreci ile ilgili 10 soruya verilen yanıtlar üzerinden değerlendirmeler yaparak sunumunu sürdürdü.

Yaklaşık 1,5 saat süren sunumun “Türkiye’nin AB üyeliğinin Türkiye’ye yararlı olacağına inanıyor musunuz?’’ ve ‘’Türkiye’nin AB üyelik sürecini destekliyor musunuz?” şeklindeki ilk ve son sorusuna katılımcılar başlangıçta “yüzde 89” oranında “evet”, “yüzde 11” oranında “hayır”; sunumun bitiminde aynı soruya “yüzde 96” oranında “evet”, “yüzde 4” oranında “hayır” cevabı verdiler. Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin AB sürecine olan desteğin yüksek olmasının ve konferans sonucu bu oranın artmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Konferansa ve dijital anket uygulamasına katılan katılımcılar, “AB üyeliğinin Türkiye’ye size göre en fazla yarar sağlayacağı üç alanı belirtiniz sorusuna; “Ticaret, yatırım, mali destek”, “Vize serbestisi, serbest dolaşım”, “Daha nitelikli yaşam standartları” olarak belirttiler. “Türkiye’nin AB üyeliğinin Türkiye’ye yarardan çok zarar vereceğine inanıyor musunuz?’’ ve ‘’Türkiye’nin AB üyelik sürecine karşı mısınız?” sorusuna “yüzde 94” oranında “hayır” cevabı veren katılımcılar, “Türkiye’nin AB’ye üye olacak yönetsel ve kurumsal kapasiteye ve yetişmiş insan gücüne sahip olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna “yüzde 79” oranında “evet” cevabını verdiler. Bu yanıtların, Türkiye’nin AB sürecine olan desteğin ve inancın yüksek olduğunu teyit ettiğini belirten Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye ile AB arasındaki 35 fasıldan oluşan katılım müzakerelerinin devamının önemine dikkat çekti.

Konferans, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’ya hediye takdimleri ile sona erdi. 

Bu haber 1120 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum