ÇAKÜ'nün Geliştirilebilmesi İçin Merak Edilen Sorularımızı Sorduk (Özel Haber)

Basın buluşma toplantısına Genel Sekreter Yardımcısı Ünal Hendek, İletişim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Salih Sarıcaoğlu ve SKS Daire Başkanı Murat Yıldırım hazır bulundu.

ÇAKÜ'nün Geliştirilebilmesi İçin Merak Edilen Sorularımızı Sorduk (Özel Haber)
15 Ocak 2022 - 18:35 - Güncelleme: 15 Ocak 2022 - 18:53
www.haberci18.com İnternet Medya Yönetmeni Olarak Sorduğumuz Sorularımızdan Önemli Başlıklar:

1-ÇAKÜ’de ulaşım sorunu ne durumdadır? 2-Öğrencilerin barınma konusu sorunları ne âlemdedir? 3-Öğrencilerin şikâyetçi oldukları konular ve beklentileri neleridir? 4-ÇAKÜ’de görev yapan Çankırılı Akademisyenlerin sayısı nedir? Bu konuda diğer şehirlerdeki Çankırılı akademisyenler ile hiç görüştünüz mü? 5-İlçelerimizdeki Meslek Yüksek Okullarımızdaki son durum nedir? 6-Hangi bölümlerde hoca bulma sıkıntısı yaşıyoruz? 7-Öğretim Üyeleri için Lojman veya konut sıkıntısı var mı? 8-Eldivan Sağlık Meslek Yüksek Okulu Diyaliz Bölümü açılacak mı? Öğrenci ve Öğretim görevlisi için alım gerçekleşecek mi? 9-Şehir Merkezindeki Sanat Tasarım Ve Mimarlık Fakültesinin bulunduğu tüm birimler Uluyazı Kampüsüne taşınacak mı? Taşınacakta tarihi belirlendi mi? 10-Şehrimizin Belediye Meydanına Çankırı Kaya Tuzumuzdan kalıcı bir heykel yapmayı düşünür müsünüz veya ÇAKÜ olarak bu konu hakkında bir girişimde bulundunuz mu? 11-Kimse kusura bakmasında dost acı söyler. Şehitler, Gaziler, Yaranlar diyarı, Kaya Tuzunun Başkenti sahipsiz Çankırı’mızın geleceği olumlu bir şekilde değişir diye düşünüyorum ama; Çankırı’da bu zor gibi gözüküyor. Rektörümüz olarak Siyasiler, Yöneticiler, STK’lar ile görüşerek bir sonuca ulaşabileceğinize emin misiniz? 12-Rektörümüz olarak, yaklaşık 8-9 aydır şehrimizdesiniz. Sanırın şehri ve insanları tanıma fırsatı yakalamışsınızdır. Şimdi sıkı durun. Altın vuruş olan son sorumu soruyorum. Sizce şehre kimler zarar veriyor? Halkımız bilsin istiyorum. Bu şehir neden gelişememiş diye sorsam ne dersiniz? 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Uluyazı Kampüsü Yemekhanesi’nde biz gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya gelen Rektör Çiftçi, biz gazetecilerin günlerini kutlayarak çalışmalarının halka duyurulması noktasında kendilerine her türlü desteği veren gazetecilere teşekkür etti.

Basın buluşma toplantısına Genel Sekreter Yardımcısı Ünal Hendek, İletişim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Salih Sarıcaoğlu ve SKS Daire Başkanı Murat Yıldırım hazır bulundu.

Çiftçi, “Gazetecilik mesleğinin merkezinde doğru ve tarafsız habercilik olduğu için Çankırı kamuoyunu bilgilendirme noktasında Üniversitemizi ilgilendiren konularda gerekli bilgileri başta ben olmak üzere tüm birim yöneticilerimizden açık bir şekilde öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. Bunları da açık açık yazabilirsiniz” dedi.

Çiftçi, Öğrenci odaklı bir üniversite olarak sürekli öğrencilerle iç içe ve iletişim halinde olduklarını, kendilerine gelen hiçbir soruna kayıtsız kalmadıklarını ayrıca öğrenci topluluklarından gelen proje ve sosyal etkinliklere destek vererek yanlarında olduklarını vurguladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi ulusal ve yerel gündeme dair sorularıma açık ve net cevaplar veren Rektör Çiftçi, yönetim olarak kendilerinin üniversitenin bilimsel, idari, fiziksel ve öğrenci sayısı olarak gelişimi için üzerine düşen sorumluluğun gereğini yaptığını ve elini taşın altına koyduğunu belirtti.

Ulaşılabilir Bir Üniversite Olmak İstiyoruz

Fiziksel ve altyapı olarak ulaşılabilir bir üniversite olma çalışmalarımız devam ediyor. Fiziksel ulaşımımızı kolaylaştırmak ve kampüse yaya olarak öğrencilerimizin ulaşabilmesi için başlattığımız alternatif yol çalışmamızda son aşamaya geldik. Bittiğinde öğrencilerimiz yürüme mesafesinde kampüse gelip gidebilecekler. Bunun yanında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimiz ve Çankırı Belediyesi desteğiyle başlattığımız duble yol çalışmamız var. Onun çalışmaları da devam ediyor. Bu anlamda her iki kurumumuza da destekleri için teşekkür etmek istiyorum. Bir yıl içerisinde bu yol bittiğinde üniversitemiz her anlamda ulaşılabilir bir üniversite olacak.

Tümüyle Yüz Yüze Eğitime Geçtiğimizde Çankırı’da Barınma Sorunu Yaşayacağımız Aşikar

Yüz yüze ve online eğitim noktasında öğretim yılı başında YÖK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde şu an eğitime devam ediyoruz. Kaldı ki, Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak tüm şartlar için altyapı planlarımız hazır. Tamamen online eğitim için de hazırız. Hibrit sitem için de tamamen yüz yüze eğitim için de hazırız. Ama bir gerçek var ki, tamamen yüz yüze eğitime başladığımızda Çankırı’da bir barınma sorunu yaşayacağımız gerçeği karşımızda duruyor. Bu yıl işlettiğimiz eğitim modelinde bu sıkıntıyı yaşamadık fakat ilerleten yıllarda böyle bir durumla karşılaşacağımız muhtemeldir. Bunun içinde Belediye Başkanımız başta olmak üzere diğer yönetici ve dinamiklerle görüşmelerimiz sürüyor. Alternatif barınma mekanları için ciddi çalışmalar var. Önümüzdeki dönem sıkıntı yaşamamak için tüm şartları zorluyoruz.

KYK Yurtları Bizim Uhdemizde Olmasa Bile Yaşanan Sıkıntıları Çözmek İçin Çalışıyoruz

KYK yurtlarının şartları geçmiş dönemlere nazaran kıyaslanamayacak kadar iyileştirilse de zaman zaman münferit olarak yaşadığınız yemek, hijyen ve güvenlik sorunlarınızı duyuyoruz. Bunları çözmek ve şartların iyileştirilmesi için çok değerli bir il müdürümüz var kendisiyle görüşüyoruz ve bu sıkıntıları çözüyoruz.

Türkiye’nin Alanında En iyi Örneklerden Biri Olacak Sağlık Kampüsü Projesinde Son Aşamaya Geldik

Bunun yanında Türkiye’nin en büyük sağlık kampüslerinde biri olacak olan Sağlık Bilimleri Kampüsümüz için de çalışmalarımız son aşamaya geldi. Yakında proje ihalesini gerçekleştireceğiz. Biz sağlık alanında Türkiye’de sayılı üniversiteler arasındayız. Bu proje bittiğinde de en iyiler arasında olacağımızı umuyoruz. Yeni hastanenin de hemen kampüsümüzün yakınında yapılacağını düşündüğümüzde öğrencilerimizin uygulama alanında daha etkin biçimde yer alacağını var saydığımızda bu projenin önemi daha da artıyor.”

ÇAKÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’nın 2021 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar ile 2022 yılında planlanan projeler hakkında gazetecilere bilgi veren Rektör Çiftçi, 24 derslik, 25 laboratuvar, 2 AMFİ-Konforans salonu ile 92 ofisin yer alacağı Mühendislik Fakültesi binası ve çevre düzenlemesi yapım işinin 2 Ağustos 2021 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandığını, ÇAKÜ 1. Etap Çevre Düzenlemesi ve Peyzaj çalışması için 7 Ekim 2021 tarihinde ihale yapıldığını, 5 Kasım 2021 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlandığını söyledi.
Diş Hekimliği Fakültesi’nin Uluyazı Kampüsü’ne taşınmasıyla ilgili de bilgiler veren Rektör Çiftçi “Fiziki mekân yetersizliği sebebiyle Uluyazı Kampüsü’ndeki Merkezi Derslik A Blok Binası Diş Hekimliği Fakültesinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden projelendirilerek derslikler, laboratuvarlar, ofisler, soyunma odaları oluşturuldu” dedi.

Rektör Çiftçi, Uluyazı Kampüs Camiinin iç mekân ve çevre düzenleme işlerinin toplanan bağışlarla devam ettiğini dile getirerek, Çankırı Üniversitesi Derneği tarafından yapılan caminin bodrum kat, zemin kat ve mahfil kattan oluştuğunu, 2 bin 700 cemaat kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

2022 yılında Merkezi Derslik yapılacağını da ifade eden Rektör Çiftçi, Sağlık Kampüsü Ortak Derslik, kapalı halı saha ve tırmanma duvarı yapılacağının altını çizerek “Merkezi Derslik projesinde 208 kişilik 3, 90 kişilik 2, 80 kişilik 2 olmak üzere 7 derslik, 17 m2’lik 9 ofis, güvenlik odaları, kadın ve erkek personel-öğrenci lavaboları, kat servis odası, elektrik odası yer alıyor. Proje hazırlanma ihalesi 13 Ekim 2021 tarihinde yapıldı. Kapalı Halı Saha ve Tırmanma Duvarı yapım işi; Üniversitemizde öğrencilerimizin ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla, eğitimin bir parçası olan sosyo-kültürel etkinliklere ve sportif faaliyetlere mekân oluşturmak amacıyla kapalı halı saha talep edildi.

Yatırım programında yer alan Tırmanma Duvarı projesi için yeterli ödenek sağlandığı takdirde hızlıca yapım işi ihalesi gerçekleştirilecek” diye konuştu.


Talep ve sorunları sıraladığımız sorularımızı not alıp dinleyen ve çözüm yolları sunan Rektör Çiftçi’nin biz gazetecilerle sohbeti keyifli ve samimi bir şekilde devam etti. Programa katılan bizlerle buluşmaktan çok büyük keyif aldıklarını, samimiyetimizden, çözüm odaklı yaklaşımımızdan etkilendiklerini ifade eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Harun Çiftçi’ye bizde sorularımızı yanıtsız bırakmadığı için teşekkür ettik.

Herşey Çankırı, Çankırılılar için. Ne Mutlu Türküm Diyene. (M.Ç)


Bu haber 1646 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum