Rektör Çiftçi, Çorakyerler Kazı Ekibini Kabul Etti

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı’da kazı çalışmalarını sürdüren “Çorakyerler” kazı ekibiyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Rektör Çiftçi, Çorakyerler Kazı Ekibini Kabul Etti
09 Ağustos 2023 - 14:04 - Güncelleme: 09 Ağustos 2023 - 14:10
Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı’da kazı çalışmalarını sürdüren “Çorakyerler” kazı ekibiyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında, Çankırı’da kazı çalışmalarını sürdüren Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Cihat Alçiçek ve “Çorakyerler” kazı ekibini kabul etti. Kazı çalışmalarının son durumu hakkında Rektör Çiftçi’ye bilgi veren Prof. Dr. Erol, “Çorakyerler’de kazı çalışmalarımızı, yazın en sıcak dönemine rastlaması sonucu çok zor hava şartlarında devam ettiriyoruz. Önemli bulgulara ulaşmaya devam ediyor ve çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Ekibimize yakın zamanda yurtdışından da önemli arkeologlar katılacak. Çok yakın zamanda önemli bir uluslararası yayında kazı çalışmaları yayınımız çıkacak. Bu da bizim için önemli bir adım olacak ve tüm dünyaya çalışmalarımızı tanıtmış olacağız. Her geçen yıl kazı çalışmalarında yeni türlerle karşılaşıyoruz ve sürprizlerle dolu bir alan olduğu için de her an karşımıza değişik bir şeyler çıkar diye beklenti içindeyiz. Ayrıca her yıl çalışmalarımıza destek olan ve bizleri misafir eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi ve üniversite çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Bundan Sonra Hep Beraber Olacağız”

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise Prof. Dr. Erol başkanlığında yapılan kazıların tarihi, kültürel, turistik ve ekonomik açıdan çok kıymetli olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Öncelikle Çankırı’ya, Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne ve Çorakyerlere hoş geldiniz. Göreve başladığımız günden itibaren Ayla hocam ve ekibinin yaptıkları çalışmaları yakından takip ediyor ve her ortamda övgüyle bahsediyoruz. Tabi bilinen, var olan kaynaklar vardır ama siz o kaynakları ortaya çıkaracak çalışmaları yapmazsanız ve bilimsel literatüre sokmazsanız bunlar bilinmez ve sadece var olan kaynak olarak kalır. Bu kaynak çalışmalarını yapabilmek için çok ciddi prosedürler ve ön hazırlık çalışmaları yapmanız gerekir. Her proje ve çalışmanın ayrı bir zorluğu var. Ama zora talip olmadan, zorlukları göğüslemeden ortaya da güzel şeyler çıkmıyor. Yapılan bu çalışmalar için sevinçli ve gururluyuz. Çünkü bu çalışmalarda, geçmişin perspektifinde mevcudu analiz edip geleceğe ışık tutacak doneleri ortaya çıkarıyoruz. Bilimsel çalışmaların ana amacı da budur zaten. Bilgiyi yeni bilgilerle geliştirmek ve topluma katkıya dönüştürmek. Biz bu anlamda Çankırı'nın turizm, arkeolojik ve antropolojik potansiyelinin değerlendirilmesi adına üniversite olarak kendimize bazı hedefler koymuştuk. Bu anlamda Çorakyerler kazı ekibinin ortaya çıkardığı somut çıktıları da Çankırı’da çeşitli mekanlarda görmek de bizleri mutlu ediyor.”

Elde edilen verilere bakıldığında, yapılan çalışmaların belli bir noktaya geldiğini gördüklerini vurgulayan Rektör Çiftçi, “Bundan sonrası için de hem kendi ekibimiz hem de Ayla hocamın ekibiyle bir değerlendirme yapacağız. Bu projenin içine Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin girmesinin artıları, avantajları ne olacak hepsini değerlendireceğiz. Bu çalışmaların içerisinde bundan sonra hep beraber olacağımızı ifade ediyor, katılımınız için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Çiftçi, yıl içerisinde “Çorakyerler’in Geleceği” başlıklı bir çalıştayın hazırlıklarını yapacaklarını da ifade etti.

Kabulde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş da hazır bulundu.

Bu haber 1766 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum