Çan Saati Çankırı'ya Yeniden Kazandırılmalı (Özel Haber)

Çankırı’mızın simgesi olan Çansaati’nin çalıştırılması için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Çan saatimizi yeniden hayata geçirmeliyiz.

Çan Saati Çankırı'ya Yeniden Kazandırılmalı (Özel Haber)
07 Ocak 2019 - 12:50 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 12:55

Çan Saati Çankırı’ya Kazandırılmalı

 

Tıpkı Safranbolu’daki saat gibi.

 

Çansaati Çankırı’nın sembollerindendir. Sanatsal değeri olan saatimizle lütfen ilgilenilsin.

 

Tarihimize sahip çıkamaksak eger, millet olamayız.

 

Çansaatimiz Çankırı’nın en büyük çok eski yadigarıdır. Tamir edilsin, yerinde de kalsın istiyoruz. Eski saatimiz tarihi eser, onun restore edilip bakımının yapılması gerek diye (hangi kurumu ilgilendiren bir konu düşüncesiyle) yetkilileri göreve davet ediyoruz.

 

Çankırı’mızın simgesi olan Çansaati’nin çalıştırılması için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Çansaatimizi yeniden hayata geçirmeliyiz.

 

II. Abdülhamit Döneminde yaygınlaşan saat kulesi uygulamalarından birisi de şehrimizde yer almaktadır. Yalın bir yapı olan eser için İsviçre’de yapılan saat 1866 yılında İnebolu yolu üzerinden Çankırı’ya getirilmiştir. Kare planlı ve dikdörtgen gövdeli olan kule bir platform üzerine oturtulmuştur. Şehre hakim bir noktada bulunan saat kulesinin yüksekliği 15 metredir. Üst kısmında balkon ve dört yönünde saat kadranları bulunmaktadır.

 

Saygı değer büyüklerim, kardeşlerim, yaranlar ve şehitler diyarı Çankırı’mızın şirin insanları; amaç Çankırı'da doğmuş ve yetişmiş güzel insanların hatıralarını yaşatmak ve canlandırmak için gönlümüzden geçen konularımızın bir taneside Çankırı’mızın simgesi olan Çansaati’nin çalıştırılması konusu idi. Bu gün itibariyle konuyu sayfalarımıza taşımayı uygun gördük.

 

‘Değerlerine ve geçmişine sahip çıkmayan milletler, yok olmaya mahkûmdur’

 

Admin Çelik “Çankırı; Ankara’nın kıyıda köşede kalmış, kenara itilmiş ötelenmiş ve ötekileştirilmiş bir ilçesi değildir.” Dedi.

 

www.haberci18.com İnternet Medya admini olarak diyoruzki “Bu tarihi dokuları çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmamız gerekmektedir. Tarih yalanla, dolanla yazılamaz, anlatılamaz, kendi tarihimizin belgelerini, kalıntılarını korumak, için ise milletçe daha özverili davranmalıyız.”

 

Çankırı; sorumlu sorumsuzların, yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama ve gönlünü hoş tutma yeri değildir. Biz tarihimize ve eserlerine sahip çıkıyoruz. Çıkmayanlar ve tarihinden utananlar utansın. Selam ve saygılarımla.

 

 

  

 

Bu haber 7321 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Kadir Yavuz ( Çevreci )
  2 yıl önce
  Tarihimize sahip çıkacaksak, öncelikli olarak şehrimize ekonomik katkı sağlayacak tarihi kültürümüzü dünya da temsil edecek tarihi eserlerimizden başlamalıyız! Ki Çankırı'yı bir dünya şehri yapsın ekonomik sosyal kalkınmayı beraberinde getirsin! (Belki cansaati en yakın tarihimizin tarihi eseri) bu saatler dünyanın her yerinde mevcut istenilen arzu edilen seviye de Çankırı'mızın tarihi ve kültürel dokusuna arzu edilen düzeyde katkı sağlamaz… Tuz mağaramızın tarihçesi MÖ ye dayanmaktadır. Bunun anlamıda MÖ önceye dayanan Çankırı bir yerleşim bölgesi almasıdır. Peki bunca yıldır hangi araştırmalar yapıldı? Hangi tarihi bulgular –tarihi eserlerimiz bulunup tescilleyip dünya l literatürün de yerini aldı? Nerede sergiliyoruz? Çankırı belediyesi il kültür Müdürlüğümüz. Siyasilerimiz bürokratlarımız neden suskunlar! Bu konu da bir caba harcamıyorlar? Mevcut olanları karartma üstünü örmeden başka bir şey yapmıyor! Sivil toplum örgütlerimiz de siyasilerimiz de, iktidarı da muhalefeti de sessiz kalmaktadırlar… Bu gün ilimizin en büyük tarihi eseri dünya üzerinde ayakta kalan en eski tıp fakültemiz hala ( mescit-taşmescit olarak anılıyor? Bunun sebebi nedir? Burada yedi adet mumya var bir Allahın kulu çıkıp ta bilimsel araştırma yapma yaptırma zahmetin bulunmuyor?(Burada bulunan tüm dünyaca tıp amblemi olarak kullanılan kadehe sarılı yılan figürü, Eczacılığın tüm dünyada kullanılan amblemi bardağa sarılı yılan, figürü taştan yapılma figürleri neden göz ardı edilmekte sergilenmemekte! Burada bulunmalarına rağmen, Bunların akıbetleri hakkında ciddi kuşkularım var… Dünyanın en büyük yer altı dehliz ve tünelleri ilimizde mevcut ilimiz kalesiyle bağlantılı yüzlerce insanımız girmiş görmüş yazılı beyanları mevcut ken neden yetkililerimiz araştırma gereği duymuyor! En son toki çalışmaların da çıkan tüneller de neden araştırma yapılmamaktadır.Evliya celebi Çankırı mız da tarihi su sarnıcımız dan bahsetmekte , ilimiz ihvan sitesin de inşaat çalışmalarında bu toprak borular çıktı, araştırma gereği gün ışığına çıkarma gereği dahi duyulmadan örtüldü,Çankırı belediyesi kültür müdürlüğü Çankırı kültür müdürlüğü haberdar olmasına rağmen…
 • Akay
  2 yıl önce
  Sorumluluk tamamen belediyenin, cam terasa ve birçok faaliyete para bulan belediyenin Çankırı tarihinde en eski beşinci mimari tarihe esere sahip çıkması bu mahallenin de turizme açması zor olmasa gerek umarım gereği yapılır bizlerde takdir ederiz emeği geçenleri.
 • Ahmet
  2 yıl önce
  Başka bir şehire gittiğimizde insanlar şehri gezdirecekleri zaman eski çarşısına eski tarihi yerlerine götürüyor bize gelen misafirleride yunus avmye götürüyoruz. Tarihine sahip çıkmayan tek şehir Çankırı. Bu işler sadece medrese onarmakla olmaz çan saatini güzelleştir, hamam etrafını güzelleştir, imareti gezilebilecek görülecek bir yer yapın kardeşim kapalı çarşı yapın bişey yapın çokmu zor? Karatekin hastanesinin üstüne masal müzesi yaptılar bedeli 1 milyar küsür masal müzesi nedir ya biz misafirmizi masal müzesine götürüp tahta kapısında resim mi çektircez  biraz mantıklı belediyecilik yapılması lazım umarım bu seçimde olur.