Çankırı'da Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümü Töreni Düzenlendi

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Çankırı'da Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümü Töreni Düzenlendi
18 Mart 2024 - 21:44 - Güncelleme: 18 Mart 2024 - 21:48
Çankırı'da, Çanakkale Zaferi'nin 109. yıldönümünde düzenlenen törende şehitler dualarla anıldı.

Çankırı Şehitliği'nde gerçekleştirilen törende, Atatürk büstüne çelenkler bırakıldı ve şehit kabirlerine karanfil bırakıldı. Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, törende yaptığı konuşmada şehitlerin önemini vurgulayarak, yeni bir şehitlik projesinin hayata geçirileceğini belirtti.


18 Mart Şehitleri Anma Günü'nü dolayısıyla Çankırı Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Çankırı Şehitliği'nde düzenlenen törende Vali Mustafa Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri anıta çelenk sundu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Düzenlenen törende, Atatürk büstüne Çankırı Valiliği,Garnizon Komutanlığı, ve çeşitli derneklerin çelenkleri bırakıldı. Ardından Vali Mustafa Fırat Taşolar, Şehitlik Şeref Defteri'ni imzaladı. Daha sonra yapılan sayı atışları ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından protokol üyeleri, şehit kabirlerini dolaşarak karanfil bıraktı.

Törende konuşan Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, "Bayrak, vatan ve mukaddesat uğruna canlarını vermekten imtina etmeyen siz yüce kahramanları yad etmek üzere, 'Şehitler Günü' vesilesiyle huzurunuzda bulunuyoruz. Ezelden beridir hür yaşamış ve istiklal uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış olan aziz Türk milleti, canı pahasına mücadele veren sizler gibi vatan evlatları sayesinde tarih boyunca büyük zaferlere imza atmıştır. Bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen yiğitlerimiz, milletimizin sarsılmaz inanç ve kararlılığının şanlı birer abidesi olarak, sonsuza dek gönüllerde var olacaktır. 'Şehitler Günü' olarak aziz hatıralarınızı yad ettiğimiz bu müstesna gün, tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümüdür. Tarihten silinmek istenen bir milletin, Gazi Mustfa Kemal Atatürk önderliğinde, bütün imkansızlıklara rağmen verdiği mücadele, 'Çanakkale geçilmez' sözüyle destanlaşmıştır. Kadim Türk tarihi yanında dünya tarihini de değiştiren bu zafer, Milli Mücadelemizin de ilk kıvılcımı olmuştur. Bugün kutsal vatan topraklarının dört bir yanında ay yıldızlı bayrağımız özgürce dalgalanıyorsa sizin sayenizdedir. Sizlere olan minnetimizi anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalmaktadır. Türk milletinin evlatları olarak bizler, birlik ve beraberlik içerisinde emanetinize sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Sizlere layık olabilmek için, yine sizlerden aldığımız ilhamla, cennet vatanımızı canımızdan aziz bilerek çalışmaya devam ediyoruz. Nüfusuna oranla en fazla şehit veren illerin başında yer alan, Yarenler diyarı Çankırı'mızın yüce kahramanlarının, manevi hatıralarına yaraşır yeni şehitlik projesini, Cumhuriyetimizin 100. yılında hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Şehitlikteki törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi'ndeki programa geçildi.


18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde anma programı gerçekleştirildi. Programda Garnizon Komutanlığından Binbaşı Dr. Oral Ateş, “Çanakkale Savaşı’nda 38’inci Çankırı Alayı” sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Çankırı Şehit Gülhan Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Mektupların İzinde: Çanakkale” gösterisi sunuldu.

Çanakkale Savaşında görev yapan 38. Alay’daki askerlerin hemen hemen hepsi Çankırı’dan gönderilmiştir. 38. Alay hakkında araştırmalar yapan emekli Albay Dr. Agah Dolay, anneannesinde bulunan tütün ikramiyesi belgesinden yola çıkarak Çankırı’nın bilinmeyen tarihinin bir bölümünü aydınlattı. Bu gurur Çankırımıza yeter.

Bu haber 1755 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Servet Kalfa
    3 hafta önce
    18 Mart Çanakkale Şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz. Yağmur yağınca toprak nasıl kokar, Üzerinde ne güzel çiçekler açar, İşte o koku, Şehitlerimizin toprağa düşen kanıdır.