Unutulmaya, Unutturulmaya Yön Tutturulan Çankırı Yaranı Ayağa Kalktı!

Yaranlar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda geleneği bozmadı. Eğitim ocaklarında güç depolayan yaranağalarımız Kamil Mantar, Ümit Baydemir, Ahmet Karakaya, Sadık Yıldırım, İdris Can Demiralay yaranağalarının yaktıkları ilk resmi ocaklarında yüzleri güldürdü."

Unutulmaya, Unutturulmaya Yön Tutturulan Çankırı Yaranı Ayağa Kalktı!
16 Aralık 2023 - 12:29 - Güncelleme: 16 Aralık 2023 - 13:46
Yaran Ocakları Yanmaya Başladı

Unutulmaya, Unutturulmaya Yön Tutturulan Çankırı Yaranı Ayağa Kalktı!

Çankırı Ahi Yaran Meclisi 2023-2024 Yaran Meclisi Büyük Başağalığına İsmail Erdoğan getirilirken Küçük Başağalını ise Nuri Koz üstlendi. Reisliğe Uğur Gökmen, Çavuşluğa Ali Gümüş layık görüldü.

Yaranlar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda geleneği bozmadı. Eğitim ocaklarında güç depolayan yaranağalarımız Kamil Mantar, Ümit Baydemir, Ahmet Karakaya, Sadık Yıldırım, İdris Can Demiralay yaranağalarının yaktıkları ilk resmi ocaklarında yüzleri güldürdü."


-Yaran Meclisi Şenlendi

Yaranlarımız yaran kültür geleneğimizi aslına uygun olarak yaşatıyorlar.


Şehitler, Gaziler, Yaranlar diyarı, kaya tuzumuzun başkenti olan şirin ilimiz Çankırı’mızın yaran geleneğini yaşatmaya çalışan yaranlar Çankırı’dan ve şehir dışından gelen konuklarını ağırlayarak tam not aldılar.

-Maşallahları Var-

Fedakâr, Cefakar, Kadirşinas Olarak Kültürümüzü Yeni Ve Genç Nesillere Aktarıyorlar!..


Çankırı Ahi Yaran Meclisi 2023-2024 Yaranları göz kamaştırıyor.

Tarih boyunca İl’in gerek Sosyo-Ekonomik, gerekse Sosyo-Kültürel yapısında önemli bir yer tutan Çankırı Yaran Kültürünü tanımak isteyenlere yararlı olabilmek açısından Yaranımız Yarınımızdır sloganı ile kapılarını davetli konuklarına açarak Milli Kültür Mirasımız “Yaran” nedir diye soranlara önemli mesajlar vererek bu kültür mirasımızın nasıl yaşatıldığının altını bir kez daha çizerek gerçek yaran’ın sahibi olduklarını tüm kamuoyuna göstermeye devam ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar, yaşatıyorlar.

Yaran Kültürü, başta Yaran Meclisi olmak üzere büyük bir gelenekler bütünü, bir yaşama biçimi ve açık bir hayat okulu olarak, yüzlerce yıldır var edildiği, yaşatıldığı, korunduğu ve gelecek kuşaklara aktarıldığı Çankırı ile özdeşleşmiştir.

Ocak içerisinde kurallara uyma zorunluluğu olduğundan davetli misafirlerin bu ocağa çok rahat ve ciddi bir şekilde girdikleri görüldü. Kısacası Yaranda Büyükbaşaağa ve Küçükbaşağa’nın oturma düzeninden tutunda tüm hal ve hareketlerine uyarak aykırı bir cezaya maruz kalmamaya özen gösterdiler.

Mahalli oyunlar ve orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Coşkulu oyunlar oynandı. “Kömür Gözlüm, Mahim, Üçayak, Çarşılardan Üç Mum aldım, Kahve Yemen’den gelir Kürdün Kızı, Genç Osman, Fatma’m, Ark Altında Bendim Var, Yıldız, Depetarla, Bir Gömlek giyer Kıasarak”gibi oyunlara misafirlerde eşlik etiler.

Gecenin ilerleyen saatlerinde yemeklerin hazır olduğu Çavuş Ahmet Gümüş tarafından Büyükbaşağa’ya haber verilmesi ile yaranda yemek hazırlığı ve yemek düzenine geçildi.

Büyükbaşağa’dan başlamak üzere Küçükbaşaağa, Reis, yaran ve misafir ağaların sıra ile ellerinin yıkanmasına yardımcı olunuldu. İbrik, leğen ve havludan oluşan temizlik, gelenek, görenek düzeni yabancı misafirleri büyüledi. Sofralar hazır olduğundan Çavuş Ali Gümüş Büyükbaşağaya “buyur başağam” dedi. Büyükbaşağa, Küçükbaşağaya, Küçükbaşağada Reise, Reis de bütün yaran ve misafirlere buyur ederek takım yemekleri ağız tadıyla yenildi.

Yemek yenildikten sonra dua edildi. Bundan sonra sofralar kaldırıldı. Çaylar ikram edildi. Daha sonra ufak tefek oyunlar oynandı. Gecenin son dakikalarına girildiğinde misafirlerin kalkıp, gidecekleri anlamına gelen kahveleri ikram edildi.


Kahve boşları alınınca Sazende Metin Gül, Mehmet Bayraktar Hüseyin Bayraktar birlikte Cezayir havasını çaldılar. Çavuş Ali Gümüş dikkat çekerek bütün yaran ve misafirleri ayağa kaldırdı. Bu gece yanan ocağa davetli misafirler sıra ile yüzleri yarana dönük olarak sağ elleri kalpleri üzerinde kapıya doğru geri geri çıkarak “Allahaısmarladık, ocağınız daim olsun” diyerek yaran evini boşalttılar.

Misafirlerin uğurlanmasına Başağalar ve ocak sahipleri eşlik etti. Yaran düzeninden çıkarak uğurlama sona erdi. Uğurlama bittikten sonra dışarıda yanan lambalar söndürülüp Başağalar ve Yaranlar içeride yerlerini alarak kendi aralarında muhakeme heyeti teşekkül edildi. Yanan ilk ocağıda amacına ulaşarak son buldu.

İkinci ocak sahipleri Arap verme ile ilk ocak sıralarını savan yaranağalardan ocaklarını teslim aldılar.

Yaranağalar ise şu isimlerden oluştu: Ahmet Çağlar, Yüksel Güler, Kamil Mantar, Ahmet Kaymak, Recep Ak, Ümit Baydemir, Haluk Kaya, Emir Çapraz, Burak Metin, Sami Yaban, Oğuzhan Ak, Recep Umut Gökmen, Hayrettin Aslan, Ahmet Gümüş, Ahmet Karakaya, Sadık Yıldırım, İbrahim Kelel, Gökay Alabay, İdris Can Demiralay, Ahmet Uysal


1.ci ocak sahipleri: Kamil Mantar, Ümit Baydemir, Ahmet Karakaya, Sadık Yıldırım, İdris Can Demiralay 2023-2024 sezonunun ilk yaran ocakları yakan isimler oldu.

23 Aralık 2023 Cumartesi günü akşamı ise 2.ci ocak yakılacak. Ocak sahipleri ise; Recep Ak, Oğuzhan Ak, Recep Umut Gökmen, Sami Yaban, Haluk Kaya yaranağalardır.

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “İyi ve kötü gününüzde her zaman yanınızdayız. Hiç şüpheniz olmasın. Şahsımız Bizans yalakası değiliz, memleket sevdalısıyız”… Hoşça kalın, dostça kalın.

 
Bu haber 6573 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tuncay Hoca
    3 ay önce
    Çankırı yaranlarına selam ve hürmetlerimi arz ediyor; yeni sezonlarında hayırlı çalışmalar diliyorum. Selam ve dua ile...