Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı Basın Açıklaması

Kaman "Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak bizler; her türlü yardım, destek ve gayretlerimizle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan alıkoymak adına spora teşvik etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı Basın Açıklaması
07 Ocak 2019 - 09:24 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 12:45

Basın Açıklaması

 

Basın toplantısına Gençlik ve Spor İl Müdürü Ekrem Gerginci, Futbol İl Temsilcisi Sadık Şerbet ve ASFK yönetim kurulu katıldı.

 

Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Celal Kaman ASKF Bürosu’nda düzenlediği basın toplantısında kararı kamuoyu ile paylaşırken “Ülkemizde oynanan amatör spor müsabakalarında her geçen gün artan saha içi ve saha dışı olayların yanında bir gencimizin hayatını kaybetmesi üzerine gerek Konfederasyonumuz gerekse Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak bizler; her türlü yardım, destek ve gayretlerimizle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan alıkoymak adına spora teşvik etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Kaman şu ifadelere yer verdi, Değerli Basın Mensupları;

 

Geçtiğimiz hafta sonunda İstanbul Süper Amatör Liginde Yıldırım Bosna-Küçükköy takımları arasında oynanacak müsabaka öncesinde taraftarlar arasında çıkan olaylarda Küçükköy taraftarı Muhammet Yücel isimli genç kardeşimizin bıçaklanarak hayatını kaybetmesi tüm spor camiasını olduğu gibi halkımız üzerinde de derin bir üzüntüye neden olmuştur.

 

Ülkemizde oynanan Amatör Spor müsabakalarında her geçen gün artan saha içi ve saha dışın olayların yanında bu bir gencimizin hayatını kaybetmesi üzerine TFF Amatör İşler Kurulu toplanarak Türkiye genelinde 4-5-6 Ocak 2019 tarihleri arasında oynanması gereken tüm Amatör Spor Müsabakalarının oynatılmaması kararı almıştır.

 

Gerek Konfederasyonumuz gerekse Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak bizler; her türlü yardım, destek ve gayretlerimizle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan alıkoymak adına spora teşvik etmeye devam edeceğiz.

 

Üzülerek belirtmek isterim ki; Türkiye Amatör Futbol Disiplin Kuruluna ülke genelinde her ay ortalama 30 civarında olaylı müsabaka dosyası incelenmek üzere gönderilmektedir.

 

Sporcularımızın rakiplerine veya hakemlere, taraftarların da rakip taraftara veya görevlilere saha içinde ya da dışında yaptıkları şiddet içeren davranışlar nedeniyle maalesef birçok müsabaka yarıda kalmaktadır.

 

Bir spor kulübüne veya renklerine inançla bağlı olan taraftarların müsabaka boyunca centilmence desteklemesi, motive etmeleri gerekirken aynı duygularla hareket eden rakip takım taraftarlarına düşmanca bir duyguyla şiddet, kin ve öfkeyle taş, sopa ve kesici aletlerle birbirlerine saldırmaları barış, dostluk ve kardeşlik olan sporun ruhuyla asla bağdaşmamaktadır.

 

Kazanılacak hiçbir başarı galibiyet ve şampiyonluk insan hayatından daha değerli değildir.

 

2018-2019 Futbol Sezonunda ilimizde yapılan müsabakalarda herhangi bir şiddet olayının gerçekleşmemesi de tüm spor camiamızın bu konu üzerinde hassasiyet gösterdiğinin kanıtıdır ve bu nedenle ilimizde mevcut spor kulüplerimizin sporcularına, antrenörlerine, yöneticilerine ve taraftarlarına özellikle teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

 

Futbol ailesinin tüm paydaşları, başta Yöneticilerimiz olmak üzere; sporcularımız, antrenörlerimiz, hakemlerimiz, saha komiserlerimiz, diğer görevlilerimiz, Emniyet güçlerimiz ve en önemlisi taraftarlarımız ile birlikte sahalarımızda bu uygunsuz durumların ortadan kalkması için elbirliği ile spor ailemize yakışır sağlıklı ortam için çalışmalıyız.

 

Bu düşüncelerimizden hareketle Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz gençlerimize her yaştan spor sever halkımızın da yardımcı olacağına olan inancımızla sahalarımızda şiddetin sona ermesini dilerken, bu vesile ile geçtiğimiz hafta meydana gelen elim olay sonrası hayatını kaybeden Muhammet Yücel kardeşimize bir kez daha Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenleri ile taraftarı olduğu spor kulübümüze de başsağlığı dileklerimizi, Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

 

Celal Kaman =>Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı

 

Bu haber 4029 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum