Çankırı Çiftçisi Bilgilendirildi

Çankırı Çiftçilerinin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği toplantıya Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Çankırı Çiftçisi Bilgilendirildi
18 Kasım 2021 - 12:18 - Güncelleme: 18 Kasım 2021 - 15:44
Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı olarak ortaklaşa düzenlenen toplantı 17 Kasım 2021 Çarşamba günü Saat:10:30 Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Çankırı Ziraat Odası’nın birlikte organize ettiği Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi 2021-2022 Başvuru Dönemi bilgilendirme toplantısında Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında % 50 Makina Ekipman Desteği hakkında çiftçilerimiz bilgilendirildi.

Çankırı Çiftçilerinin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği toplantıya Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Gamzeli, “Her Zamankinden Daha Fazla Devlet Desteğine İhtiyacımız Var”

Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi 2021-2022 tebliği yayınlandı tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Gayemiz daha çok üreticilerimiz bu desteklerden faydalanması” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin zor durumda olduğunu vurgulayan Gamzeli, “300 bin lira limitli makina ekipman alımlarınızdaki projeleriniz önceden dışarıda ücret karşılığı yaptırılıyordu. İlk müracaat başvurularınızı sizlere destek olmak amacıyla Ziraat Odamızda ücretsiz yapacağız. Artan döviz kuruna bağlantılı olarak maliyetlerimiz arttı. Çiftçiler olarak yaşadığımız sıkıntıları her platformda dile getiriyoruz. Gübre yüzde 285 - ilaç yüzde 100, mazot yüzde 85 arttı. 2021 üretim yılı için desteğe verilen zam yüzde 25. Bu artış yeterli değil. Artan maliyetler karşısında üretimin aksamadan devam etmesi için, bizlerin her zamankinden daha fazla devlet desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Gamzeli, artan maliyetler karşısında verilen desteklemelerin artırılması gerektiğinin altını çizerken “Mazot, gübre, ilaç vb maliyetlerimiz faturalandırılmalı bu maliyetlerin en az yüzde 50’si devletimiz tarafından karşılanmalı. Çiftçilerimize yıpranma verilerek emeklilik yaşı düşürülerek  erken emeklilik hakkı tanınmalı. Yoğun uğraşlarımız sonucu Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarımız ertelendi. Fakat istediğimiz gibi sonuçlanmadı. Zirai kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerin borcu yapılandırılarak uzun vadeye sıfır faizle yayılmalı. Mazot gübre desteklerinin erken ödenmesini talep ediyoruz. Kuraklık desteklemeleri acilen üreticilerimizin hesaplarına yatırılmalı. Artan maliyetlerimize dur denilmeli, tarımsal üretimin kesintiye uğramaması, yeterliliğini sürdürebilmesi için biran önce bütün tedbirlerin eksiksiz alınmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Düzgün, “Siz Bir Adım Gelirseniz Biz Size 2-3-10 Adım Geliriz”

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’de yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her zaman çiftçisini destekleyen ve yanında olan bir bakanlık olduğunu belirterek “Geçtiğimiz aylarda ilimiz kurak mevsim geçirdi. 42 ilde gözüken kuraklık, Türkiye’de normalde biçim mevsimi bizden çok önce gelen iller olmasına rağmen sizlerden gelen talep üzerine yerinde tespit yaparak Türkiye’de Bakanlığa ‘kuraklık var, bu manada çiftçinin ihtiyacı var’ diye talepte bulunan ilk il Çankırı oldu. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanımız çiftçimizin talebine kulak verdi.

Görülen hasara göre dekar başı 100 lira kadar destek verildi. Geçtiğimiz hafta içinde yaz ayında tuttuğumuz tutanaklar sisteme girildi. 34 milyon lira sizlerin hesaplara aktarılmak üzere işleme alındı” dedi.

Dünya çapında pandemi dolayısıyla sıkıntı bulunduğunu söyleyen Düzgün “Problem yok deyip de gözümüzü kapatmıyoruz. Üretimden geri kalmayın, çabalayın, bizler bakanlık olarak sizlerin sıkıntılarınızı biliyor ve yanınızda olduğunu hissetmenizi istiyoruz. Geçen yıl petrolün varil fiyatı 35-40 dolardı, şu anda 90 dolar. Pandemi nedeniyle dünya sıkıntılı bir süreç atlatıyor. Bu sorunlar sadece bizde değil, dünya genelinde. Çiftçimize bu sakıntıyı en az yaşatmanın ya da bu sıkıntıları bertaraf etmenin gayreti içindeyiz. Olabilecek her hususu Bakanlığımız ile  paylaşıyoruz.

İlettiğimiz talepler hep karşılık buluyor. Geçtiğimiz 15 gün içinde 300 ton tohumluk buğday arpa dağıtımı yaptık yüzde 50 hibeli. Son 8 ay içinde 12 milyon liralık desteklemeyi Çankırılı çiftçilerinin  imkânına sunduk. 100-200 bin lira para çıkartmak kolay değil. Çalışmalarımızla kurum müdürlerimiz, siyasetçilerimiz bakanlığa gittiğimizde projelerimiz boş dönmüyor. Yeterli mi? Değil. Daha fazla olması lazım ama elde olanın en iyisini yapmaya çalışılıyor. Mazot gübre desteği artırıldı 2022 yılı için yüzde yüzler düzeyine çıkarıldı” şeklinde konuştu.


Düzgün, yağış eksikliğinden dolayı etkilenen çiftçilere ödenecek paranın ardından prim desteğiyle ilgili başvuruları alacaklarını dile getirerek “Müdürlüğümüzün asli vazifesi aslında eğitim. İnanın her günümüz destekle geçiyor artık. Daha fazlasına layıksınız ama elde olanın en iyisi yapılmaya çalışılıyor. Sizlerin daha çok kazanması için gayret ediyoruz. Sizlerin de bir adım gelmesi lazım. Siz bir adım gelirseniz biz size 2-3–10 adım geliriz. Gayret edelim, üretimden geri durmayalım. Telefonumuz olmasa da idare ederiz arabamız olmasa da yürürüz ama ekmeğimiz olmasa hayat biter. Sizin yaptığınız iş o yüzden çok önemli. Lütfen sıkıntılara rağmen üretmeye devam edelim, üretimde kalalım, her bir alanımızı ekmek için çabalayalım. Taşkaracalar’da taşlık bir alanı tarıma kazandırdık. 250 dönümlük araziyi taştan temizledik.

Makine tohum desteği verdik, ekildi. O alanda biçim yapılacak. O taşlı alanın nasıl berekete döndüğünü göreceğiz. Sizin hizmetkârınız olduğumu başta ben olmak üzere her yerde söylemişimdir. Lütfen 7-24 her tür probleminizde il ve ilçe müdürlüklerimizi ziyaret edin. Problemi anında birinci elden çözelim. Bu manada yanınızdayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yüksel Erdoğan, desteklemeler konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Soruların cevaplanması ile birlikte toplantı sona erdi.

Bu haber 1363 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum