İnsanların Kulakları Tıkalı, Gözleri Kapalı Ama; Ağızları, Burunları Açık Neden?..

Tedbirlere uymazsanız Corona’ya güç veririsiniz! Covid-19 İçimizde Her An Birimizi daha Alabilir! Corona Virüs Bitmedi! Büyüklerimizi Salgın Döneminde Ziyaret Etmeyelim.

İnsanların Kulakları Tıkalı, Gözleri Kapalı Ama; Ağızları, Burunları Açık Neden?..
31 Ekim 2020 - 13:54 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 18:34
Neden?..

Çankırı’da Durum Daha Hala Çok Ciddi!

Covid-19 Salgını ile ilgili genel bilgileri paylaşarak çok şeyleri yapmamız gerektiğinin altını çizelim istedik. Bu açıklamalardan sonra umarız ki vatandaşlarımız yaptığımız özel haberimizle bizleri yanlış algılamazlar.

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart 2020 de meydana gelirken; şehrimiz Çankırı’da da ilk vaka 22 Mart 2020 de çirkin yüzünü göstermiştir. Bulaşıcı yolu da, “Hastalık esas olarak damlacık yolu ile bulaşmaktadır, Virüs hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (eller ile göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabileceğine kanaat getirilmiştir. Klinik belirtiler ise Ateş, Öksürük, Nefes Darlığı, Baş Ağrısı, Eklem Ağrısı, Tat- Koku Kaybı, Halsizlik ve İshal olarak belirlenmiştir.

Tanı olarak ise; COVİD-19 tanısı PCR testi ile konulmaktadır. Bilgisayarlı tomografi ile tanı desteklenmektedir. İlimizde PCR laboratuvarı kurulmuş olup COVİD-19 tanı testleri günlük çalışılmaktadır.

Sokaklarda, çarşı ve pazarda, açık alanlarda lütfen sigara içmenin engellenmesi ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekmekte. Sayın yetkililer lütfen bu konuyu da dikkate alın istiyoruz.

www.haberci18.conm İnternet Medyası olarak, “Ne yazsak ne çizsek, insanların kulakları tıkalı, gözler kapalı ama ağızları, burunları açık... Sağlık çalışanları küskün, yorgun, kırgın, en acısı canını kaybediyor.” Bu insanlara daha ne diyelim?

İlimizde En Sık Bulaşma Nedenleri

Yapılan anket çalışmasına göre;

Aile İçi Temas: 0/0 48

İş Ortamı: 0/0 17

Çarşı Alışveriş: 0/0 10

Apartman-Komşu İlişkileri: 0/0 7

Pazar: 0/0 6

Diğer: 0/0 12

İlçelerimizde en sık bulaş nedeni ise, İller arası yapılan ziyaretlerdir. İlimizde alınan tedbirlerin başında il genelinde Maske kullanma zorunluğu mevcuttur. HES Kodu uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Karantina uygulaması. İşyeri denetimleri, Pazar Yeri Denetimleri, Fabrika Denetimleri, Evde İzolasyon Denetimleri, Evde Test Evde Tedavi, Filyasyon Ekiplerinin sayısı artırılmıştır. Çankırı Devlet Hastanesi 3.Basamak yoğun bakım faaliyete geçirilmiş ve tıbbi cihazlar artırılmıştır.

Valimiz Abdullah Ayaz, Gerçekleştirdiği Basın Toplantısında Covid-19 Salgını Sürecini Değerlendirdi, Sorularımızı Cevapladı

Vali Abdullah Ayaz, Çankırı basınıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Valimiz Ayaz, ilimizde Covid-19 Salgını süreciyle ilgili bilgileri paylaşarak, değerlendirmelerde bulundu.

Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya ile İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Rifat Biber de katıldı.

Toplantıda konuşan Valimiz Abdullah Ayaz, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında Ülke genelinde bir artış olduğunu ifade ederek, “İlimizde de durum hassasiyetini koruyor. Halen vakalarda artış var. İstediğimiz noktaya bir türlü gelemedik. Zaman zaman iyileşmeler olsa daha önce de dediğim gibi; Zor iyileşiyoruz, çabuk kötüleşiyoruz. Maalesef süreçte böyle bir durum var. Bir kez daha söylüyoruz. Tedbiri elden bırakmamalıyız. En büyük silahımız da maske, mesafe, temizlik.” dedi.

Her Yaş Grubundan Hastamız Var

İlimizde görünen en büyük problemin sosyalleşme olduğunu aktaran Valimiz Abdullah Ayaz, basın mensuplarına hastalıktan etkilenenlerin yaş ve cinsiyet tablosunu paylaşarak, “Her yaş grubundan hastamız var. Hastalığın uğramadığı bir kitle veya kesim yok. Bu tabloda dikkat çeken bir durum var; 50 yaş üstü hasta sayımız çok yüksek. 65 yaş üstünü bir türlü koruyamıyoruz. Günlük vaka sayımız ne kadar düşük olursa olsun 65 yaş üstü hastamız mutlaka oluyor ve bunu bir türlü engelleyemiyoruz. Gençler yaşlılarımıza hastalık bulaştırıyorlar.

Büyüklerimizi Bir Süre Görmemek Ömür Boyu Görmemekten İyidir

Her gün pozitif çıkan hastalarımızı arkadaşlarımız arıyorlar. Nereden hastalık kaptıklarını bulmaya çalışıyoruz. Hastalarımızın bir kısmının sosyal hayatları neredeyse yok. Sadece komşuları, çocukları ve torunlarıyla görüşüyorlar. Yine söylüyoruz. Sosyal hayatımıza ara vermemiz gerekiyor. Eğer sosyal hayata devam edeceksek tedbirli olmamız gerekiyor. Büyüklerimizi bir süre görmemek ömür boyu görmemekten daha iyidir.” diye konuştu.

İlimizde Hastalık En Çok Aile İçinden Bulaşıyor

Aile içi bulaş oranının ilimizdeki bulaş oranının neredeyse yarısı olduğunu açıklayan Valimiz Ayaz, buradaki en önemli sebebin de aile içi iletişim, sosyalleşme, ziyaretlerin devam etmesi ve benzeri şeyler olduğunu ifade etti. Valimiz Abdullah Ayaz şunları söyledi: “Yaptığımız toplantılarda pozitif vakaların hastalığı nereden kaptığını değerlendirip en yüksek olan kaynağı tespit etmeye çalışıyoruz. Ona göre önlemler almaya gayret ediyoruz. Aile içi bulaş oranı her zaman en yüksek çıkıyor. İş ortamı bir diğer risk. Bunun yanında bir diğer problem ise servisler. İlimiz genelinde 193 işçi servisi var. Bunların tamamına yaklaşık bir ay önce kamera takma zorunluluğu getirdik. Bunun biraz verimini aldık ancak önümüzdeki dönemde daha iyi sonuçlar alacağız. Denetimlerimizi de bu kameralar üzerinden yapıyoruz.  Maske takmadan yolculuk yapan olursa bunu kameralar üzerinden tespit edip gerekli cezai işlemi uyguluyoruz.”

Denetimlerimiz Kış Aylarında Daha Yoğun Ve Farklı Olacak

Sıklıkla gerçekleştirilen denetimleri kış aylarında daha da yoğun bir şekilde yapacaklarını açıklayan Vali Abdullah Ayaz şunları söyledi:

“Denetimlerimize bir kış formatı vereceğiz. Kış aylarında dikkatimiz daha çok kapalı ve kalabalık alanların üzerinde olacak. Kafeler, kahvehaneler ve restorantlar gibi yerlere artık günlük uğruyoruz ve uğramaya devam edeceğiz. Yaklaşan mevsim değişikliğiyle beraber denetimlerimizde de bir değişiklik olacak. Önümüzdeki süreçte en büyük korkumuz gribal enfeksiyonların da başlamasıyla beraber hastanenin de yoğunluğu artacak. Kapalı alanlar kış aylarında daha fazla tercih edilecek ve buralarda havalandırma konusunda sıkıntılar yaşanacak. Bu ve benzeri sebeplerle kış aylarında bulaş riski daha da artacak. Bu nedenlerden dolayı vaka sayımızı düşürerek kışa girmeliyiz. Mevcut vaka yüküyle kışa girmek istemiyoruz.

Çankırı’da Bu Güne Kadar Covid-19 Sebebiyle Vefat Edenlerin Sayısı 159

Halen hastanemizde hem serviste hem yoğun bakımda hastamız var. Vefat sayımız da bu gün itibariyle 159. Ben 18 Haziran’da göreve geldiğimde vefat sayımız 7 idi. İlimiz genelindeki vefat sayısı Kurban Bayramından sonra bir çığ şeklinde büyüdü. Artışı yavaşlattık ama yine de devam ediyor. Büyüklüğüne göre çok vaka üreten ilçelerimiz de var. İstediğimiz düzeyde olmayan ilçelerimiz var. İlçelerimizde konuyla ilgili toplantılar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu konuyla ilgili denetim, takip ve analizlerimize devam edeceğiz.”

Bu Güne Kadar Uygulanan Ceza Miktarı 1 Milyon 613 Bin 37 TL

Salgın sürecinde alınan tedbirlere uymayan kişi ve kuruluşlara kesilen ceza miktarını da açıklayan Valimiz Ayaz, “Bu güne kadar uyguladığımız ceza miktarı toplamda 1 Milyon 613 bin 37 TL’dir. Tekrar söylüyoruz. Bizim amacımız ceza yazmak değil. Denetimlerimizi her zaman yapıyoruz. İlimizde gitmediğim cadde kalmadı. Bu denetimlerde esnaflarımızla, vatandaşlarımızla konuşmalarımız genelde rehberlik mahiyetinde oluyor. Fakat tedbirlere uymamakta ısrar edenlere ceza uyguluyoruz. Kesilen cezaların yüzde 20’si tahsil edildi. Diğer kısımlarla ilgili tahsilat da devam ediyor” dedi.

Maske Doğru Takıldığında Korur

Maske konusuna da değinen Valimiz Abdullah Ayaz, kola, cebe veya başka yere takılan maske kimseyi korumayacağına dikkat çekti. Maskenin bir süs eşyası olmadığını vurgulayan Valimiz Ayaz, “Maske doğru takılırsa korur. Konuşurken maskemizi asla indirmememiz gerekiyor. Çünkü konuşurken çevreye parçacık dağıtıyoruz. Maskeyi ceza kesilecek diye değil sağlımız için takmalıyız. Hepimiz dikkat etmeliyiz. Sonradan ah vah etmenin bir faydası yok.” ifadelerini kullandı.

Valimiz Ayaz, açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soru cevap bölümünden sonra basın mensuplarına maske dağıtıldı. Toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle birlikte toplantı sona erdi.

Kulakları Tıkalı, Gözleri Kapalı Ama; Ağızları, Burunları Açık Olanlara Sesleniyoruz: Umutlarımızı Lütfen Tüketmeyiniz!

www.haberci18.com İnternet medyası olarak diyoruz ki; Tedbirlere uymazsanız Corona’ya güç veririsiniz! Covid-19 İçimizde Her An Birimizi daha Alabilir! Corona Virüs Bitmedi! Büyüklerimizi Salgın Döneminde Ziyaret Etmeyelim.

Koronavirüs’e Karşı En Büyük Gücümüz; Maske, Sosyal Mesafe, Temizlik.

Dualarımız Vatanımız Ve Milletimiz İçin

Tedbir Bizden Takdir Senden. Allah’ım Sen Ülkemizi Ve İnsanlarını Her Türlü Felaketlerden Koru Yarabbim. Allah Birliğimizi, Beraberliğimizi Daim Eylesin. Vatanımıza, Milletimize Acı, Keder Vermesin İnşallah.

Yoktan var eden, Varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın bütün müminleri bağışlaması dileğiyle. Yalvarıyoruz. Altını çizmekte fayda var. Ne olur her türlü tedbiri elden bırakmayalım. Hoşça kalın, Sağlıcakla kalın. Allaha emanet olun. Değerli Çankırılı hemşehrilerim (M.Ç)


 
 
Bu haber 3748 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • 18 li
  8 ay önce
  Maske, mesafe ve temizlik kuralına riayet etmekle bile hastalığın yayılması oldukça az ilerlerken, bilerek ve fütursuzca maskesiz dolaşan tiplere ağır cezalar uygulanmalı, şayet aynı fiile devam ediyorsa,t aksirle adam öldürmeye teşebbüs cezası uygulanmalıdır. Bunun başka çaresi yok. Milleti düşünmeyene, milletin de acıması beklenemez.
 • Vatandaş
  8 ay önce
  Sayın editör, sağlık bakanı diyorki dönüşümlü mesaiye geçilsin bizde tam tersi. Valilikte bir tane cam acılmazken sayın vali esnek çalışmayı iptal etti. Demek ki bir bildiği var. Ayrıca o kadar mobese kamera var kimin maske takıp takmadığı belli. Yaz cezayı iki üç defa bak bakalım Bi daha yapabilecek mi karabatak.
 • ARİF YÜKSEL
  8 ay önce
  Devletimizin ve Sağlık Çalışanlarımızın, korana ile mücadelesinde ki çok yoğun ve fedakarca gayretine rağmen; çok sayıda vatandaşımızın maske ve mesafe kuralına uymadıklarına her gün rastlıyoruz. Israrla maske takmayanlar, yanımızdan geçerken bir de kahraman edası ile geçiyorlar. Valiliğimizin, tamamen sivil ekiplerce denetim yapmalarını, maske ve mesafe kuralına uymayanlara hiç uyarı yapmadan ceza yazmalarını öneriyorum. Aslında 900 TL ceza çok yetersizdir. Bu rakamı da bir kat arttırmak gerekiyor. Tebdili kıyafet yapmış sivil Polis ekiplerimiz, köşe başlarında bir saat beklemiş olsa; en az 100 kişiye ceza uygulayacaktır. Yoksa bu gidişle bu korana vakası 2'ye 3'ye katlayacaktır. Öneri bizden, takdir Sayın Valimizden.
 • Remzi atik
  8 ay önce
  İstatistik yaparsak yüzde 2.5 kovid ölüm oranına göre Hemen hemen 200 bin nüfuslu Çankırı da aramızdan yaklaşık 5000 kişiyi bu hastalık yüzünden kaybedeceğiz.