Çankırı'da Hekim Yetersizliği Nedeniyle Çok Ciddi Sıkıntılar Yaşanıyor

Hastanemizden hizmet alan herkesin ve çalışanlarımızın memnuniyetini esas alan kalite anlayışı ile kalite standartlarına uygun sürekli iyileşmeyi sağlamak temel politikamızdır” sözü hep boşta.

Çankırı'da Hekim Yetersizliği Nedeniyle Çok Ciddi Sıkıntılar Yaşanıyor
25 Temmuz 2018 - 09:40 - Güncelleme: 26 Temmuz 2018 - 07:18

Çankırı'da Çok Ciddi Sıkıntılar Var

 

Çankırı; bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri değildir.

 

Çankırı; sorumlu sorumsuzların ve yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama ve gönlünü hoş tutma yeri değildir.

 

Çankırılılar Olarak Size Şikayetimiz Var Sayın Cumhurbaşkanım

 

Sayın Cumhurbaşkanım “Çankırı’yla Ya ilgilenin, Ya ilgilenin”

 

Türkiye Üçüncülüğü, Türkiye Dördüncülüğü Veren Yaranlar, Şehitler Diyarı Çankırı’mız sahipsiz!

 

Siyasetçileriniz, seçilmişleriniz, İl Başkanlarınız, İlçe Başkanlarınız biz Çankırılıları kandırdıkları, oyaladıkları gibi, Türkiye Cumhuriyetinin Başkanı, aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı olan siz Sayın Recep Tayyip Erdoğan reiside yanlış bilgilendirmeler ile Çankırı’da işler yolunda diyerek kandırıyorlar. Bunu bir gazeteciden duyun öğrenin, bu haberimize de kulak vererek yalanımız, yanlışımız varsa bizi cezalandırın cezamız neyse çekelim.

 

Bak görüyor musunuz işte Çankırı Milletvekilleri ödüllendirildi, biri grup başkan vekili oldu, diğeri komisyon üyesi oldu diye şov yapıyorlar. Çankırı halkı grup başkan vekili, komisyon üyesi, Meclis Başkanı, Bakan görmemiş bir il değildir. Çankırı insanı ne Milletvekilleri seçtik, ne bakanlar gördük. Bu kıyaslamayı da yapmak zorunda bırakanlara kırgınız, kızgınız Sayın Cumhurbaşkanım.

 

Aman; Hasta Olmayın “Çankırı’da Yaşamak, Yaşatılmak, Hayata Döndürülmek Çok Zor!

 

Çankırı Devlet Hastanesi’nde hekim azlığı nedeniyle bir çok alanda ciddi sorunlar yaşanıyor.

 

Son zamanlarda Çankırı Devlet Hastanesi nereye yapılacak?, 300 mü 400′ mü yatak kapasiteli olacak? diye konuşulurken asıl önemli nokta hiç dile getirilmiyor.

 

180 binin üstünde nüfusa sahip Çankırı’da asıl dile getirilmeyen ve vatandaşların büyük sıkıntı çektiği konu hekim azlığı konusu. Maalesef hastane yeri ve kapasitesini konuşurken hekim azlığını gözden kaçırıyoruz.. Çankırı Devlet Hastanesi’nin bu haftaki doktor çalışma takvimine bakan hiç var mı? Hastanenin internet sitesinde Listede 46 doktor gözükürken bunun 10 tanesi izinli, bir tanesi idari görevli. Geriye 35 doktor kalıyor. Ameliyatlara giren doktorları da içine kattığımızda vatandaşın vay haline. Koskoca hastanede kulak burun boğaz bölümünde şuanda 1 doktor gözüküyor ve maalesef oda izinli.

 

Bu yaşanan tablo karşısında hem vatandaş hem de 40-50 hastaya bakması gerekirken banka gişesi gibi yüzlerce hastaya bakmak zorunda kalan az sayıdaki doktorda büyük sıkıntı çekiyor.

 

Hiç bir yetkili yada hükümetin temsilcileri bu yaşananları görmüyor mu? Bu yetkililer ve hükümet temsilcileri, özellikle seçim öncesi şampiyonluktan bahseden milletvekilleri buraları takip etmiyor mu? hiç tebdili kıyafetle servisleri ve özellikle akşamları acil servisini gezmiyorlar mı?

 

Hükümetin sözde en başarılı olduğu alan olan sağlık. Maalesef hükümet bu konuda Çankırı’da yıllardır sağlıksız bir çalışma yürütüyor. Yapımı 10 yıldan fazla süren bir hastane ve daha kullanılamadan dökülmeye başladı. Yine yıllardır çözülemeyen hekim sorunu.

 

2002’den beri iktidar partisine en fazla oy veren illerden biri olan Çankırı bir çok alanda olduğu gibi sağlık alanında verdiği oyun karşılığını bir türlü alamadı, sorunları çözülemedi. Gittikçede daha kötü olmaya başladı.

 

Hastanenin yeri, yada yatak kapasitesi 300’mü 400’mü olacak tartışması yapacağınıza ilk önce bu yaşanan sorunları halledin. Çünkü 500 yataklı da yapsanız, hekim sıkıntısı, donanım eksikliği, iş disiplinsizliğini halletmediğiniz sürece olan yine vatandaşa olur ve Ankara yolu gözükür.

 

Geçmiş günlerde çalışmayan tomografi yüzünden hastalar ya ambulansla ya da kendi imkanları ile özel hastanenin yolunu tutmuştu. Bu sıkıntıları çözmediğiniz sürece o hizmet binaları taş yığınından başka bir şeye benzemez.

 

Çankırı Devlet Hastanesinin internet sitesinde yer alan “Kalite Politikamız;

 

Hastanemizden hizmet alan herkesin ve çalışanlarımızın memnuniyetini esas alan kalite anlayışı ile kalite standartlarına uygun sürekli iyileşmeyi sağlamak temel politikamızdır” sözü hep boşta kalır.

Bu haber 8971 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • çok doğru
  3 yıl önce
  Ne yazık ki hep sözde hep yazıda kalıyor bu yazılanlar maalesef icraata dönüşmüyor gerçekten yorulduk başka illere hastaneye gitmeye Kendi şehrimizde tedavi olamıyoruz nere kadar böyle olacak gerçekten çok yazık... duy sesimizi sayın Cumhurbaşkanım
 • Misafir
  3 yıl önce
  Çok yerinde bir haber ve tespit olmuş, belki siyasiler daha etkin olmalıdır bu konuda hekim sayısını ve branşını arttırmak için fakat bu sadece geçici bir çözüm oluşturur. Eğer ki şehir, sosyal yapısıyla imkanlarıyla bir hekimi burda tutabilmek için birşey sunmuyorsa gelen hekim, gidebileceği ilk fırsatta gidecektir. Kulak burun boğaz doktoru 2 tane bileyken öğleden sonra geldiğimizde muayene olamıyorduk. Kardiyoloji doktoru bir tane o da acil şeyleri sevk ediyor zaten. Acil servis desen zaten ana baba günü. Büyük parlak binalar yapmakla sağlık hizmeti verilmiyor sayın vekillerim, binanın içi nitelikli kişilerle dolu olacak ki Çankırımıza faydası dokunsun. Hiçbir hekim tozu ve tuzu için bu şehirde kalmaz. Doktorların ilgisini çekecek sosyal tesisler lazım.
 • GÜLÜYORUM
  3 yıl önce
  DEĞERLİ ÇANKIRILI VATANDAŞLAR ZÜBÜK ZADE FİLMİ VARDIR BİLENLER HATIRLAR BİLMEYENLER İZLESİN LÜTFEN ÇANKIRININ BU HALİ 1923 EVVELİYATINDAN BERİDİR AYNIDIR AYNIDA KALMAYA MAHKUMDUR ŞUANKİ BAKANLARA BAKAN YARDIMCILARINA BAKIN TRABZON,RİZE,MANİSA İLLERİNDENDİR YA İKİ CÜMLEYİ BİR ARAYA GETİREMEYEN İNSANLAR MİLLETİN HUZURUNA ÇIKIP OY İSTİYOR ZAVALLI GARİBAN ÇANKIRILIM SN.RECEP CUMHURBAŞKANININ HATIRINA OYUNU ESİRGEMEDEN VERİYOR ÇANKIRIYA BUNLAR NE VERİYOR KENDİ ZENGİNLİKLERİNE ZENGİNLİKTEN BAŞKA ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN ŞU ÇANKIRININ YOLLLARINA BİR BAKIN HALA SUYU OLMAYAN KÖYÜ VAR HİZMETİN YARDIMIN GİTMEDİĞİ VATANDAŞLAR VAR ÇANAKKALEDE ÖNDE GİDEN DEDELERİMİZİN TORUNLARI DEĞİLMİYİZ HİZMET NEREDE PEKİ AYIPTIR YAZIKTIR YAZIKLAR OLSUN SEÇİLMİŞLERE YAZIKLAR OLSUN ATANMIŞLARA AZICIK KULAK VERİN ŞU MASUM HALKA
 • İlhan
  3 yıl önce
  Çok yerinde ve doğru bir haber yapmışsınız sizi kutlarım, aynen durum böyle, daha önce gastroloji uzmanı bile vardı, son 3 yıldır artik yok, sıkıntı çok çevre illere gitmekten yorulduk
 • Abdurrahman
  3 yıl önce
  Hastahane önemli, alt yapı önemli, doktor önemli ve bana göre en önemlisi yaşanılan şehrin CAZİBE merkezi olması önemli mesleğinde ilerlemek isteyen her kez kendisine farklı imkanlar sunan şehirleri tercih etmektedirler. Bundan daha doğal bir şey olamaz ancak şunuda unutmayalım Çankırı büyük bir şehir değil, hatta keçiören ilçesinin bir mahallesi kadarız o zaman yapılması gereken bence topyekün bir şekilde şehrimize sahip çıkalım. Kimin neye gücü yetiyorsa bu şehre sahip çıkarsak ama gerçek anlamda sözde değil o zaman şunu diyecekler... Şehir küçük ama istediğimiz herşeyi buluyoruz niye büyük şehirde yaşayarak bunalım geçirelim. Ulaşım derseniz bir çok ilin yanı başında hızlı trenle Ankara ya yarım saat uzaklıkta, veya İstanbul'a 1.5 saat uzaklıkta düşünün o zaman bürokrat niye Ankara da yaşasın ki hatta şehir içindeki yolların bağlantısı neticesinde şehrin bir ucundan bir ucuna gitmek beş dakika.... Hayal mi bence değil... Çünkü bunu başaran iller var...
 • SİYASETÇİ
  3 yıl önce
  Bugün dünyanın en gelişmiş hastanelerine baktığımızda,özel ve şahsa özel hastanalerin çokluğu dikkat çekmektedir.Demek oluyor ki,özel müessese hasta (müşteri)kaybetmek istemeyeceğinden ilgiyi ve tedaviyi arttırıyor.ÇANKIRIDA BİR AN ÖNCE YA ÖZEL HASTANE SAYISI ARTTIRILMALI YA DA YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ MODELİ (KAMU HASTANESİ+ÖZEL HASTANESİ)BİRLEŞTİRİLEREK HALKIN SORUNLARI ÇÖZÜLÜP GÜVENLE TEDAVİ EDİLEBİLMELİDİR.