Çankırı'da ki Şehirlerarası Otobüs Firmaları Bilet Ücretlerine Neden Zam Yaptı?

Önceden Çankırı-Ankara bileti 25 lirayken bir bilet bugün 30 liraya yükseldi. Çankırı-İstanbul bileti 90 lirayken 95 oldu.

Çankırı'da ki Şehirlerarası Otobüs Firmaları Bilet Ücretlerine Neden Zam Yaptı?
12 Haziran 2019 - 23:25 - Güncelleme: 13 Haziran 2019 - 23:56

Öğrenci Ve Çankırı Halkının İsyanı

 

Öğrencilerin İsyanı! Müdahale Edilmeli

 

Seçim Zamanı İndirildi, Seçim Bitince Zam Geldi

 

Çankırı’da ki şehirlerarası otobüs firmaları yaz döneminin gelmesi, okulların kapanacak olması ve tatile gidecek vatandaşların olması nedeniyle bilet fiyatlarına zam yaptı. Seçim döneminde 25 liraya indirilen biletler, seçim bitince zamlandı. Otobüs şirketleri tarafından bilet ücretlerine zam yapılması öğrencilerin tepkisine yol açtı.

 

Ankara ve İstanbul gibi yoğun kullanılan hatlarda fiyatlarda artışa giden iki firma yoğunluğun fazla olması ve rekabetin düşük kalması sebebiyle fiyatları istedikleri gibi yükseltmeye başladı. Biletlere zam yapan firmalar akaryakıttaki artışı da bahane eder oldu.

 

Otogarda sadece iki firmanın bulunması rekabet ortamı yaratmadığı ve başka seçeneğin olmaması sebebiyle istedikleri gibi fiyatları arttırmaya başladı. Önceden Çankırı-Ankara bileti 25 lirayken bir bilet bugün 30 liraya yükseldi. Çankırı-İstanbul bileti 90 lirayken 95 oldu. 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti Belediye Başkan Adayı Hüseyin Boz tarafından Çankırı-Ankara bileti 25 liraya düşürülürken bilet fiyatları seçim bitince artmaya başladı.

 

Öğrenciler Mağdur Oldu

 

Otobüs firmalarının bilet fiyatlarına yaptığı bu zam en çok öğrencilerin tepkisine neden oldu. Firmalar farklı illere üniversite için giden ve evlerine gidip gelmek için otobüs kullanan öğrencileri mağdur etti. Sosyal medya hesaplarından firma yetkililerine seslenen öğrenciler, “25 liralık bilet fiyatı 30 lira oldu, bu nasıl zam anlayışı, biz geçimini zar zor sürdürebilen öğrenciler merak içindeyiz?” diye isyan etti. Zamda en büyük mağduriyeti kendilerinin yaşadığını ve asıl hedefin kendileri olduğunu aktaran öğrenciler, “Tamam akaryakıtta zam yapılıyor ama bu kadar da değil ki. Hem biz öğrencilerin hiçbir suçu yokken firmalar tarafından harçlığımıza göz konuldu. Tüm yetkililere sesleniyoruz, müdahale edilmeli” dedi.

Bu haber 8981 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • VATANDAŞ
  11 ay önce
  KASTAMONU OTOBÜS FİRMALARINI BURAYA SOKMAYA GÜCÜ YETERSE İSMAİL BAŞKANA HELAL OLSUN DERİM.Bİ DAKİ SEÇİME OYUMU YİNE ONA VERİRİM.
 • İsimsiz
  11 ay önce
  İsmail başkan bu işe lütfen el at diğer otobüs firmalarıda gelsin bugün 30 olan yarın 40-50 olur.
 • SERO
  11 ay önce
  Seçim zamanı indirildi evdeki hesap çarşıya uymadı bindirildi. İki firmanın egomanyası devam etti. İsmail Hakkı beyin yapacağı tek şey diğer otobüs firmalarını da otogara almak. Çankırı yı bu iki firmadan kurtarmak olacaktır yoksa bugün 30 olur yarın yakıtta indirim olur 40 yapar bu iki firma. Halkı düşünen yok maalesef...
 • çankırılı
  11 ay önce
  Hakkı Başkan bu işe lütfen el at. Çankırı mesafeye göre en pahalı taşımacılığı yapıyor. Tekelleşmiş iki firmaya insanımız mahkum etme. Metro, Kamilkoç gibi birçok firma var girmek isteyen.