Çankırı'da Narkotik Suçlarla İlgili Olayların Oranları Açıklandı

Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ise projenin önemine değinerek ilimizdeki madde bağımlılığı ve narkotik suçlarla mücadele ile ilgili istatistiki bilgiler verdi.

Çankırı'da Narkotik Suçlarla İlgili Olayların Oranları Açıklandı
26 Şubat 2021 - 22:26 - Güncelleme: 27 Şubat 2021 - 09:35
Projenin tanıtımı Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilirken kentteki narkotik olayların oranları da açıklandı.

Kendi Evinde Uyuşturucu Kullanan Kişilerin %85'i Aileleriyle Birlikte Yaşıyor

Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ise projenin önemine değinerek ilimizdeki madde bağımlılığı ve narkotik suçlarla mücadele ile ilgili istatistiki bilgiler verdi.

Şimdi, Haydi, Hep Birlikte İş Başına

En İyi Narkotik Polisi Anne

Hiçbir Aile Uyuşturucu Bağımlılığını Çocuğuna Yakıştırmaz!

Çocuklarınızın Zararlı Alışkanlıklarını Görmezden Gelmeyin, Gözümüz Olun!

Karşılaştığınız Uyuşturucu Ticaretini Doğrudan Ve En Hızlı Şekilde Bildirin!

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla hazırlanan “En İyi Narkotik Polisi: Anne” Projesinin tanıtımı yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nün organizasyonuyla 26.02.2021 Cuma günü saat 10.00’da, Valilik Sosyal tesisleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtıma Valimiz Abdullah Ayaz, eşi Hanımefendi Melike Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç ve eşi, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve eşi, Baro Başkanı Erkan Köroğlu, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ve eşi, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, daire müdürleri, STK temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tanıtım programında konuşan Valimiz Abdullah Ayaz, bağımlılığın günümüzün en önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu konu önümüzdeki süreçte te muhakkak gündemimizde olmaya devam edecek.

Değişen ve gelişen dünya farklı farklı bağımlılık türleri ile bizleri karşı karşıya bırakmakta. Bu çerçevede mücadelemizi çeşitlendirmeyi zorunlu kılmakta. Bağımlılığın en eski, en can yakıcı, en yaygın ve en zararlı olanı muhakkak ki madde bağımlılığıdır. Bakanlığımızın bu güne kadar ki madde bağımlılığı ile ilgili yürütmüş olduğu mücadelede yeni bir aşama, yeni bir sayfa ve yeni bir ekleme yapılması ile ilgili başlatılmış olan ‘En iyi narkotik polisi: anne’ projesinin aslında lansmanı, sunuşu ve tanıtımı bu gün yapıyoruz” dedi.


En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi Tanıtımında konuşan İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, kampanyanın hedef kitlesinin anneler ve anne adayı yetişkinler olduğunu dile getirdi.

Çankırı'da Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Aksoy, “Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün amacı ticareti ve kullanımı toplum sağlığını, aile kurumunu, ahlaki değerleri, gençlerin eğitimini ve gelişimini tehdit eden uyuşturucu suçları ile evrensel insan haklarına saygılı, sosyal çevrenin değerlerini de dikkate alarak topluma karşı sorumluluk duygusuyla, kaliteye ve güvenilirliğe odaklı, yenilikçi, akılcı, sistematik ve çağdaş çalışma anlayışı içerisinde kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanarak, yasaların tanıdığı yetki ve sorumluluklar çerçevesinde mücadele etmektir.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan ve 2019 yılında 'Hayatının herhangi bir döneminde madde kullandığını 'beyan eden 15.328 kişiyle yapılan anket çalışmasında, örneklemin %89.6'sının annesinin 'Ev Hanımı' olduğu görülmüştür. Kendi evinde uyuşturucu kullanan kişilerin %85'i aileleriyle birlikte yaşamaktadır.

Böyle bir bulgu, madde kullanımı ile mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesini ve özel bir önem atfedilmesini gerektirir. Bu yönde, Bakanlığımızca "En İyi Narkotik Polisi Anne” kampanyası başlatılmıştır. Kampanyanın hedef kitlesi, anneler ve anne adayı yetişkinlerdir.

İlimiz Çankırı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Narko-Rehber Farkındalık Seminerleri kapsamında çeşitli meslek gruplarına (22 yaş üzeri) 2017 yılında (27) kişiye, 2018 yılında (882) kişiye, 2019 yılında (1683) kişiye, 2020 yılında (930) kişiye ulaşılmıştır.

Sayın İçişleri Bakanımız tarafından düşünülerek çalışmaları başlatılan "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesi ile ilgili Narko-Rehber seminerleri kapsamında 2020 yılı içerisinde 320 anne ve anne adaylarımıza ulaşılmıştır.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz ve ilçelerimiz tarafından Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Satan, Satışa arz eden, kullanan şahıslara yönelik yapılan sokak çalışmaları neticesinde il genelinde;

v/ 2018 yılı içerisinde 93 operasyon yapılarak 170 şüpheli şahıs yakalanmış ve "TCK-188” suçundan (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti) 10 şahıs tutuklanarak ceza evine teslim edilmiş,

v/ 2019 yılı içerisinde 91 operasyon yapılarak 201 şüpheli şahıs yakalanmış ve "TCK-188” suçundan (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti) 17 şahıs tutuklanarak ceza evine teslim edilmiş,

v/ 2020 yılı içerisinde 74 operasyon yapılarak 150 şüpheli şahıs yakalanmış ve "TCK-188" suçundan (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti) 12 şahıs tutuklanarak ceza evine teslim edilmiş,

v/ 2021 yılında şuana kadar 15 operasyon yapılarak 18 şüpheli şahıs yakalanmış ve "TCK-188” suçundan (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti) 1 şahıs tutuklanarak ceza evine teslim edilmiştir.

İlimiz merkezinde ve ilçelerimizde uyuşturucu suçlarından hakkında tahkikat yapılan O1.01.2018 tarihi baz alındığında günümüze kadar 377 şahsa (bazı şüphelilere birden fazla) işlem yapılmış, haklarında uyuşturucu suçlarından tahkikat yapılan bu şahısların ayrıca 1402 adet diğer asayiş suçlarından haklarında işlem yapıldığı görülmektedir.

01.01.2018 tarihinden günümüze kadar hakkında tahkikat yapılan 377 şahıstan 357 kişisi erkek, 20 kişisi kadın, 217'si bekar, 129'u evli, 31'i boşanmış, 2'sinin 15-17 yaş aralığında, 301 'in 18-35 yaş aralığı, 74'ünün 35+ yaş üstü olduğu,

Olay tarihinde 3'ünün lise öğrencisi (bu tarih itibariyle okumuyorlar), 15'nin Çankırı ilinde okuyan Üniversite öğrencisi olup, üniversite öğrenci olan şahıslardan 11'inin Çankırı nüfusuna kayıtlı (bu tarih itibariyle okumuyorlar), 4'ünün (4'ününde okuduğu gözükmektedir) ise diğer İllerin nüfusuna kayıtlı öğrenci olduğu, 136'sının işsiz, 241 'inin farklı meslek gruplarında çalıştıkları tespit edilmiştir.

İlimizde uyuşturucu madde kullanımından 2017 yılında 1 kişi, 2019 yılında 1 kişi olmak üzere toplamda 2 şahıs vefat etmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının mevcut tespitler üzerinde belirli kriterler ile yapmış olduğu çalışmalar ile ilimiz risksiz iller arasındadır.

Ayrıca;

Yine Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının tüm yurt genelini kapsayacak şekilde devam eden NarkoLog Anket uygulaması ile ilimizde hakkında narkotik suçlarla ilgili tahkikat yürütülen, ankete katılmak isteyen, 18-59 yaş aralığındaki 138 erkek, 1 bayan toplam 139 kişiye yapılan ankette (bazıları bazı sorulara cevap vermemiştir)(anket imkanlar ölçüsünde her tahkikat yapılan şüpheliye yapılmaya çalışılmaktadır);

Medeni Hali; %36'sının evli, %58'inin hiç evlenmediği, %6'sının boşandığı,

Öğrenim durumu hakkında; %18'inİn ilkokul mezunu, %41 'inin ortaokul ve dengi okul mezunu, %24'ünün lise mezunu, %2'sinin lise eğitimine devam ettiği, %5'inin lise terk, %4'ünün yüksekokul mezunu, %2'sinin yüksekokul terk olduğu, %2'sinin üniversite mezunu, %2'sinin üniversite eğitimine devam ettiği görülmüştür.

İş durumu; %58'inin düzenli işi olduğu, %9'unun ara ara çalıştığı, %33'ünün işinin olmadığı,

Yaşadığı yer; %97'sının ailesiyle, %3 'ünün akraba ve ev arkadaşlarıyla yaşadığı,

Anne-Baba Yaşama Durumu; %93'ünün annesinin yaşadığı, %7'sinin yaşamadığı, %85'inin babasının yaşadığı, %15'inin yaşamadığı,

Anne-baba birlikteliğinde; %73'ünün birlikte olduğu, %12'sinin ayrı olduğu, %15'inde anne veya babanın öldüğü,

Aile içi şiddet hakkında; %59'unda şiddet olmadığı, %16'sında ara sıra, %16'sında nadiren, %6'sinde sıkça, %3 'ünde sürekli olduğu,

Narkotik Maddeyi Kullandığı Yer; %30'unun kendi evinde, %29'unun metruk binalarda,

%25'inin arabada, %8'inin arkadaşının evinde, %1'inin iş yerinde, %5'inin mezarlıkta, %1 'inin otelde, %1 'inin parklarda kullandığı,

Öncesinde tütün kullanım durumu; %91'inin uyuşturucudan önce tütün kullandığı, %9'unun kullanmadığı,

Öncesinde alkol kullanım durumu; %14'ünün uyuşturucudan önce alkol kullandığı, %86'sının kullanmadığı,


İlk kullanımın/deneme hakkında; %33 kişinin 12-18 arası, %64 kişinin 18-35 arası, %3 kişinin 35 yaş ve üzerinde ilk kez denediği, Sonuçlarına ulaşılmıştır.

Tüm olay ve yakalanan şüpheli şahıs ve suç kayıtları değerlendirildiğinde, son 3 yıl 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yaptığımız operasyonlarda yakalanan şahısların tamamının aynı zamanda asayiş suçlarından sabıkalı olduğu için ilimizin asayiş suçlarının azalmasına olumlu sebep olduğu görülmektedir.

Bu Projedeki Temel Hedef Farkındalığın Arttırılması

Bu projede ki temel hedefin toplumdaki farkındalığın artırılması olduğuna dikkat çeken Valimiz Ayaz, “Evinde uyuşturucu kullananların %85’i ailesi ile birlikte yaşamakta. Buda aslında ailelerdeki farkındalığın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermekte. Bu nedenle yılın ilk yarısında küçük gruplar halinde, yılın ikinci yarısında ise hızımızı biraz daha artırarak ve büyüterek bu projeyi uygulamayı hedeflemekteyiz. Beklentimiz kurumların bu projede aktif katılımıdır. Özellikle kurumlarımızdaki kadın personellerimizin, annelerimizin, anne adaylarımızın projeye aktif destek vermelerini, daire müdürlerimizin ajandalarında muhakkak bu projenin yer almasını istemekteyiz. İnşallah bu konuda farkındalığı belli bir noktaya taşımak istiyoruz. Bu konuda çok şükür ilimiz gayet iyi durumda, rakamlar az. Evlatlarımızın bağımlılık gibi bir derde girmemesi, ailelerimizin sıkıntı yaşamaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu, İdarenin üstüne düşen önleyici görevdir. Zaten olay gerçekleştikten sonra iş artık idarenin alanından çıkıp adliyenin alanına geçmiş oluyor. Sizlerin de desteği ile bu projeyi uygulayacağımızı ve hedeflerimizin çok üstüne çıkacağımızı suçla mücadelede daha iyi bir istatistiğe taşıyacağımızı ve gelecek yıl baktığımızda bunların etkilerini hep birlikte göreceğimizi ben umut ediyorum.” Diye konuştu.


Konuşmaların ardından Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Komiser Yardımcısı Rahman Cebe, proje hakkında sunum yaptıktan sonra proje tanıtım programı sona erdi.
Bu haber 3294 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum