Çankırı'da Özel Harekat Polisleri Yemin Etti

İlimiz Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Polis Eğitim Merkezinde düzenlenen 59.Dönem Temel Özel Harekât Kursu’ndan 7 Komiser Yardımcısı, 136 Polis Memuru olmak üzere toplam 143 kursiyer için Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Polis Eğitim Merkezi’nde sertifika töreni düzenlendi.

Çankırı'da Özel Harekat Polisleri Yemin Etti
30 Kasım 2019 - 11:35

Emniyet Genel Müdürü Mehmet AKTAŞ İlimizde Çeşitli Programlara Katıldı

 

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, "Birçok terör örgütünün pek çok cepheden aynı anda saldırılarına maruz kalırken, bir yandan da devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış hainleri temizlemeye çalışıyoruz. Biliyoruz ki yolumuz engebeli, yorucu ve uzun olduğu kadar onurlu ve kutsal bir yoldur." dedi.

 

Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen 59. dönem özel harekat kursunu başarıyla tamamlayan 143 polis için sertifika töreni düzenlendi.

 

İlk olarak İlimiz Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Polis Eğitim Merkezinde düzenlenen 59.Dönem Temel Özel Harekât  Kursu’ndan 7 Komiser Yardımcısı, 136 Polis Memuru olmak üzere toplam 143 kursiyer için Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Polis Eğitim Merkezi’nde sertifika törenine katıldı.

 

Programda Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’a, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Özel Harekat Başkanı Selami Türker, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Özel Harekat Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Özge, gaziler, polis memurları, aileleri, vatandaşlar ve görevli personeller katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda dönem birincisi Komiser Yardımcısı Gökhan Arslan kursiyerler adına bir konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı.

 

Aktaş, törende yaptığı konuşmada, kursiyerlerin, terörle mücadelenin göz bebeği özel harekat polislerinin saflarına katılacağını söyledi.

 

Polis Teşkilatının şan ve şerefle dolu 174 yıllık tarihi bulunduğuna işaret eden Aktaş, "Polisimiz, devletimizin bekasına, milletimizin birlik ve dirliğine, ülkemizin bütünlüğüne kasteden, hainlikte sınır tanımayan her türlü ihanet şebekesine, şer odaklarına karşı gerektiğinde vatan, bayrak ve mukaddesat uğruna canını seve seve feda etmekten çekinmemektedir." ifadesini kullandı.

 

Özel Harekat Başkanlığının temelinin 1982 yılında atıldığını, bugüne kadar terör örgütleri başta olmak üzere birçok alanda kritik görevler üstlenerek devlete ve millete zarar verecek her türlü şer odağı ile mücadele ettiklerini anlatan Aktaş, Türk milletinin direniş ve diriliş mücadelesi verdiği 15 Temmuz gecesi ülkeyi, milleti ve aydınlık geleceklerini hainlere teslim etmediklerini dile getirdi.

 

Özel harekat polisinin, vatan ve millet söz konusu olduğunda neler yapabileceğini gösterdiğini vurgulayan Aktaş, şunları kaydetti:

 

"Bu yiğitlerimiz Afrin operasyonunda da üstlendiği görevlerle ezilenlerin, mazlumların ve yardıma muhtaçların her zaman umudu olmuştur. Günümüzde ise özel harekat polisi, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etme, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Suriye’de Barış Pınarı Harekatı bölgesine de destek vermektedir. Birçok terör örgütünün pek çok cepheden aynı anda saldırılarına maruz kalırken, bir yandan da devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış hainleri temizlemeye çalışıyoruz. Biliyoruz ki yolumuz engebeli, yorucu ve uzun olduğu kadar onurlu ve kutsal bir yoldur."

 

Özel Harekat Başkanı Selami Türker de kursiyerlerin özel harekat polisi olmayı seçmekle meşakkatli bir görevi üstlendiklerine dikkati çekti.

 

Özel harekatçılığın bir iş değil, yaşam biçimi olduğunun altını çizen Türker, "Kuruluşu yeni yapılan Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün ilk mezunları olarak aramıza katılacaksınız. Talip olduğunuz bu görevi vatanseverliğiniz, aldığınız donanım ve eğitim sayesinde sürdüreceğinize inancım sonsuzdur. Şehit ve gazilerimizin gösterdiği fedakarlıktan alacağınız ilhamla, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve güvenliğinin tesisinde insan hak ve hürriyetlerine saygılı, kanunlar çerçevesinde görev yapacağınıza inanıyorum." diye konuştu.

Sertifika programı gerçekleşen protokol konuşmalarının ardından dereceye giren 5 öğrenciye sertifika takdimi ile sona erdi.

 

Çankırı'da Özel Harekat Eğitimi Alan Libyalılar Mezun Oldu

 

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, "15 Temmuz darbe girişiminde ülkemizin ve milletimizin yanında olduğunu açıkça ifade eden, Trablus'ta bulunan Fetö bağlantılı Uluslar arası Libya Türk Okulunu kapatan, dostluğunu ve kardeşliğini daima yanımızda hissettiğimiz Libya'ya desteğimiz her zaman sürecektir." dedi.

 

Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat Eğitim Merkezinde Libya Polis Teşkilatına yönelik ikinci dönem temel özel harekat eğitiminin tamamlanması dolayısıyla tören düzenlendi.

 

Aktaş, burada yaptığı konuşmada, Türk Polis Teşkilatının sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek gösterilen bir kurum haline geldiğini söyledi.

 

Bu başarı ve gururun temelinde teşkilatın uzun yıllara dayanan köklü geçmişinin bulunduğuna işaret eden Aktaş, "Suç ve suçluların artık ülke sınırlarını aştığı, suçla mücadelede ikili ve çoklu iş birliği ihtiyacının her geçen gün arttığı günümüzde teşkilatımız, bu işbirliğinin sağlam temellerini oluşturacak uluslararası eğitim stratejisini başarıyla uygulamaktadır." ifadesini kullandı.

 

Eğitim ve güvenlik alanındaki tecrübelerinin dost ve akraba ülkelerle de paylaşılması amacıyla anlaşma ve protokoller imzalandığını belirten Aktaş, şöyle konuştu:

 

"Bu güvenlik ve iş birliği protokolleri çerçevesinde 2011-2019 yıllarında daire başkanlıklarımız tarafından 36 eğitim alanında 641 Libya personeline gerek ülkemizde gerek Libya'da eğitim verilmiştir. 2012-2013 yıllarında da 804 Libya polis akademisi öğrencisine Polis Akademisi Başkanlığımız tarafından eğitim verilmiştir. Yine Libya makamlarının talepleri ve sayın Bakanımızın talimatları üzerine her programa 50 personelin katılımıyla toplam 200 Libya polis teşkilatı personeline 4 haftalık temel özel harekat eğitimi verilmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminde ülkemizin ve milletimizin yanında olduğunu açıkça ifade eden, Trablus'ta bulunan Fetö bağlantılı Uluslararası Libya Türk Okulunu kapatan, dostluğunu ve kardeşliğini daima yanımızda hissettiğimiz Libya'ya desteğimiz her zaman sürecektir."

 

Libya Güvenlik Operasyonları Genel İdaresi Müdürü Ali Nwessri de desteklerinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi, Libyalı kursiyerlerin eğitimini gösteren sunum gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen programın ardından İl Emniyet Müdürlüğüne ziyarette bulunan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Emniyet Müdürlüğü Şeref Defterini imzalayarak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy’dan personel durumu, yapılan çalışmalar vb. konularda ayrıntılı bilgi aldı.

 

Daha sonra Libya İçişleri Bakanı Fathi Ali Bashaagha’nın da katıldığı, Çankırı Şehit Seyit Saraç Özel Harekat  Polis Eğitim Merkezi’nde Libya Polis Teşkilatı Personeli’ne Yönelik düzenlenen 2. Dönem Temel Özel Harekât Eğitimi kapanış törenine geçildi. Eğitime katılan 46 Libya Polisinden dereceye giren kursiyerlere hediyelerin verilmesi ile program sona erdi.

 

Son olarak Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ı ziyaret eden Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik makamında Valimiz Hamdi Bilge Aktaş ile ilimiz hakkında genel görüşme yaptıktan sonra ilimizden ayrıldı.

 

Not: Tören ile ilgili diğer fotograflar yayına hazırlanıyor. Bizden ayrılmayın.


Bu haber 2687 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum